با بزرگترین سیاه چاله رصد شده در جهان آشنا شوید!

رسانه کلیک - دانشمندان به تازگی موفق شده اند تا بزرگترین سیاه چاله شناخته شده در جهان را رصد کنند. اندازه این سیاه چاله تقریبا 10 هزار برابر سیاه چاله کشف شده در کهکشان راه شیری است.

با بزرگترین سیاه چاله رصد شده در جهان آشنا شوید!

موفقیت دانشمندان در کشف و مشاهده سیاه چاله ها همچنان ادامه دارد. طبق اخباری که اخیرا در رسانه ها و مجلات علمی منتشر شده، کیانوش مهرگان به همراه سایر همکارانش در موسسه مکس پلانک، توانسته اند بزرگترین سیاه چاله جهان در کهکشان Holm 15A را رصد کنند. این کهکشان تا کره زمین 700 میلیون سال نوری فاصله دارد. اندازه سیاه چاله مذکور تقریبا 40 میلیارد برابر جرم خورشید و 10 هزار برابر جرم سیاه چاله شناخته شده در کهکشان راه شیری است.

مهرگان و اعضای تیمش با استفاده از داده های به دست آمده از تلسکوپ VLT رصدخانه جنوبی اروپا و همچنین داده های رصدخانه شیلی، موفق شدند تا به طور دقیق از ساختار کهکشان Holm 15A نقشه برداری کنند. آن ها سپس با کمک شبیه سازی ها توانستند تا شکل کهکشان را بررسی کرده و حجم کم نور موجود در مرکز آن را شناسایی کنند. این سیاه چاله به قدری بزرگ و قدرتمند است که یا ستاره های نزدیک را در خود فرو برده و یا آن ها را به حاشیه کهکشان پرتاب کرده است.

رصدخانه جنوبی اروپا

به خاطر داشته باشید که این سیاه چاله لزوما بزرگترین سیاه چاله موجود در جهان نیست. گفته می شود اختروش یا کوازار Ton 618 نیز سیاه چاله ای به جرم 66 میلیارد برابر خورشید را در خود گنجانده است؛ با این حال نمی توان از حجم غول آسای سیاه چاله Holm 15A چشم پوشی کرد. جالب است بدانید که اندازه این سیاه چاله 4 الی 9 برابر بیشتر از حد انتظار ستاره شناسان بوده است. این اکتشاف بی تردید درک انسان نسبت به عظمت جهان و همچنین اساس شکل گیری کهکشان ها را افزایش می دهد.

ارسال نظر