افزایش خرید و فروش اینترنتی ایرانیان

آمار و ارقام نشان می دهند که میزان خرید و فروش اینترنتی کشور در دو سال گذشته افزایش یافته است.

افزایش خرید و فروش اینترنتی ایرانیان

به گزارش کلیک، علی اصغر توفیق گفت: در سال ۹۲ حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان خرید و فروش اینترنتی در کشور صورت گرفته که این رقم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب به ۵۰ هزار میلیارد تومان و ۶۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: حدود ۴ درصد از GDP کشور از طریق معاملات اینترنتی تامین می ‌شود که این نشانگر اقبال مردم به موضوع خرید و فروش ‌های اینترنتی است.
توفیق افزود: وزارت صنعت معدن و تجارت به شرکت‌ هایی که به فروش اینترنتی کالاها می ‌پردازند، نماد اعتماد الکترونیکی اهدا می‌ کند که دریافت این نماد هم تحت ضوابط و شرایط خاصی صورت می ‌پذیرد. مردم می‌توانند به آن دسته از سایت ‌های فروش اینترنتی که این نشان را دریافت کرده ‌اند، اعتماد کنند.

وی اضافه کرد: سال ۹۲ وزارت صنعت به ۱۴۰۰ سایت نماد اعتماد ارائه کرد که اکنون این رقم به ۱۶ هزار سایت رسیده است و بر این اساس وقتی که مردم خریدی را از این سایت‌ ها انجام می‌ دهند باید همان کالای سفارش داده شده را دریافت کرده و اگر شکایتی هم داشته باشند از طریق مراجع ذیربط به آن رسیدگی خواهد شد.
او اظهار داشت: توجه به خرید و فروش‌ های اینترنتی می‌ تواند به رونق تجارت ایران بینجامد، ضمن اینکه زمینه را برای جلوگیری از رفت و آمدهای زائد درون شهری و حتی بین المللی فراهم کند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: براساس تصمیم دولت، خریدهای دستگاه ‌های دولتی هم باید از طریق سایت‌ های اینترنتی صورت گیرد و تا سال ۹۶ هم تمام خریدهای دولت باید از طریق سامانه تدارکات دولت انجام شود.
توفیق تاکید کرد: در دنیا ضوابط مختلفی برای خریدهای اینترنتی وجود دارد و اگر یک خریدار تا ۷ روز پس از انجام خرید و واریز وجه از کالا رضایت نداشت، فروشنده موظف است آن را پس بگیرد و در ایران نیز تلاش داریم تا به سطح استانداردهای بین المللی برسیم اما به هر حال قوانین تجارت بر این کسب و کارهای اینترنتی هم حاکم است و فروشنده موظف است آن را رعایت کند.
وی درباره احتمال جعل نماد الکترونیکی نیز توضیح داد: امکان جعل نشان اعتماد الکترونیکی وجود ندارد، چرا که وقتی خریدار به سایت دارای این نماد مراجعه کرده با یک نشان مواجه است که با کلیک بر روی آن می‌تواند به صورت مستقیم وارد سایتی شود که اسامی تمامی دارندگان مجاز این علامت را در خود ثبت کرده است، بنابراین نماد اعتماد الکترونیکی تنها یک عکس نیست که امکان جعل آن وجود داشته باشد.

ارسال نظر