دوربین گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس چه ویژگی هایی دارد؟

رسانه کلیک - دقایقی پیش سامسونگ از جدیدترین پرچمداران خود گلکسی اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس طی مراسمی در کنفرانس جهانی موبایل رونمایی کرد. این گوشی ها دارای دوربین باز طراحی شده هستند. اما دوربین گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس چه ویژگی هایی دارد؟

دوربین گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس چه ویژگی هایی دارد؟

به گفته سامسونگ، این نخستین دوربین موبایل است که به دیافراگم دوگانه مجهز شده است. این میزان می تواند بین دو مقدار f1.5 و f2.4 متغیر باشد. دیافراگم در دوربین عکاسی به تیغه‌هایی گفته می‌شود که درون لنز قرار گرفته‌اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آن‌ها که به آن اپرچر گفته می‌شود، کنترل می‌کنند. این تیغه‌ها که به‌طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده‌اند که با بازشدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می‌کنند. بسیاری از دیافراگم‌ها مانند عنبیه و اپرچر همچون مردمک چشم کوچک و بزرگ یا تنگ و گشاد می‌شوند و با این عمل نور کمتر یا بیشتری به درون دوربین راه می‌یابد. میزان بازبودن این روزنه در دوربین گلکسی S9 توسط عددهایی تعریف می‌شود که از تقسیم فاصله کانونی بر قطر مؤثر لنز به دست می‌آید. درصورتی که بخواهید برای یک دوربین حرفه ای لنزی با دیافراگم f1.4 تهیه کنید باید مبلغی حدود 1.5 میلیون تومان هزینه کنید. کم بودن میزان عدد گشادگی دیافراگم باعث می شود تا در محیط های کم نور یا تاریک تصاویر بهتری ثبت کنید و از سوی دیگر بتوانید تصاویری با فوکوس روی سوژه و بوکه در پس زمینه تهیه کنید. البته در گوشی های گلکسی اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس بیشتر برای ثبت تصاویر با کیفیت تر و واضح تر از این قابلیت استفاده شده است.

این دوربین قابلیت ضبط ویدیوهای 4K را دارا است اما مهم ترین ویژگی اضافه شده به بخش فیلمبرداری می توان به ضبط ویدیوی HD با فریم ریت 960 اشاره کرد. با این میزان می توانید ویدیوهای اسلوموشن بی نظیری به ثبت برسانید. همچنین می توانید همین ویدیوهای صحنه آهسته را به تصاویر متحرک (Gif) تبدیل کنید.

اما دوربین گلکسی S9 پلاس کمی متفاوت تر از اس 9 است. همانطور که می دانید سامسونگ بسیار دیرتر از سایر شرکت های موبایل سازی از دوربین دوگانه استفاده کرد. گلکسی اس 9 پلاس در واقع دومین گوشی موبایل سامسونگ است که به دوربین دوگانه مجهز شده است. این دوربین علاوه بر دیافراگم دوگانه دارای لرزشگیر تصویر دوگانه نیز هست. سنسور اول این دوربین توانایی ثبت تصاویر واید و سنسور دوم توانایی ثبت تصاویر تله فوتو را دارد. لنز تله فوتو نوع خاصی لنز با قابلیت فوکوس در فاصله‌های دور است. گشادگی دیافراگم در حالت واید قابل سوییچ اما در حالت تله فوتو برروی f2.4 ثابت است. در این دوربین دوگانه علاوه بر امکان بزرگ نمایی دوبرابری تصویر بدون افت کیفیت، امکانی Live Focus مشابه آن چیزی که در Note 8 وجود دارد.

ارسال نظر