تراشه تحریمی آمریکا از لپ تاپ جدید چینی سر در آورد!

یک شرکت چینی از رایانه شخصی هوش مصنوعی رونمایی کرد که مجهز به جدیدترین تراشه اینتل است و با سیستم عامل ساخت چین کار می کند.

تراشه تحریمی آمریکا از لپ تاپ جدید چینی سر در آورد!

به گزارش کلیک به نقل از نیکی آسیا، رایانه مذکور با سیستم عامل HarmonyOS کار می کند و از هوش مصنوعی مدل زبانی بزرگ «پاناگو» استفاده می کند که توسط شرکت چینی ساخته شده است. مدل های زبانی بزرگ در حقیقت الگوریتم های هوش مصنوعی هستند که برای تولید محاوره و عکس های مشابه انسان و ترجمه متون به کار می روند.

در رونمایی محصول اعلام شد در آن از پردازشگر Core Ultra۹ اینتل استفاده شده که نخستین تراشه این شرکت با فناوری لیتوگرافی فرابنفشEUV به حساب می آید.

اینتل پردازشگرCore Ultra را به عنوان یک عنصر حیاتی برای رایانه های شخصی معرفی کرده بود تا بتوانند به جای اتکا به سرورهای هوش مصنوعی روی ابررایانشی، خود فعالیت های مورد نظرشان را انجام دهند.

لپ تاپ جدید مجهز به نمایشگر ILED انعطاف پذیر است که وزن دستگاه را کاهش می دهد و تضاد رنگی بهتری فراهم می کند. نمایشگرهای او ال ای دی هم اکنون به یکی از عناصر اصلی موبایل ها از جمله آیفون تبدیل شده اند. در کنار این موارد وزن رایانه شخصی مذکور ۹۸۰ گرم است وبه این ترتیب حتی از مک بوک پرو ۱۴ اینچی با وزن ۱.۶ کیلوگرم نیز سبک تر است.

در این میان رویترز در خبری اعلام کرد قانونگذاران جمهوریخواه مجلس آمریکا پس از رونمایی این لپ تاپ چینی از دولت بایدن انتقاد کردند. چراکه آمریکا فروش فناوری به ویژه تراشه را به شرکتهای چینی تحریم کرده است.

 

ارسال نظر