5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی | از الویس تا ادیت پیاف و فردی مرکوری

در عالم موسیقی شاید ستاره شدن آسان باشد و فقط با یک قطعه موسیقی بتوان مدتی گل کرد، اما ستاره ماندن اصلا کار آسانی نیست. این 5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی، چالش‌های ستاره ماندن را به تصویر می‌کشند.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی | از الویس تا ادیت پیاف و فردی مرکوری

به تازگی تریلر فیلم « الویس » به کارگردانی باز لورمن و با موضوع زندگی الویس پرسلی، سلطان موسیقی راک اند رول جهان منتشر شده است.

فیلم‌های زندگینامه‌ای از جمله ژانرهای سینمایی محسوب می‌شوند که مخاطبان خود را دارند و در این بین فیلم‌های مختلفی هم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی ساخته شده است که در ادامه به مرور برخی از موفق‌ترین این فیلم‌ها می‌پردازیم.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

زندگی مثل گل رز (La Vie en Rose)

ادیت پیاف از جمله ماندگارترین چهره‌های هنری کشور فرانسه و همچنین از مشهورترین خوانندگان زن جهان است که آهنگ مشهورش با نام La Vie en Rose یا زندگی مثل گل رز، در سال‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم به بسیاری امید بخشید و انگیزه ادامه زندگی داد.

بر اساس زندگی ادیت پیاف، فیلمی در سال 2007 و با بازی ماریون کوتیارد در نقش او ساخته شد که اسکار بهترین بازیگر زن را هم برایش به ارمغان داشت.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

در این فیلم که به صورت فلاش‌بک روایت می‌شود، سال‌های زندگی پیاف از کودکی تا خواننده شدن،‌ عشق نافرجام و دیگر مشکلات روحی و عصبی این خواننده به تصویر کشیده می‌شود.

حماسه کولی (Bohemian Rhapsody)

حماسه کولی هم نام آهنگی معروف از گروه راک بریتانیایی کویین و هم نام فیلمی است که بر اساس زندگی فردی مرکوری، خواننده این گروه ساخته شد.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

بوهمین راپسودی در سال 2018 توسط برایان سینگر، کارگردان آثاری چون «مظنونین همیشگی»، «مردان ایکس» و «بازگشت سوپرمن» کارگردانی شد و 4 اسکار از جمله اسکار بهترین بازیگر مرد را برای رمی مالک در نقش فردی مرکوری به همراه داشت.

راکت‌من (Rocketman)

در سال 2019 یعنی یک سال پس از ساخته شدن و موفقیت بوهمین راپسودی،‌ این بار یک فیلم زندگینامه‌ای دیگر بر اساس یک ستاره موسیقی دیگر روانه اسکار شد؛ راکت‌من با موضوع زندگی التون جان، خواننده انگلیسی و رکورددار یکی از پرفروش‌ترین خوانندگان تمام دوران.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

راکت‌من به کارگردانی دکستر فلچر و با بازی تارون اگرتون در نقش التون جان البته فروغ کمتری در جوایز اسکار داشت و فقط جایزه بهترین موسیقی را از آن خود کرد.

جودی (Judy)

فیلم جودی با موضوع سال‌های میانی زندگی جودی گارلند در سال 2015 اکران شد.

جودی گارلند از جمله مشهورترین بازیگران و خوانندگان عصر طلایی هالیوود بود که از جمله مشهورترین آثارش «جادوگر شهر اُز»‌ در سال 1939 محسوب می‌شود.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

البته گارلند به همان اندازه که سینما مشهورش کرد، به او آسیب هم زد. روایت‌هایی از بدرفتاری‌های مختلف سر صحنه فیلمبرداری جادوگر شهر اُز نسبت به او وجود دارد؛ از بیدار نگه داشتن‌های طولانی‌مدت تا حتی خوراندن دارو به او در پشت‌صحنه.

با این حال سال‌های اوج فعالیت گارلند زود غروب کرد و فیلم «جودی» هم به همان سال‌های افول می‌پردازد که گارلند در نقش خواننده فعالیت می‌کرد و با مشکلات مختلف در زندگی شخصی‌اش مواجه بود.

این فیلم گرچه امتیاز چندان بالایی از جانب منتقدان نگرفت، با این حال بازی رنه زلوگر در نقش جودی، اسکار بهترین بازیگر زن را برای او به همراه داشت.

فلورنس فاستر جنکینز (Florence Foster Jenkins‎)

همان‌طور که در شروع مطلب اشاره شد، فیلم‌های زندگینامه‌ای معمولا به زندگی شخصیت‌هایی می‌پردازند که کارهای مهمی کرد‌ه و از این طریق نامشان را در تاریخ جاودانه کرده است.

با این حال در میان 5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی، یک استثنا هم داریم که به زندگی یک ستاره نپرداخته است، بلکه زندگی خواننده‌ای را بررسی می‌کند که در دوران زندگی‌اش از قضا مورد تمسخر بود.

این فیلم فلورنس فاستر جنکینز نام دارد که از حضور بازیگران مطرحی چون مریل استریپ، هیو گرانت و سایمون هلبرگ بهره برده است و در سال 2016 اکران شد.

5 فیلم با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی

فلورنس فاستر جنکینز یک خواننده بدصدا اما مشهور در سبک سوپرانوز بود که به دلیل سبک لباس‌های متفاوت و همچنین اجراهای ضعیف خود، در دوران فعالیتش چندان محبوب نبود.

فیلم گرچه امتیاز چندان بالایی نگرفت،‌ با این حال بازی مریل استریپ در آن نامزد دریافت جایزه اسکار همان سال شد.

«سربه‌راه»‌ باش (Walk the Line) به کارگردانی جیمز منگلد و با بازی واکین فینیکس و ریس ویترسپون با موضوع زندگی جانی کش در سال 2005، «من آنجا نیستم» (I'm Not There) به کارگردانی تاد هینز و با بازی کیت بلانشت، بن ویشاو، کریستین بیل و هیث لجر با موضوع زندگی باب دیلن در سال 2007، «آمادئوس» (Amadeus) به کارگردانی میلوش فورمن با موضوع زندگی ولفگانگ آمادئوس موتسارت در سال 1984 و «نینا» (Nina) به کارگردانی سینتیا مورت و با بازی زوئی سالدانیا با موضوع زندگی نینا سیمون در سال 2016 از دیگر فیلم‌های زندگینامه‌ای با موضوع زندگی ستاره‌های موسیقی محسوب می‌شوند.

ارسال نظر