عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان

رسانه کلیک - پارکینگ های خودرو معمولا طراحی و معماری جالب و هیجان انگیزی ندارند، اما برخی از آن ها نیز توجه همه را به خود جلب می کند. در این مطلب با تعدادی از عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان آشنا می شوید.

عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان

پارکینگ های خودرو معمولا به لحاظ بصری توجه کسی را به خود جلب نمی کنند. اما تعدادی از آن ها بر خلاف بقیه دارای طراحی های خیره کننده و متفاوتی هستند. در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا با تعدادی از عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان آشنا شوید.

پارکینگ جاده 1111 لینکلن، میامی

پارکینگ بسیار جالب جاده 1111 لینکلن در سواحل میامی فلوریدا توسط شرکت سوئیسی هرتزوگ و دمورن طراحی شده است. این پارکینگ دارای سازه ای رو باز بوده و شب ها به نحوی نورپردازی می شود که بر سازه غیر معمولش تاکید بیشتری شود.

پارکینگ مرکز کنفرانس های RAI، آمستردام

پارکینگ اصلی مرکز کنفرانس های RAI در آمستردام دارای یک جفت راه پله مارپیچ هر یک به ارتفاع 30 متر است که به عنوان رمپ های این پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

پارکینگ زیرزمینی تپه مانند، هلند جنوبی

یکی از عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان، پارکینگ تپه مانندی است که در هلند جنوبی قرار داشته و توسط شرکت Royal HaskoningDHV ساخته شده است. این پارکینگ به عنوان محافظی در برابر سیل احتمالی از سمت ساحلی که در همان نزدیکی قرار دارد، نیز مورد استفاده است. این سازه در سال 2016 به عنوان بهترین ساختمان هلند انتخاب شد.

پارکینگ چند طبقه دموین، آیووا

پارکنیگ چند طبقه دموین (مرکز ایالت آیووا ی آمریکا) توسط شرکت Substance Architecture برای محدوده ای تجاری ساخته شده است. این پارکینگ دارای 1412 ظرفیت پارک و دو ایستگاه شارژ برای وسایل نقلیه برقی است. یکی از موضوعات مورد توجه هنگام ساخت این پارکینگ، از بین نرفتن مناظر فضای باز این محدوده توسط سازه پارکینگ بوده است؛ بنابراین دو طبقه این پارکینگ در زیر زمین قرار دارد.

پارکینگ اتومبیل های فولکس واگن، وولفسبرگ، آلمان

تاسیسات شرکت خودروسازی فولکس واگن اکنون در وولفسبرگ آلمان مستقر است. این کارخانه دارای دو انبار ماشین 16 طبقه است که خودروها پیش از آن که به دست مشتری برسند، در آن ها نگه داشته می شوند. این پارکینگ که یکی از پارکینگ های عجیب خودرو در جهان محسوب می شود، توسط شرکت معماری HENN طراحی شده و در ساخت آن از شیشه و فلز گالوانیزه استفاده شده است. خودروها در این پارکینگ توسط سیستمی درونی و رباتیک و بازوانی مکانیکی که آن ها را جابه‌جا می کند، پارک می شوند. هر یک از این پارکینگ های 16 طبقه گنجایش 400 خودرو را دارند.

پارکینگ المپیک پارک لندن

استودیوی طراحی Haptic لندن این پارکینگ چند طبقه سودآور را در پارک المپیک 2012 لندن طراحی کرده و در ساخت آن از صفحات فلزی مثلثی شکل استفاده کرده است. این اشکال 3 بعدی ترکیبات جالبی از نور و سایه ها را ایجاد کرده و الگوی آن ها در طول روز مدام در حال تغییر است. این سازه یکی از عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان به شمار می رود.

پارکینگ خیابان Welbeck ، لندن

پارکینگ خیابان Wellbeck توسط Michael Blampied و شرکایش در سال 1971 برای فروشگاه بزرگ دبنهامز ساخته شد؛ اما اکنون بسته شده و قرار است پس از تخریب کامل، به جای آن یک هتل 10 طبقه دارای امکاناتی تازه ساخته شود.

پارکینگ چند طبقه گیتس هد، انگلستان

پارکینگ چند طبقه گیتس هد در سال 1967 ساخته شد. برخی از صحنه های یکی از بزرگترین فیلم های گانگستری بریتانیا، Get Carter در این پارکینگ ضبط شده است. این پارکینگ زمانی تمام ایده آل های آرمانی یک ساختمان را دارا بود، اما در سال 2010 تخریب شد.

پارکینگ شرکت چیزاپیک انرژی، اوکلاهاما

معماران شرکت Elliott + Associates پارکینگ شرکت چیزاپیک انرژی در اوکلاهاما را طراحی کردند. ساختمان این پارکینگ از پره های عمودی سفید رنگی تشکیل شده که باعث مخفی شدن کاربری آن در طول روز می شود. بدون شک این ساختمان را باید یکی از عجیب ترین پارکینگ های خودرو در جهان دانست.

پارکینگ سالن اجتماعات سنتا مونیکا

ساختمان رنگارنگ سالن اجتماعات سنتا مونیکا پارکینگی دارد که سازه آن توسط معماران Moore Ruble Yudell طراحی شده است. معماران این بنا در ساخت آن به محیط زیست توجه بسیاری داشته اند. صفحات خورشیدی موجود روی سقف این بنا سایه را برای طبقات بالاتر پارکینگ فراهم کرده و منبعی تجدیدپذیر برای تامین انرژی در محل محسوب می شود. بسیاری از مواد به کار رفته در ساخت این بنا از مواد بازیافتی ساخته شده و میزان سموم موجود در رنگ های بکار رفته در صفحات رنگی آن بسیار پایین است.

Cordova Parkade، ونکوور، کانادا

ساختمان شیک Cordova Parkade در سال 2004 و با هزینه 24 میلیون دلاری ساخته شد. این ساختمان بخشی از برنامه ریزی ونکوور برای احیای مرکز شهر آن بود. این ساختمان توسط ذفتر معماری Henriquez Partners Architects طراحی شده است.

پارکینگ بیمارستان AZ Sint Lucas، خنت، بلژیک

پارکینگ چند طبقه بیمارستان AZ Sint Lucas در شهر خنت بلژیک توسط Abscis Architecten طراحی شده است. فضای این پارکینگ بین دو ساختمان قرار گرفته و دارای جداکننده های فلزی سوراخ سوراخ و پیچیده ای است.

به نظر شما جذاب ترین و عجیب ترین پارکینگ از بین پارکینگ های معرفی شده کدام است؟

ارسال نظر