تصاویر شگفت انگیز از کهکشان توسط تلسکوپ جیمز وب منتشر شد

بالاخره ناسا همانطور که وعده داده بود، امروز اولین تصاویر تلسکوپ فضایی پیشرفته و گران‌قیمت جیمز وب را منتشر کرد.

تصاویر شگفت انگیز از کهکشان توسط تلسکوپ جیمز وب منتشر شد

تصویر جیمز وب از گروه پنج‌تایی استفان:

در تصویر اول از پنج‌تایی استفان که در طول موج فروسرخ نزدیک ثبت شده است، در هر کدام از این کهکشان‌ها میلیاردها ستاره وجود دارد. چیزی که این گروه را جالب می‌کند، دو کهکشان مرکز تصویر است، در حال برخورد به هم هستند. در این تصویر حتی می‌توانید کهکشان‌های پس‌زمینه دیگری نیز ببینید.

تصویر جیمز وب از سحابی کارینا:


در این تصویر برای اولین بار ستاره‌هایی را می‌بینیم که قبلا برای ما پنهان بوده‌اند! جیمز وب با ابزار خود می‌تواند حتی پشت غبارهای چگال را ببیند و آن ناحیه را آشکار کند.این سحابی محلی برای تولد ستاره‌ها و منظومه‌های ستاره‌ای است و دیدن چنین جزئیاتی از آن می‌تواند تمام درک ما از تولد ستاره‌ها را تغییر دهد.

تصویر جیمز وب از سحابی حلقه جنوبی:


این تصویر دقیق‌ترین تصویر در طول موج فروسرخ نزدیک است که از سحابی سیاره‌نمای حلقه جنوبی منتشر شده است. این سحابی با انفجار یک ستاره در گذشته ایجاد شده است و در مرکز آن یک منظومه دوتایی از ستاره‌ها قرار دارند

تصویر جیمز وب از طیف سیاره گازی WASP-96b
این اولین طیف از اتمسفر سیاره‌ای داغ و بسیار بزرگ و گازی است که هزار سال نوری دورتر است ما تاکنون به آن دسترسی نداشته‌ایم.

در این طیف نشری می‌توانیم ترکیبات شیمیایی مستقیمی از یک اتمسفر یک سیاره فراخورشیدی را ببینیم که حضور آب در آن را نشان می‌دهد. به علاوه، این طیف نشان می‌دهد که در این سیاره حتی ابر و آب هم وجود دارد.

ارسال نظر