هوش مصنوعی و رمزارزها، انرژی جهانی را تهدید می کنند

تقاضای جهانی انرژی در پی رشد سریع هوش مصنوعی و استخراج رمز ارزها با افزایش شدیدی مواجه شده است.

هوش مصنوعی و رمزارزها، انرژی جهانی را تهدید می کنند

بر اساس گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی  (IEA)، انتظار می‌رود بخش‌های در حال رشد استخراج رمز ارز و هوش مصنوعی  (AI)، از جمله مدل‌های بزرگی مانند  ChatGPT، تا سال 2026 بیش از دو برابر مصرف انرژی خود را افزایش دهند. این گزارش، تحلیل دقیقی را از روندهای جهانی انرژی با تمرکز ویژه‌ای بر تأثیرات قابل توجه این دو بخش در حال رشد، ارائه می‌دهد.

پیش‌بینی‌های IEA نشان می‌دهد، مصرف جهانی انرژی در سه سال آینده 30 درصد افزایش می‌یابد که نگرانی‌هایی را در مورد پیامدهای زیست محیطی چنین رشد سریعی ایجاد می‌کند. گزارش مذکور همچنین نشان می‌دهد که تا سال 2026، مجموع مصرف انرژی مراکز داده، AI  و تاسیسات استخراج رمز ارزی می‌تواند بیش از 1,000 تراوات-ساعت (TWh) باشد. این رقم نشان‌دهنده افزایش بیش از دو برابری نسبت به سطوح فعلی است.

هوش مصنوعی و مصرف برق 

پیش‌بینی‌ می‌شود رشد مصرف انرژی  AIها، در سال‌های پیش رو قابل توجه باشد. این افزایش عمدا به توسعه و استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT مربوط می‌شود به گونه‌ای که صنعت هوش مصنوعی برای افزایش 10 برابری در مصرف برق تا سال 2026 آماده است. این افزایش چشمگیر، نقش رو به گسترش فناوری‌های AI در صنایع و بخش‌های مختلف را نشان می‌دهد.

استخراج رمز ارز نیز یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش تقاضا برای انرژی است. گزارش IEA نشان می‌دهد در سال 2023، استخراج بیت‌کوین به تنهایی 120 تراوات-ساعت مصرف کرده است، که نسبت به 110 تراوات-ساعت در سال 2022 افزایش داشته است. این آژانس پیش‌بینی می‌کند تا سال 2026، استخراج رمز ارزها به اندازه کل مصرف برق کشور ژاپن - حدود 160 تراوات-ساعت می‌رسد. 

با وجود اینکه سهم نسبتاً کمی از مصرف جهانی انرژی به استخراج رمزارز اختصاص داده شده است، این گزارش نگرانی‌هایی را در مورد چالش‌های کاهش مصرف برق مطرح می‌کند.

در میان این تحولات، گزارش مذکور همچنین به اهمیت روزافزون منابع انرژی تجدیدپذیر اشاره می‌کند. تا سال 2025، انتظار می‌رود، انرژی‌های تجدیدپذیر به منابع اصلی برق تبدیل شوند. این موضوع نشان‌دهنده تغییر مهمی در چشم‌انداز مسیر توسعه انرژی جهانی است. این انتقال در مدیریت تقاضای رو به افزایش برای برق، به‌ویژه در روند رشد سریع بخش‌هایی مانند AI و استخراج رمز ارز، حیاتی خواهد بود.

یافته‌های IEA بر نیاز به بهبود قابل توجه در کارآمدی انرژی جهت مدیریت افزایش تقاضا پیش‌بینی‌شده در برق تأکید می‌کنند. البته برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که صنعت استخراج رمزارز از جمله بخش‌های پیشرو در مورد استفاده از انرژی‌های سبز است. 

 

 

 

منبع: تجارت نیوز

 

ارسال نظر