راهنمای سفر به باتومی گرجستان، مروارید دریای سیاه!

رسانه کلیک - باتومی یکی از مقاصد پرطرفدار گرجستانی ها برای سفرهای تابستانی محسوب می شود. در این مطلب با جذابیت هایی که در سفر به باتومی نباید از آن ها غافل شد، آشنا می شوید.

راهنمای سفر به باتومی گرجستان، مروارید دریای سیاه!

باتومی که یکی از مقاصد پرطرفدار گرجستانی ها برای سفرهای تابستانی محسوب می شود، طی چند سال اخیر دچار تحولات عظیمی شده است. امروزه بازدیدکنندگان در سفر به باتومی می توانند از دیدنی های متنوع، هتل های بین المللی، رستوران های دنج و زندگی شبانه هیجان انگیز در آن لذت ببرند. اگرچه نسبت به گذشته ساختمان های مدرن بیشتری در این شهر ساخته شده، باتومی کماکان فضای زیبا، آرام و شکیل خود را حفظ کرده است.

در ادامه همراه کلیک باشید تا با تمام آنچه باید در سفر به باتومی، مروارید دریای سیاه بدانید، آشنا شوید.

مجسمه علی و نینو

مجسمه علی و نینو که در خلیج باتومی واقع شده یکی از مواردی است که در سفر به باتومی نباید از آن غافل شد. این مجسمه توسط هنرمند گرجستانی، Tamara Kvesitadze ساخته شده و دو مجسمه تشکیل دهنده آن به سمت هم حرکت کرده، با یکدیگر ادغام شده و دوباره از هم دور می شوند. این چرخه هر 10 دقیقه یکبار تکرار می شود.

ایده ساخت این مجسمه از کتابی به نویسندگی Kurbam Said و با همین نام گرفته شده است. این کتاب داستان عاشقانه پسری آذربایجانی و مسلمان به نام علی و دختری نجیب زاده، گرجستانی و مسیحی به نام نینو را در سال 1918 روایت می کند.

برج الفبا

در سفر به باتومی آسمان خراش های بسیاری به چشم شما خواهد خورد اما بدون شک برج الفبا یکی از خاص ترین آن ها به شمار می رود. این برج به منظور نمایش خاص بودن الفبا و مردم گرجستان طراحی شده است. برج الفبا که فاصله کمی از مجسمه علی و نینو دارد، یکی دیگر از نشانه های شهر باتومی محسوب می شود. طراحی این برج 130 متری شبیه به رشته ای از DNA است که 33 حرف الفبای گرجی را در بر می گیرد؛ هر یک از این حروف از آلومینیم ساخته شده و 4 متر طول دارند. توریست ها همچنین می توانند توسط آسانسور این برج به آخرین طبقات آن هدایت شده و از مناظر زیبای شهر لذت ببرند.

برج چاچا (برج فواره)

برج چاچا که یکی دیگر از نمادهای شهر باتومی محسوب می شود، در مجاورت برج الفبا و مجسمه علی و نینو قرار دارد. در فواره این برج به جای آب، چاچا (نوعی نوشیدنی ملی گرجستانی) جریان دارد.

تله کابین آرگو

تله کابین آرگو که در سال 2012 ساخته شده، یکی از جاذبه هایی است که هرگز نباید در سفر به باتومی از آن غافل شد. کافی است سوار این تله کابین شوید و پس از طی کردن 2.5 کیلومتر به بالاترین نقطه آن یعنی ارتفاع 252 متری برسید. پس از پایان این 15 دقیقه می توانید از تماشای مناظر زیبا بر فراز شهر لذت ببرید. به علاوه تماشای مناظر، می توانید از کلیسای کوچکی که در همان نزدیکی قرار دارد، نیز دیدن کنید. کافه ای هم در این ایستگاه وجود دارد که می توانید حین خوردن غذا در آن، از مناظر لذت ببرید.

میدان پیازا

میدان پیازا که توسط معمار گرجستانی، Vazha Orbeladze طراحی شده یکی از بهترین مکان ها برای بازدید از هتل های قدیمی، کافه ها و معماری های خاص در سفر به باتومی محسوب می شود. در این میدان ترکیبی از سبک های مختلف فروشگاه ها نیز به چشم می خورد.

میدان اروپا

باتومی در کنار ساختمان های مدرن و جدید، دارای ساختمان هایی متعلق به قرن 19 است؛ درست زمانی که این شهر بندری آزاد در مسیر انتقال نفت دریای خزر به اروپا محسوب می شد. این ساختمان های قدیمی در زمان احیای باتومی بازسازی و بعدها ساختمان های جدیدی با همان سبک و سیاق در مجاورت آن ها ساخته شد.

یکی از این مکان ها که در سفر به باتومی نباید از دست دهید، میدان اروپا است که مجسمه مده‌آ در مرکز آن قرار دارد. مده‌آ زنی گرجستانی و اسطوره ای از عصر آرگونوت ها به شمار می رود.

بلوار باتومی

بلوار باتومی در اصل در سال 1884 ساخته شده اما طی سال ها دستخوش تحولات بسیاری شده و هر سال به مکان جذاب تری بدل شده است. در نقطه آغاز این بلوار 7 کیلومتری یعنی خلیج باتومی، دیدنی های بسیاری برای بازدیدکنندگان وجود دارد. در این مکان علاوه بر نشانه هایی که پیش از این اشاره شد، نقاط زیبایی برای عکس گرفتن و تماشای مناظر و کافه های متعددی نیز به چشم می خورد.

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی که توسط گیاه شناسی روسی و در سال 1912 تاسیس شده، یکی از زیباترین مقاصدی است که در سفر به باتومی نباید فراموش کرد. این باغ در شهر کوچک Mtsvane Kontskhi واقع شده که در 10 کیلومتری باتومی قرار دارد و یکی از بزرگترین باغ های گیاه شناسی محدوده اتحادیه شوروی سابق به شمار می رود. در این باغ می توانید از مناظر زیبای ساحلی نیز لذت ببرید.

بازی با دلفین ها

سفر به باتومی بدون بازدید از آکواریوم دلفین ها کامل نمی شود. در این آکواریوم که یکی از پرطرفدارترین نقاط توریستی گرجستان است، نمایش های جالبی به زبان های گرجی، روسی و انگلیسی اجرا می شود؛ دلفین ها آواز می خوانند، می رقصند و یکدیگر را در آغوش می گیرند. به علاوه در ازای پرداخت هزینه اضافی، می توانید پس از پایان اجرا با دلفین ها بازی کنید.

خاچاپوری آجارولی را فراموش نکنید!

خاچاپوری غذایی گرجستانی است که نوع آجارولی آن مختص باتومی به حساب می آید. این غذا در اصل نانی پیتزا مانند است که به محض خارج کردن آن از تنور و پیش از سرو، آشپز تخم مرغی روی آن می شکند و روی آن کره می ریزد.

خاچاپوری در اندازه ها و انواع مختلفی سرو می شود. اکثر افراد محلی نمی توانند یکی از این خاچاپوری ها را کامل بخورند؛ به همین خاطر برخی کافه ها به جای آن "tsom gamotslili" سرو می کنند که در واقع خاچاپوری بدون خمیرهای اضافه آن است، اما محتویات آن تغییری نکرده و تنها خمیر آن کمتر شده است.

حال، شما درباره جذابیت های سفر به باتومی چه فکری می کنید؟

ارسال نظر