مریخ نورد ژاپنی JAXA برای اکتشاف اقمار فوبوس و دیموس راهی فضا می شود

رسانه کلیک – مریخ نورد ژاپنی با کمک سازمان هوا و فضای آلمان و فرانسه، جهت اکتشاف اقمار مریخ به فضا فرستاده می شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

مریخ نورد ژاپنی JAXA برای اکتشاف اقمار فوبوس و دیموس راهی فضا می شود

در دهه آینده امکان مطالعه اقمار فوبوس و دیموس از فاصله نزدیک تر، میسر خواهد شد. آژانس اکتشافات هوا فضای ژاپن (JAXA) با همکاری آژانس های فضایی آلمان و فرانسه، یک فضاپیما به همراه یک مریخ نورد را به سوی اقمار سیاره سرخ ارسال خواهد کرد. در واقع JAXA اخیرا با مرکز هوا فضای آلمان (DLR) جهت همکاری در فعالیت های پژوهشی در ماموریت اکتشافی اقمار مریخ (MMX) به توافق رسیده است.

مرکز DLR و مرکز ملی فرانسه در ساخت و بررسی مریخ نوردی همکاری خواهند کرد که در یکی از دو قمر مریخ، به اکتشاف می پردازد. این مریخ نورد ژاپنی با کمک فضاپیمای MMX، به دور قمرهای فوبوس و دیموس گردش می کند. اگر همه چیز به خوبی و طبق زمان بندی های انجام شده پیش رود، مریخ نورد ژاپنی اولین مریخ نوردی خواهد بود که روی یکی از اجرام جزئی در فضا قدم می گذارد. علاوه بر این همکاری JAXA با DLR، فرصت اجرای آزمایش های متعدد به وسیله برج Bremen Drop را نیز فراهم کرده است. برج مذکور، یک برج میکرو گرانشی است که به دانشمندان اجازه می دهد تا تجهیزات مختلف را در شرایط بدون وزن، مورد سنجش قرار دهند.

با اینکه مقصد نهایی مریخ نورد ژاپنی هنوز مشخص نشده، اما ظاهرا مقصد فعلی همان قمر فوبوس است. نگاه نزدیک تر و بررسی دقیق تر اقمار مریخ، به دانشمندان کمک می کند تا از منشا اصلی آن ها و ترکیب های تشکیل دهنده این دو قمر، مطلع شوند. آگاهی از منشا اصلی، امری مهم برای ماموریت های آتی به شمار می آید. برای مثال، این دو قمر ممکن است دارای آب یا سوخت باشند و در پژوهش های فضایی بعدی، به عنوان ایستگاه سوخت رسانی به کار روند.

آژانس JAXA امیدوار است که فضاپیمای MMX را در سال ۲۰۲۴ به آسمان بفرستد. انتظار می رود که این فضاپیما در سال ۲۰۲۵ وارد مدار مریخ شود و پس از اجرای ماموریت خود، به همراه نمونه های مختلفی از قمرها، در حوالی سال ۲۰۲۹ به زمین باز گردد.

ارسال نظر