آیا کسی واقعا می تواند موقعیت مکانی ما را از روی گوشی ردیابی کند؟

رسانه کلیک – ردیابی موقعیت مکانی افراد توسط شرکت‌ های تبلیغاتی و برخی پلتفرم های دیگر شاید برای مردم بیشتر شبیه به یک داستان به نظر برسد، اما این عین واقعیت است. مکان دقیق تلفن همراه شما می تواند به چندین روش ردیابی شود.

آیا کسی واقعا می تواند موقعیت مکانی ما را از روی گوشی ردیابی کند؟

به نظر می‌ رسد شرکت هایی مانند AT & T ،Sprint و T-Mobile همه داده ها از جمله مکان های جغرافیایی مرتبط با شماره های تلفن مشتری را به انواع مختلف شرکت های واسطه می فروشند. موقعیت جغرافیایی شما با روش هایی قابل ردیابی است که در این مطلب به آن ها می پردازیم ( ردیابی مشکوک و غیرقانونی اطلاعات کودکان در پلی استور گوگل! ).

ارگان های دولتی چگونه می توانند لوکیشن کاربران را ردیابی کنند؟

ردیابی مکان

این ارگان ها می توانند به راحتی به اطلاعات مکان جغرافیایی شما از طریق اپراتورهای تلفن همراه دسترسی داشته باشند. برای این منظور آنها فقط باید یک حکم را دریافت کنند و آن را به شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ارائه دهند ( کاربران اینترنتی فاقد اکانت فیس بوک هم ردیابی می شوند/ رگبار انتقادات به مارک زاکربرگ! ).

در برخی از موارد دولت حتی نیازی به شرکت مخابراتی شما ندارد و می تواند با استفاده از ترفندهای دیگر مانند راه اندازی دستگاه های stingray در نزدیکی شما، با دقت بهتر و دقیق تر برای ردیابی موقعیت مکانی شما اقدام کند. این دستگاه‌ ها برج های سلولی مجاورتان را جعل می کنند و تلفن همراه شما را مجبور به اتصال به خود می کنند. به عنوان مثال در ایالات متحده پلیس برای انجام این نوع ردیابی به مجوز نیاز دارد.

آنچه شما می توانید در مواجهه با این موضوع انجام دهید: هیچ چیز مگر اینکه هیچ گاه تلفن همراهتان را همراه خود نبرید.

شرکت های تبلیغاتی چگونه می توانند لوکیشن شما را پیگیری کنند؟

ردیابی مکان

این موضوع تنها به شرکت های تلفن همراه ختم نمی شود. حتی اگر اپراتور تلفن همراه شما به طور کامل اطلاعات شما را حفظ کند، احتمالا به لطف برنامه هایی که روی تلفن همراهتان نصب کرده اید و اجازه دسترسی به موقعیت مکانی خود را صادر کرده اید باز هم امکان ردیابی موقعیت مکانی شما وجود دارد.

برنامه های آب و هوایی بدترین نوع اپلیکیشن های موبایل هستند که با نصب آنها روی تلفن همراهتان به مکان شما دسترسی خواهد داشت چراکه این گونه از برنامه ها برای ارائه اطلاعات آب و هوایی نیاز به دسترسی به مکان شما دارند.

حذف کانال های آب و هوایی در لس آنجلس از جمله اقداماتی است که قرار است به صورت کامل انجام شود، چراکه اپلیکیشن های این کانال اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی کاربران خود را به فروش می رسانند.

AccuWeather، از جمله نرم افزارهایی بود که در سال 2017 اطلاعات مربوط به مکان کاربران خود را به یک شرکت تبلیغاتی واسطه به فروش می رساند. این الگو مختص برنامه های آب و هوایی است.

برنامه های پیش بینی آب و هوا تنها یک نمونه هستند و انواع برنامه هایی که درخواست دسترسی به موقعیت شما را دارند به احتمال زیاد اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی شما را به نوعی به فروش می رسانند. احتمالا کلاهبرداران می توانند داده های مربوط به موقعیت مکانی به جای کمک گرفتن از اپراتورهای تلفن همراه، از این نوع برنامه ها استفاده کنند.

آنچه شما می توانید در مواجهه با این موضوع انجام دهید: به برنامه های شخص ثالث امکان دسترسی به موقعیت مکانی خود را ندهید. بنابراین بهتر است استفاده از برنامه های آب و هوایی شخص ثالث را متوقف کنید و از برنامه های ساخته شده در گوشی خود استفاده کنید.

بسیاری از برنامه های مربوط به آب و هوا به شما اجازه می دهد که برای پیگیری آب و هوای مقصد، کد پستی یا نام شهری که مدنظرتان است را وارد کنید که حداقل بهتر از به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی‌تان است ( ردیابی کاربرانی که در فیس بوک از عکس شما در پست های خود استفاده کرده‌اند ).

افراد خانواده چگونه می توانند لوکیشن شما را پیگیری کنند؟

ردیابی مکان

تلفن همراه شما قادر به تعیین محل خود و اشتراک گذاری آن در پس زمینه است، حتی اگر صفحه نمایش آن خاموش باشد. شما نیازی به باز کردن برنامه ندارید. به عنوان مثال اگر شما از سرویسی مانند Find My Friends که در دستگاه های اپل موجود است استفاده کنید، می توانید خودتان این قابلیت را ببینید. این قابلیت می تواند به منظور اشتراک گذاری لوکیشن با دوستان یا اعضای خانواده مورد استفاده قرار گیرد.

پس از ایجاد دسترسی می توانید این برنامه را باز کنید و سرورهای اپل آیفون خود را پینگ کنید. سپس موقعیت مکانی خود را دریافت کرده و به آنها نشان دهید. این یک راه مناسب برای ردیابی موقعیت مکانی افراد است.

تلفن های همراه اندروید در همین زمینه برنامه ای مشابه به نام Contacts Trusted در گوگل اپ دارند. البته، بسیاری از برنامه های واسطه دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند موقعیت مکانی خود را با افراد به اشتراک بگذارید. این کار تنها با اجازه شما قابل انجام است، اما فقط نشان می دهد که این تکنولوژی فراگیر است. در واقع این همان تکنولوژی است که می توانید در صورت گم کردن گوشی آیفون یا اندرویدی خود، آن را از راه دور ردیابی کنید و برای هر برنامه ای که درخواست دسترسی به موقعیت مکانی شما در پس زمینه را می دهد، قابل دسترسی است.

آنچه شما می توانید در مواجهه با آن انجام دهید: مراقب باشید که موقعیت مکانی دقیق خود را با چه کسی به اشتراک می گذارید. ( ردیابی گوشی تلفن از طریق نقص شبکه های ۳G و ۴G LTE ).

ارسال نظر