ثبت تصویر ستاره دنباله دار آبی در رصدخانه جنوبی اروپا

رسانه کلیک - محققین رصدخانه جنوبی اروپا، تصویر جدیدی از ستاره دنباله دار آبی منتشر کردند. این ستاره به سبب رنگ منحصر به‌فرد خود، C/2016 R2 نام گرفته است.

ثبت تصویر ستاره دنباله دار آبی در رصدخانه جنوبی اروپا

ستاره شناسان پاریس در سال گذشته، یک ستاره دنباله دار خاص و زیبا را مشاهده کرده و نام آن را C/2016 R2 یا همان ستاره دنباله دار آبی گذاشتند. حال ستاره شناسان رصدخانه جنوبی اروپا، تصویر جدیدی از نمای نزدیک این ستاره منتشر کرده اند.

ظاهرا C/2016 R2 به سحابه Oort Cloud تعلق دارد؛ یک ناحیه دور افتاده از منظومه شمسی با اشیایی که به دور خورشید می گردند و ورای کمربند کوپیر است. این سحابه شامل میلیاردها یا حتی تریلیاردها شیء بوده که بر خلاف ظاهر دیسک مانند سیاره ها و کمربند کوپیر، یک حجم کروی شکل حول خورشید را به وجود آورده اند. به بیان دیگر، ستاره دنباله دار آبی دارای یک مدار بسیار عجیب با زاویه 58 درجه است.

اما عجیب تر از این مدار، رنگ آبی مخصوص این جسم آسمانی است. ستاره های دنباله دار و دنباله های آن ها به دلیل پراکندگی تابش خورشید در هنگام برخورد با غبار، معمولا زرد رنگ و بدون سایه هستند. اما ستاره دنباله آبی دارای ترکیبات نادری در ابر گازی یا هاله دور هسته خود است. این ترکیبات شامل مونوکسید کربن و یون های نیتروژن بوده و رنگی آبی را به C/2016 R2 بخشیده اند.

ابر گازی و دنباله ها در هنگام نزدیک شدن ستاره به خورشید ظاهر می شوند. در واقع ستاره های دنباله دار، توپ هایی از غبار، یخ، گاز و سنگ هستند. یخ موجود در این توپ ها در هنگام عبور از نزدیکی خورشید، گرم شده و پس از تبدیل شدن به گاز، طی فرایندی به نام رهش گاز (outgassing) از جسم خارج می شوند. به موجب این فرایند، ابرهای گازی و دنباله های متمایزی به وجود می آیند.

ستاره دنباله دار آبی، هر 20 هزار سال یک بار به دور خورشید می گردد. به گفته محققین، ستاره C/2016 R2 نشانگر خانواده ای از ستاره های دنباله دار است که به ندرت در هر قرن مشاهده می شوند.

دو تئوری مختلف برای منشا این ستاره مطرح شده است. اول اینکه C/2016 R2 متعلق به گروه نادری از ستاره های دنباله دار بوده که در آن ها، نیتروژن به ذرات جامد منقبض می شود. اما طبق نظریه دوم، این ستاره در واقع بخش جدا شده ای از یک جسم آسمانی بزرگتر بوده که دورتر از سیاره نپتون در حال چرخش است.

ارسال نظر