چگونه تایید دو مرحله ای ورود به حساب کاربری خود را فعال کنیم؟

با افزایش روز افزون میزان هک و سواستفاده ها از اطلاعات ورودی افراد به حساب کاربری خود ، تأییدهای دومرحله‌ای ضروری هستند، حتی اگر کار کسل‌کننده ای باشند. با این‌حال با یک روش تأیید جدید، یعنی گوگل پرامپت، لاگین‌های دومرحله‌ای بسیار سریع‌تری ایجاد کرده است.

چگونه تایید دو مرحله ای ورود به حساب کاربری خود را فعال کنیم؟

کلیک- با افزایش روزافزون شکاف‌های امنیتی و نام‌های کاربری و گذرواژه‌های لو رفته بیش‌تر بر روی سرویس‌های برخط بزرگ مثل توییتر، پلی‌استیشن نتورک و لینکداین، تأیید دومرحله‌ای (Two-Step Verification) یک امر ضروری به نظر می‌رسد. قطعاً انتخاب یک گذرواژه قوی‌تر کمک‌کننده خواهد بود و همچنین بهتر است که از یک گذرواژه بیش از دو بار استفاده نشود. اما تأیید دومرحله‌ای لایه امنیتی مضاعفی را فراهم می‌کند تا دستیابی به حساب کاربری شما برای افرادی با مقاصد نادرست بسیار دشوارتر شود.

بزرگ‌ترین عیب وارده بر تأیید دومرحله‌ای طولانی و خسته‌کننده بودن آن است. به‌جای نوشتن سریع نام کاربری و گذرواژه که تاکنون به آن عادت داشتید، مجبور خواهید بود که گوشی خود را بردارید، قفل آن را بازکنید، به قسمت پیام‌ها یا یکی از نرم‌افزارهای تصدیق دو-عامله (مانند Authy یا Authenticator) رفته و یک کد شش‌رقمی دریافت نمایید. سپس این کد را بر روی رایانه خود وارد کنید تا ورود به حساب کاربری صورت گیرد. همچنین مجبور خواهید بود که برای هر بار وارد شدن به هر یک از حساب‌های کاربری‌تان که سیستم امنیتی مضاعف را بر آن اعمال نموده‌اید، تمامی مراحل گفته‌شده را تکرار کنید که خیلی زود آزاردهنده و خسته‌کننده می‌شود.

بااین‌حال گوگل چندی پیش روشی جدید را برای تأیید ثانویه معرفی کرد که سرعت انجام این مراحل را به طرزی شگفت‌انگیز و باورنکردنی افزایش می‌دهد. نام این شیوه گوگل پرامپت است و در آن به‌جای کپی و پیست کردن یا تایپ کردن اطلاعات، تمام آنچه باید برای تأیید ورودتان به‌حساب کاربری انجام دهید، این است که یک دکمه را بر روی دستگاهی که با گوگل پرامپت تنظیم کرده‌اید فشار دهید. بهتر است بدانید که، این امکان هم‌اکنون بر روی Google Now برای اندروید و بر روی نرم‌افزار Google Search برای IOS قرار داده‌ شده است.

اما چگونه گوگل پرامپت را برای حساب کاربری گوگل خود فعال کنید.

تنظیم کردن و فعال‌سازی گوگل پرامپت

پیش از آن‌که بتوانید از گوگل پرامپت استفاده کنید، ابتدا نیاز دارید که تأیید دومرحله‌ای برای حساب کاربری گوگل (Google account) خود را فعال کنید. اگر قبلاً تأیید دومرحله‌ای را فعال کرده‌اید، می‌توانید از این مرحله عبور کنید.

 • به صفحه myaccount.google.com رفته و وارد حساب گوگل خود شوید.
 • روی گزینه Signing in to Google کلیک کرده و سپس two-Step Verification را بزنید.
 • روی گزینه Get started کلیک کنید و گذرواژه خود را مجدداً وارد نمایید تا پروسه راه‌اندازی آغاز شود.
 • شماره مربوط به گوشی تلفن همراهی را که می‌خواهید جهت تأیید مورداستفاده قرار دهید، وارد کنید. می‌توانید هر یک از دو روش دریافت پیام کوتاه (text message) و یا تماس تلفنی (phone call) را برای تأیید انتخاب کنید. سپس بر روی Try it کلیک کرده، کد شش‌رقمی فرستاده‌شده توسط پیامک یا تماس تلفنی را وارد نموده و دکمه Next را بزنید.
 • اگر می‌خواهید راه‌اندازی تأیید دومرحله‌ای را ادامه دهید، بر روی Turn on کلیک کنید.

پس‌ازآن که تأیید دومرحله‌ای فعال شد، روشن کردن گوگل پرامپت تنها چند ثانیه زمان خواهد برد. تمام آنچه نیاز دارید یک دستگاه اندروید یا IOS در نزدیکی‌تان است.

 • از صفحه two-Step Verification، به بخش گوگل پرامپت در زیر قسمت Set up alternative second step رفته، دکمه Add phone و سپس گزینه Get started را فشار دهید.
 • از منوی کرکره‌ای موجود، دستگاه مورداستفاده‌ خود را پیدا و انتخاب کنید. اگر دستگاهتان را در این قسمت نمی‌بینید:
  • o چنانچه از آیفون استفاده می‌کنید، باید ابتدا نرم‌افزار Google Search را دانلود کرده و پیش از استفاده از گوگل پرامپت، به آن وارد شوید.
  • o چنانچه از یک دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید تا ابتدا گوگل پلی را به‌روزرسانی کنید.
 • پس از انتخاب دستگاه، دکمه Next را بزنید.
 • اگر راه‌اندازی به‌درستی انجام‌شده باشد، یک نوتیفیکیشن بر روی دستگاهی که قصد دارید به آن متصل شوید می‌بینید. نوتیفیکیشن را بازکرده و Yes را بزنید. اکنون گوگل پرامپت فعال شده است.

گوگل پیشنهاد می‌کند که از این امکان تنها بر روی دیوایس‌هایی که توسط یک گذرواژه یا اسکنر اثرانگشت ایمن‌سازی شده‌اند استفاده شود. همچنین توصیه کرده است که از این روش بر روی دیوایس‌های اشتراکی، مثل تبلت‌ها یا Remix Mini استفاده نشود. در غیر این‌ صورت، هرکسی که به این دیوایس دسترسی داشته باشد، می‌تواند به حساب‌های کاربری شما دست یابد.

بعد از آن‌که گوگل پرامپت راه‌اندازی شد، لاگین‌های دومرحله‌ای به طرز فوق‌العاده‌ای سریع‌تر خواهند بود. دیگر نیازی نیست تا نگران این باشید که کدهای شش‌رقمی مزاحم، پیش از آن‌که بتوانید آن‌ها را وارد کنید منقضی شوند. فقط گوشی یا تبلت خود را بردارید و به‌طور مستقیم و از طریق دیوایس خود وارد حساب کاربری شوید.

یک نکته دیگر: گوگل پرامپت بر روی هیچ‌یک از روش‌های تأیید دومرحله‌ای دیگری که می‌بینید تأثیر نخواهد گذاشت و شما همچنان قادر خواهید بود تا از نرم‌افزارهایی مانند Authenticator استفاده کنید و یا یک کد تأیید را از طریق پیامک دریافت کنید. برای انتخاب یک روش تأیید متفاوت نیز تنها کافی است تا هنگام ورود به‌ حساب کاربری گزینه Try another way to sign in را انتخاب کنید.

ارسال نظر