کنسول های نسل نهم با قیمت 500 دلار راهی بازار می‌شوند

رسانه کلیک - تحلیلگران بر این باورند که کنسول های نسل نهم برخلاف نسل پیشین، با قیمت ثابت و یکسان 500 دلار به بازار عرضه می شوند.

کنسول های نسل نهم با قیمت 500 دلار راهی بازار می‌شوند

از آنجا که ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 در اواخر سال جاری میلادی به دست بازیکنان می رسند، همان طور که پیش بینی می شد، با شروع سال نو میلادی شایعه ها و تحلیل های مختلفی در رابطه با کنسول های نسل نهم در فضای مجازی منتشر می شود. بحث قیمت گذاری و ارزش این دو دستگاه جدید نیز از موضوعات نسبتا قدیمی تحلیلگران است که تا به امروز پیش بینی های زیادی در این زمینه صورت گرفته شده است. با توجه به برخی از شایعه ها، ظاهرا ایکس باکس سری ایکس قدرتمندتر از پلی استیشن 5 است که به همین خاطر، بدیهی است که مایکروسافت کنسول جدید خود را با قیمت بیشتری به بازار عرضه خواهد کرد.

با این حال، تحلیلگران با این نظر موافق نیستند و گروه IHS Market و Katan Games به طور قاطع این گمانه زنی های را رد می کند. پیرس هاردینگ رولز (Piers Harding-Rolls) و سرکان توتو (Serkan Toto) که هر یک جزء گروه های آماری مذکور هستند، بر این باورند که کنسول های نسل نهم نزدیک به 100 دلار گران تر از مدل پایه پلی استیشن 4 خواهند بود و هر دو با قیمت یکسان 500 دلار راهی بازار می شوند.

پیرس هاردینگ رولز در این زمینه می گوید:

به شخصه انتظار دارم که فروش کنسول پلی استیشن 5 در سال میلادی 2020 بیشتر از فروش ایکس باکس سری ایکس باشد. البته هر دو کنسول فروش اولیه بیشتری نسبت به فروش کنسول های نسل قبلی یعنی ایکس باکس وان و پلی استیشن 3 تجربه خواهند کرد. یکی از مهم ترین بحث ها و ویژگی های کنسول های نسل نهم پشتیبانی آن ها از بازی های قدیمی و نسل های گذشته به نام Backwards Compatibility است که این موضوع می تواند در وفاداری کاربران به برند مورد علاقه خود تاثیرگذار باشد. از این رو، بعید است که بازیکنان زیادی برند کنسول بازی های خود را تغییر دهند. همچنین، در حالی که پیش بینی می کنم هر دو کنسول با قیمت یکسانی روانه بازار شوند، اما به احتمال خیلی قوی قیمت این دو بیشتر از قیمت مدل پایه کنسول پلی استیشن 4 در زمان عرضه خواهد شد.

البته،به نظر می رسد که این افزایش قیمت مایکروسافت را به اتخاذ یک استراتژی مبنی بر عرضه کنسول ارزان قیمت و ضعیف تر از کنسول اصلی ایکس باکس بعدی به نام Xbox Series X ترغیب خواهد کرد. این دستگاه ظاهرا همزمان با عرضه کنسول های نسل نهم راهی بازار می شود. به نظر من، شرکت سونی از این سیاست پیروی نمی کند و این موضوع یک برگ برنده برای مایکروسافت محسوب می شود که آزادی عمل بیشتری را برای ردموندی ها فراهم می کند. هرچند که در طرف مقابل، این سیاست مشکلاتی از بعد بازاریابی و نحوه مدیریت و پشتیبانی از خریداران به همراه خواهد داشت. با این حال، من مسلما منتظر عرضه یک مدل ارزان قیمت تر می مانم.

بر اساس اظهارات سرکان توتو، مایکروسافت در عرضه کنسول ایکس باکس سری ایکس به دنبال تکرار اشتباهات خود در زمان Xbox One نیست. از این رو، انتظار می رود که قیمت این دستگاه برابر با قیمت پلی استیشن 5 باشد. اگر به خاطر داشته باشید، ایکس باکس وان در ابتدا با قیمت 499 دلار روانه بازار شد که سپس به دلیل عدم استقبال خوب بازیکنان، مایکروسافت با حذف کینکت از باندل دستگاه، قیمت آن را به 349 دلار کاهش داد.

ارسال نظر