توییتی، قناری محبوب دنیای انیمیشن، ۸۰ ساله شد

توییتی، قناری محبوب دنیای انیمیشن که خیلی‌ها کشمکش‌های او و گربه‌ای به نام لوسیفر را در خاطر دارند، ۸۰ ساله شد.

توییتی، قناری محبوب دنیای انیمیشن، ۸۰ ساله شد

به گزارش ایرنا، توییتی در سال ۱۹۴۲ میلادی به دست باب کلامپت، انیماتور استودیو برادران وارنر خلق شد.

کلامپت این کاراکتر کارتونی را با الهام از یکی از عکس‌های دوران نوزادی خود و با توجه به علاقه‌ای که به جوجه پرنده‌ها داشت، آفرید. این کاراکتر در ابتدا صورتی‌رنگ و وحشی بود و اورسون نام داشت.

توییتی که تابه‌حال در ۴۶ کارتون از مجموعه لونی تونز حضور داشته، اولین بار در کارتون «داستان دو گربه» (A Tail of Two Kitties) ظاهر شد.

کلامپت در سال ۱۹۴۵ تصمیم گرفت برای توییتی یک دشمن دست‌و‌پا کند. برای این منظور فریز فرلنگ، انیماتور برنده اسکار آمریکایی، یک گربه سیاه و سفید بی‌نام خلق کرد. کلامپت استودیو را ترک و تصمیم درباره این پروژه را به طور کامل به عهده فرلنگ گذاشت. توییتی در پایان این پروژه به یک پرنده دلفریب با چشمان درشت آبی‌رنگ تبدیل شد.

دشمنی توییتی و گربه‌ای به نام سیلوستر، در کارتون «توییتی پای» (۱۹۴۷) آغاز شد. این کارتون کوتاه اولین جایزه اسکار بهترین پویانمایی کوتاه را برای استودیو برادران وارنر به ارمغان آورد. از آن به بعد توییتی دیگر در هیچ کارتونی جدا از سیلوستر دیده نشد و این زوج کارتونی به یکی از ماندگارترین زوج‌های تاریخ انیمیشن تبدیل شدند.

در دهه ۱۹۵۰ میلادی، مجموعه توییتی و سیلوستر به مجموعه لونی تونز و مری ملودیز اضافه شد.

ماجراهای توییتی، سیلوستر و مادربزرگ مهربان در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ از تلویزیون ایران نیز پخش می‌شد و طرفداران زیادی داشت.

حالا با 80 ساله شدن توییتی، استودیو برادران وارنر تولد 80 سالگی توییتی را در مقیاس جهانی جشن می‌گیرد. شاخه برندها و تجربیات جهانی این استودیو فیلمسازی، از گروهی از هنرمندان در سراسر جهان خواسته تا ۸۰ دیوارنقش در بازتاب تاریخ شخصیت دینامیک این کاراکتر کارتونی بکشند.

جالب است بخوانید:‌ به بهانه 60 سالگی وروجک؛ نوستالژی بچه‌های دیروز

کارزار 80 سال با توییتی (۸۰ Years of Tweety) از دیروز (جمعه ۲۰ اسفند) آغاز شد.

ارسال نظر