اپلیکیشن شناسایی مناطق آلوده به کرونا

رسانه کلیک - محققان دانشگاه‌های ام آی تی و هاروارد با همکاری یکدیگر اپلیکیشنی را ابداع کرده اند که امیدوارند استفاده گسترده از آن موجب کاسته شدن از سرعت شیوع ویروس کرونا شود.

اپلیکیشن شناسایی مناطق آلوده به کرونا

این اپلیکیشن که Private Kit: Safe Paths نام دارد، همراه با یک ابزار تحت وب موسوم به SafePlaces مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کاربران امکان می‌دهد با شناسایی مسیرهای خلوت‌تر، از مناطقی که شیوع ویروس کرونا در آن‌ها گسترده‌تر است عبور نکنند.

در واقع کار اصلی این اپلیکیشن این است که به هر کاربر اطلاع دهد آیا مسیری که در حال عبور است قبلاً محل حرکت فردی مبتلا به کرونا بوده یا خیر و آیا در حوالی مسیر حرکت افراد مبتلا به کرونا حضور داشته و زندگی می‌کنند یا خیر.

تکمیل اطلاعات مورد نیاز این اپلیکیشن با همکاری کاربران، مقامات بهداشتی محلی در هر شهر و کشور و برنامه نویسان حرفه‌ای صورت می‌گیرد تا از حضور، رفت و آمد و تجمع بیش از حد افراد در نقاط آلوده که می‌تواند به انتشار سریع ویروس از فردی به فرد دیگر منجر شود، جلوگیری شود.

پس از نصب اپلیکیشن Private Kit: Safe Paths، مسیر حرکت افراد و حتی اشخاصی که با آن‌ها دیدار می‌کند را ثبت و ذخیره می‌کند و اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی افراد با دیگر کاربران این اپلیکیشن به اشتراک گذارده می‌شود. افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بوده با به اشتراک گذاری اطلاعات موقعیت مکانی خود در این اپلیکیشن با مقامات بهداشتی و دیگر کاربران می‌توانند به کاهش سرعت شیوع کرونا کمک کنند. البته مشخص نیست برای حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران این نرم افزار چه تمهیداتی اندیشیده شده است.

ابزار تحت وب به مشخص کردن زمان و محل حضور افراد بیمار و اطلاع این داده‌ها به افراد سالمی که در آستانه رسیدن به اشخاص بیمار هستند، کمک می‌کند. بدیهی است که این برنامه زمانی می‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد که هم توسط افراد زیادی نصب شود و هم افراد مبتلا به کرونا به استفاده صحیح از آن تمایل نشان دهند.

ارسال نظر