بیشترین جوایز اسکار ژاپن 2022 به «ماشینم را بران» رسید

فیلم «ماشینم را بران» با گرفتن 8 جایزه، بیشترین جوایز اسکار ژاپن 2022 را از آن خود کرد.

بیشترین جوایز اسکار ژاپن 2022 به «ماشینم را بران» رسید

به گزارش ایرنا به نقل از ورایتی، چهل و پنجمین دوره از جوایز آکادمی فیلم ژاپن دیروز در هتل گرند پرینس تاکاناوا در توکیو برگزار شد و فیلم سینمایی ماشینم را بران (Drive My Car) ساخته ریوسوکه هاماگوچی که در 4 شاخه از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، 8 جایزه گرفت.

این فیلم با عبور از سد دیگر فیلم‌های برتر سینمای ژاپن، جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلمبرداری، بهترین نورپردازی، تدوین و ضبط صدا را از آن خود کرد.

جوایز آکادمی ژاپن که شبیه به جایزه اسکار است، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برای بازی در درام عاشقانه «دسته گل زیبایی درست کردیم» به آریمورا کاسومی اهدا کرد. همچنین جایزه بهترین انیمیشن به انیمیشن «بخت با بانو نیکوکو است» رسید و «زمانی برای مردن نیست» ساخته کری فوکوناگا، جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کرد.

همچنین بخوانید:‌ تاثیر تاریخی موراکامی بر سینمای ژاپن

جوایز آکادمی فیلم ژاپن که از سال ۱۹۷۸ هر سال به برگزیدگان اهدا می‌شود، از جایزه آکادمی اسکار الگوبرداری شده است، هرچند برخی شاخه‌های آن‌ متفاوت هستند. نامزدهای این جایزه را چهره‌های سرشناس سینمایی انتخاب می‌کنند اما رای‌گیری در بین کارکنان کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی انجام می‌شود که معمولا فیلم‌های تجاری موفق را به فیلم‌های مستقلی که نقدهای خوبی دریافت کرده‌اند، ترجیح می‌دهند.

فیلم سینمایی ماشینم را بران که در سال ۲۰۲۱ تنها ۳۰۰ هزار دلار فروش کرد، بیشتر در دسته فیلم‌های مستقل قرار می‌گیرد. اما اگر دستکم یکی از 4 نامزدی این فیلم در جوایز اسکار به دریافت جایزه منتهی شود، در گیشه با استقبال روبه‌رو خواهد شد.

این فیلم در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن، جایزه بهترین فیلمنامه را کسب کرد، درباره یک بیوه مرد جاافتاده است که به دنبال یک راننده می‌گردد. سرانجام مکانیک این مرد، دختری ۲۰ ساله را به عنوان راننده به او پیشنهاد می‌کند تا اینکه با وجود سوءظن‌های اولیه، یک رابطه خاص بین این دو شخصیت شکل می‌گیرد.

ارسال نظر