آیا محبوبیت پلی استیشن 5 بیشتر از ایکس باکس سری ایکس خواهد بود؟

رسانه کلیک - گزارش اخیر موسسه GDC نشان می دهد که در حال حاضر توسعه دهندگان بجای ایکس باکس سری ایکس، بیشتر به ساخت بازی برای پلی استیشن 5 علاقه دارند.

آیا محبوبیت پلی استیشن 5 بیشتر از ایکس باکس سری ایکس خواهد بود؟

در حالی که جنگ کنسول نسل بعدی هنوز به طور رسمی و کامل شروع نشده است، اما به نظر می رسد که کنسول پلی استیشن 5 در نبرد زودهنگام با ایکس باکس جدید و نینتندو سوییچ پیروز شده است. مقاله ای تحلیلی که به تازگی از موسسه GDC منتشر شده، تمایل ها و پیش بینی های بیش از 4 هزار توسعه دهنده حاضر در مراسم Game Developers Conference 2020 (کنفرانس بازی سازان) را مورد بررسی قرار داده تا در حال حاضر اطلاعاتی هرچند به طور تقریبی، درباره عملکرد اولیه کنسول های نسل نهم به دست آید.

طبق نتایج نظرسنجی ها و پرسشنامه ها، 23، 17 و 19 درصد از توسعه دهندگان قصد دارند که پروژه های بعدی خود را به ترتیب برای کنسول های پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس و نینتندو سوییچ بسازند. در حالی که این موضوع نشان می دهد کنسول قابل حمل نینتندو سوییچ هنوز هم جزء پلتفرم های محبوب بازی سازان است، اما تمایل پایین آن ها نسبت به ساخت بازی برای ایکس باکس جدید هم به نوعی بیانگر برتری PS5 در نسل بعدی کنسول ها است. در ادامه، هنگامی سوال از پلتفرم های مورد توجه بازی سازان مطرح شد، کنسول پلی استیشن 5 بار دیگر با اختصاص 38 درصد از نتایج کلی، به عنوان محبوب ترین پلتفرم نام گرفت. البته کنسول نینتندو سوییچ هم دست کمی از PS5 ندارد و 37 درصد توسعه دهندگان کماکان به این پلتفرم توجه می کنند. این در حالی است که Xbox Series X باز هم در برابر سایر کنسول ها شکست خورد و با اختلاف بسیار زیاد، تنها 25 درصد از نتایج این بررسی را از آن خود کرده است.

پلی استیشن 5 ایکس باکس سری ایکس

با این حال، هیچ کدام یک از کنسول ها قادر به شکست پلتفرم رایانه شخصی نیستند. این بررسی نشان می دهد که PC هنوز هم محبوب ترین پلتفرم بازی سازان محسوب می شود، چراکه 52 درصد از تمام توسعه دهندگان، پی سی را به عنوان پلتفرم مورد علاقه برای ساخت بازی های جدید انتخاب کرده اند. در آخر این مقاله، مشخص شد که 10٪ از سازندگان در حال حاضر مشغول ساخت بازی برای کنسول های نسل بعدی هستند.

در هر حال، کنسول پلی استیشن 5 در تعطیلات کریسمس سال جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد. به علاوه، ایکس باکس سری ایکس هم در این بازه زمانی به دست بازیکنان می رسد که به همین خاطر، مشابه نسل گذشته شاهد شروع رقابت تنگاتنگ و سختی میان سونی و مایکروسافت خواهیم بود البته، با وجود تعیین زمان عرضه تقریبی، اما هیچ کدام این دو دستگاه به طور کامل معرفی نشده اند و اخیرا شایعه شده که پلی استیشن جدید در اواسط ماه فوریه در جریان مراسم PlayStation Meeting به نمایش گذاشته خواهد شد ( سونی به معرفی کنسول پلی استیشن 5 در ماه آینده اشاره می‌کند؟ ). این در حالی است که مایکروسافت به احتمال قوی در رویداد E3 2020 از کنسول جدید بازی خود رونمایی کند.

ارسال نظر