کلاه واقعیت مجازی هوش مصنوعی، استرس فضانوردان را کاهش می‌دهد

کلاه واقعیت مجازی یک استارت‌آپ فرانسوی با استفاده از هوش مصنوعی، چالش‌های روانی فضانوردان را کاهش می‌دهد.

کلاه واقعیت مجازی هوش مصنوعی، استرس فضانوردان را کاهش می‌دهد

 به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، یکی از چالش‌های بزرگ فرستادن انسان به مریخ، اطمینان از سلامت جسمی و روانی آن‌ها خواهد بود.
ناسا تخمین می‌زند که با استفاده از فناوری‌های موجود،  سفر انسان به مریخ تقریبا هفت ماه طول بکشد. مدت زمانی که فضانوردان به آنجا می‌روند منزوی‌ترین انسان‌های تاریخ خواهند بود و حتی ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا زمین و مریخ برای سفر بازگشت به اندازه کافی به هم نزدیک شوند.
در همین راستا استارتاپ فرانسوی «کورئود اسپیس» (Coreod Space) در نمایشگاه «سی‌ای‌اس ۲۰۲۴» (CES ۲۰۲۴) کمک جدیدی را برای سلامت روان فضانوردان معرفی کرده است که می‌تواند به فضانوردان در تحمل انزوای اکتشافات اعماق فضا کمک کند.

براساس اخبار منتشر شده، کلاه واقعیت مجازی این شرکت با عنوان «مسافر مامور فضایی» یا به اختصار «اس‌ای‌تی» (SAT) از هوش مصنوعی برای کمک به فضانوردان در ماموریت‌های فضایی استفاده می‌کند و این کار را با تحریک عملکرد‌های شناختی و عصبی روانی آن‌ها انجام می‌دهد.

عصر جدیدی از آگاهی ذهنی در فضا
طراحی هدست «اس‌ای‌تی» ترکیبی از هوش مصنوعی و واقعیت مجازی است تا‌ دسترسی به درمان واقعیت مجازی را برای فضانوردانی که از خانه بسیار دور هستند، فراهم کند. به گفته کورئود اسپیس، این شرکت در اصل یک همراه هوش مصنوعی برای فضانوردان ارائه خواهد کرد.
کورئود اسپیس می‌گوید راه حل آن بسیار متنوع است. این محصول می‌تواند با هر کلاه واقعیت مجازی یکپارچه شود، با هر کاربری سازگار شود که برای تمام محیط‌های ایزوله، محدود و افراطی (I.C.E) مناسب است.
این شرکت اطلاعات چندانی از مشخصات این محصول منتشر نکرده است. با این حال، دکتر الیس جابز، مدیرعامل و بنیانگذار کورئود اسپیس، در مصاحبه‌ای با یورونیوز گفت: گام اصلی و بزرگ ما این است که در حال آماده‌سازی یک هوش مصنوعی به عنوان روانشناس برای فضانوردان مریخ هستیم.

این سوال بزرگی است، زیرا روانشناسی یک حوزه ذاتا انسانی است که ممکن است در برابر افزایش راه حل‌های هوش مصنوعی مقاوم باشد. با این حال، در فضا، یک درمانگر هوش مصنوعی ممکن است تنها راه حل باشد، و ممکن است تنش‌ها را کاهش دهد و به فضانوردان فرصتی برای تعامل با همان گروه کوچکی از اعضای خدمه بدهد.

کلاه فضایی واقعیت مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی 
کورئود اسپیس می‌گوید نرم افزار «اس‌ای‌تی» این شرکت براساس ۱۰ سال مطالعات روان پزشکی عصبی انجام شده در آزمایشگاه روان شناسی عصبی فضایی (LIRNAS) شکل گرفته است که وابسته به این شرکت است.
این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح می‌دهد: هدف کلاه واقعیت مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی، تثبیت ذهن و احساسات از طریق درمان‌های دیجیتال مناسب است. این روش پروتکل‌های روان پزشکی عصبی را براساس اصول نوروپلاستیسیته پیاده سازی می‌کند که به مغز اجازه می‌دهد تا ارتباطات نورونی خود را در پاسخ به یک محیط شبیه سازی شده سازگار و بازسازی کند.
به گفته این شرکت، آزمایش‌ها در فضا‌های ایزوله شبیه سازی شده، بهبود ۴۲ درصدی خواب، کاهش ۴۵ درصدی اضطراب و استرس و بهبود ۳۷ درصدی آسودگی ذهنی را نشان داده است.

دکتر الیس جابز در بیانیه این شرکت توضیح داد: با بیش از ۱۰ سال تحقیق و آزمایش در روان شناسی عصبی، خوشحالیم که راه حل واقعیت مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی خود را راه اندازی می‌کنیم که به فضانوردان کمک می‌کند با مدیریت استرس و بهبود شرایط مدت بیشتری در فضا بمانند. اطمینان از موفقیت و ایمنی ماموریت‌ها، از زمین تا ماه و مریخ بسیار مهم است.کورئود اسپیس اولین سازمانی نیست که استفاده از هوش مصنوعی در فضا را پیشنهاد می‌دهد. سال گذشته، ناسا اعلام کرد که در حال بررسی ایده توسعه سیستمی است که به فضانوردان اجازه می‌دهد از رابطی شبیه به زبان طبیعی چت جی‌پی‌تی در ایستگاه مداری دروازه ماه (Lunar Gateway) خود استفاده کنند.
اگرچه بسیاری از فیلم‌های هالیوودی هوش مصنوعی را به عنوان یک دستیار غیرقابل اعتماد در فضا به تصویر کشیده‌اند، اما مدل‌های زبانی و یادگیری ماشینی ممکن است به کاهش چشم انداز ترسناک‌تر انزوای شدید فضا کمک کند.

منبع: آخرین خبر

 

ارسال نظر