ناسا از وجود حجم بی سابقه گاز متان در مریخ خبر داد

رسانه کلیک – مریخ نورد کنجکاوی در جدیدترین ماموریت خود، اطلاعاتی را پیرامون حجم بی سابقه گاز متان در مریخ منتشر کرده است.

ناسا از وجود حجم بی سابقه گاز متان در مریخ خبر داد

چندی پیش سازمان ناسا اعلام کرد که مریخ نورد کنجکاوی اخیرا در حین ماموریت خود، با حجم بی سابقه ای از گاز متان مواجه شده است. سطح گاز متان در سیاره به حدی بالا بوده که مریخ نورد، از حرکت ایستاده تا اطلاعات بیشتری را به دست آورد. همانطور که می دانیم، گاز متان به طور خاص وجود حیات در آن سیاره را نشان می دهد. طبق گزارش کیوریاسیتی، حجم این گاز، سه برابر بیشتر از موج گازی سال ۲۰۱۳ بوده است.

پس از انجام یک آزمون ۷ روزه، مشاهده شد که سطح گاز متان در مریخ به طور ناگهانی تقلیل یافته است. کیوریاسیتی پس از این کاهش، مجددا سطح متان را عادی گزارش کرد. دانشمندان بر این عقیده اند که مقادیر بالای غیر عادی متان، ناشی از توده های گذرا بوده است. اما این موضوع چه معنایی می تواند داشته باشد؟

گاز متان در مریخ

متاسفانه مریخ نورد کیوریاسیتی، تجهیزات لازم برای شناسایی منشا زیستی یا زمینی توده های گاز متان را ندارد. در ضمن، دانشمندان هنوز در حال شناسایی الگوی توده های گذرا در سیاره مریخ هستند. به بیان دیگر، هنوز راه زیادی تا فاش شدن راز گاز متان در مریخ باقی مانده است و دانشمندان، به اطلاعات و انجام ماموریت های بیشتری جهت درک بهتر توده های گازی احتیاج دارند. در صورت یافتن این منشا، می توان ثابت کرد که آیا گاز متان، وجود حیات بر روی سیاره سرخ را ثابت می کند یا خیر. اشوین وساوادا، محقق پروژه کنجکاوی نیز در این باره می گوید:

معمای گاز متان در مریخ همچنان ادامه دارد. ما با انگیزه بیشتری در حال سنجش شواهد هستیم و فکرهای خود را روی هم گذاشته ایم تا از نحوه رفتار این گاز در جو مریخ آگاه شویم.

ارسال نظر