هوش مصنوعی به بخش سرطان پوست و آلزایمر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه سلامت گفت: با توجه به توانمندی کشور در عرصه‌های مختلف علمی، سرمایه گذاری در هوش مصنوعی ضروری است.

 هوش مصنوعی به بخش سرطان پوست و آلزایمر رسید

به گزارش کلیک به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر حسین قناعتی در نشست تخصصی هوش مصنوعی و بررسی افق‌های آینده کاربرد این تکنولوژی در عرصه سلامت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در کسب حداقل رتبه دهم جهانی در زمینه هوش مصنوعی، ابعاد هوش مصنوعی در سلامت را تشریح کرد و گفت: هوش مصنوعی شامل ابعاد گسترده‌ای از عرصه‌های بالینی، توان گسترش مراقبت به کشورهای در حال توسعه، برنامه‌های کاربردی نظام سلامت، تا قوانین و مقررات و نگرانی‌های اخلاقی است.

قناعتی با اشاره به کاربردهای بالینی هوش مصنوعی در زمینه بیماری‌های قلب و عروق گفت: از هوش مصنوعی می‌توان در تشخیص دقیق و طبقه بندی بیماری‌های عروق کرونر و تریاژ اولیه بیماران، پیش بینی مرگ و میر بیماران، اثرات داروها و عوارض جانبی پس از درمان در سندروم حاد کرونری، طبقه بندی صداهای قلب و تشخیص بیماری دریچه‌ای قلب استفاده کرد و تشخیص‌های از دست رفته و تست‌های بی رویه و متعدد را کاهش داد.

رئیس دانشگاه کاربرد دیگر هوش مصنوعی را در زمینه بیماری‌های پوستی بیان کرد و گفت: تشخیص سرطان پوست کراتینوسیتی از عکس‌های صورت، طبقه بندی سرطان پوست از تصاویر ضایعه، شناسایی سلول‌های پوست از تصاویر اسمیر میکروسکوپی به دقت ۹۴ درصد از جمله کاربردهای هوش مصنوعی در درمان بیماری‌های پوستی است.

قناعتی هوش مصنوعی را قابل استفاده در بیماری‌های گوارشی، روان پزشکی، چشم پزشکی و عضلانی اسکلتی، بیماری‌های عفونی، نورولوژی و انکولوژی دانست و گفت: هوش مصنوعی پزشکی از راه دور و امکان دسترسی بیماران به متخصصان حاذق و همچنین جامعیت بخشیدن به طب فردی را فراهم می‌آورد. دور از ذهن نیست که در آینده‌ها بیمار از طریق ارتباط با نرم افزار، بیماری خود را بدون حضور پزشک تشخیص دهد.

رییس دانشگاه با اشاره به تجربه خود در استفاده از هوش مصنوعی در رادیولوژی، در دوران همه‌گیری کووید ۱۹ گفت: با کمک اساتید دانشگاه شریف نرم افزار تشخیص کووید ۱۹ طراحی و به کشورهای دیگر صادر شد این نرم افزار ضایعات کووید را با دقت بیشتری تشخیص می‌دهد.

قناعتی هوش مصنوعی را در گسترش اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت و در ردیابی تداخلات دارویی کاربردی دانست و گفت: با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان بیماری الزایمر و زوال عقل را پیش بینی کرد.

رییس دانشگاه یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی را افزایش کیفیت آموزش دانست و گفت: با استفاده از آموزش هوش مصنوعی می‌توان کمبود پزشک را که در همه جای جهان فراگیر شده کاهش و کیفیت آموزش را ارتقا داد. برای نمونه در دانشگاه سبطین امکان تشریح مجازی با استفاده از یک عینک در فضای متاورس فراهم شده که دیگر چالش‌های آموزش روی جسد را ندارد.

قناعتی با بیان مزایای هوش مصنوعی در مدیریت نظام سلامت گفت: کاهش طول مدت زمان بستری در بیمارستان، صرفه‌جویی در زمان نوبت دهی و جواب دهی آزمایش، آنالیز دقیق داده‌ها، سرعت رسیدگی و درنتیجه افزایش بقای بیمار و میزان کاهش هزینه درمان از جمله مزایای استفاده از هوش مصنوعی در نظام سلامت است.

قناعتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشینه هوش مصنوعی در جهان گفت: جان مک کارتی برای نخستین بار در سال ۱۹۵۶ اصطلاح هوش مصنوعی را ابداع کرد و از سال ۲۰۰۰ تاکنون حجم داده‌ها به سرعت گسترش یافته و تقریباً به حدود ۲۰ برابر رسیده است.

رییس دانشگاه با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در زمینه هوش مصنوعی گفت: میزان سرمایه گذاری در هوش مصنوعی از ۴.۹ بیلیون در سال ۲۰۲۰ به ۱۵۰ بیلیون دلار افزایش یافته که نشان دهنده اهمیت این تکنولوژی در آینده و جبران عقب ماندگی کشور در این زمینه است.

قناعتی با اشاره به نقش هوش مصنوعی در اقتصاد جهانی گفت: مبادلات هوش مصنوعی از ۸۷ میلیارد دلار در ۲۰۲۱ به ۱۵۹ میلیارد دلار در ۲۰۳۰ می‌رسد و دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به توانمندی دانشمندان خود در زمینه ساخت ربات کمک جراح و افزایش دقت جراحی، جایگذاری استند در عروق، درمان سرطان سینه و بیماری‌های خون باید سهم خود را در بازار جهانی پیدا کند.

رییس دانشگاه با اشاره به جایگاه ایران در هوش مصنوعی گفت: بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک ایران در شاخص آمادگی هوش مصنوعی در جهان در رتبه ۷۵ و در خاورمیانه در بین ۱۸ کشور قرار دارد و اگر از همین امروز حداقل سالانه یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نکنیم سهمی در اقتصاد هوشمند آینده نخواهیم داشت.

قناعتی با توجه به توانمندی کشور در عرصه‌های مختلف علمی بر ضرورت سرمایه گذاری در زمینه هوش مصنوعی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه کشورمان در زمینه فناوری فضایی یکی از ۱۲ کشور و در فناوری هسته‌ای یکی از ۹ کشور اول جهان است و در عرصه سلول‌های بنیادی و دستیابی به طب بازساختی در رتبه ۱۴، در نانوفناوری در رتبه ۴ و در زیست فناوری در رتبه ۱۳ انتشارات علمی قرار دارد و همچنین در زیست دارو رتبه سوم تولید داروهای زیستی را کسب کرده است لازم است در هوش مصنوعی نیز سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

 

ارسال نظر