دکل SuperCam روی مریخ نورد Mars 2020 نصب شد

رسانه کلیک – هفته گذشته تکنسین ها موفق به نصب و راه اندازی دکل SuperCam روی مریخ نورد Mars 2020 شدند. با کلیک در ادامه این خبر همراه باشید.

دکل SuperCam روی مریخ نورد Mars 2020 نصب شد

پروژه ساخت مریخ نورد Mars 2020 در این هفته به مرحله تازه ای رسیده و دکل SuperCam توسط تکنسین ها روی آن نصب شده است. این مریخ نورد مجهز به چرخ و بازوی رباتی شد و حال نوبت به اضافه کردن دکل است.

دوربین ها، لیزر و طیف سنج های مریخ نورد، در واحد دکل جاسازی شده اند. این دکل در وسط مریخ نورد نصب شده و طول نسبتا بلندی دارد که به سبب آن، نمای وسیع تری برای تجهیزات مذکور فراهم می شود. دوربین ها و سایر دستگاه ها قادر هستند تا از راه دور، مواد تشکیل دهنده شیمیایی و معدنی اشیاء موجود در محیط را با دقت بالایی شناسایی کنند. آن ها در واقع می توانند اجسامی به کوچکی یک مداد را از فاصله بیش از 6 متر تشخیص دهند. لیزر نفوذ کننده در سنگ SuperCam به دانشمندان اجازه می دهد تا ترکیبات شیمیایی اهداف مورد نظر را بررسی و تحلیل کنند.

مجموعه ابزارهای به کار رفته در دکل SuperCam، نسخه بروز شده ChemCam هستند که روی مریخ نورد کنجکاوی نصب شده اند. ماموریت کنجکاوی، تصویربرداری و بررسی اشیاء موجود روی سطح مریخ نظیر سنگ ها و سایر نمونه هاست. با اینکه دکل SuperCam نیز وظایف مشابهی را انجام خواهد داد، اما یک ماموریت ویژه نیز برای آن تعیین شده و آن جستجو برای ترکیبات ارگانیک است. یافتن ترکیبات ارگانیک می تواند تئوری حیات روی سیاره سرخ در زمان های گذشته را به اثبات برساند.

ساخت و توسعه دکل SuperCam یک دستاورد بین المللی بوده و کشورهای متعددی از جمله ایالات متحده آمریکا، فرانسه و اسپانیا در آن نقش داشته اند. ساخت آخرین قطعه سخت افزاری در فرانسه به اتمام رسید و سپس به موسسه JPL در کالیفرنیا انتقال یافت تا مونتاژ نهایی روی آن صورت گیرد.

ارسال نظر