کشف سدیم کلرید در یکی از قمرهای سیاره مشتری

رسانه کلیک - مطابق اخبار اخیر، به نظر می رسد دانشمندان و محققان موفق به کشف سدیم کلرید یا همان نمک روی یکی از قمرهای سیاره مشتری یعنی اروپا شده اند.

کشف سدیم کلرید در یکی از قمرهای سیاره مشتری

ستاره شناسان موفق به کشف نمک یا همان سدیم کلرید بر سطح یکی از قمرهای سیاره مشتری که اروپا نام دارد، شده اند. قمر اروپا تاکنون مورد توجه بسیاری از ستاره شناسان و دانشمندان بوده است، اما این اولین باری محسوب می شود که آن ها موفق به کشف چنین ترکیبی در یکی از قمرهای سیاره مشتری شده اند.

ترکیبات نمک در تصویری که از سطح قمر اروپا به ثبت رسیده، قابل مشاهده است؛ این موضوع خود می تواند اثباتی بر وجود اقیانوس های نمکی مشابه اقیانوس های کره زمین بر این قمر باشد. این اقیانوس ها زیر سطحی یخی پنهان شده اند و احتمالا دارای ترکیبات نمکی منیزم سولفات نیز بوده اند.

دانشمندان با استفاده از اطلاعات طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز ، موفق به دیدن یخ و گونه ای از نمک بر سطح اروپا شده بودند، اما قادر به تایید این که این نمک، همان سدیم کلرید است یا خیر، نبودند و نیاز به اطلاعات با رزولوشن بالاتری داشتند. علت آن است که سدیم کلرید در طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز قابل تشخیص نیست. سدیم کلرید تنها با طیف مرئی قابل دیدن بوده و برای شناسایی آن پروسه خاصی از تابش نیاز است.

یکی از دانشمندان این تحقیق اظهار داشت:

سدیم کلرید موجود در سطح اروپا شباهت هایی به جوهر نامرئی دارد. پیش از پرتوافکنی نمی توان وجود آن را تایید کرد، اما پس از پرتوافکنی رنگ هایی از آن ساطع می شود.

زمانی که تیم دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هابل به اروپا نگاه می کردند، توانستند وجود ترکیبات نمکی بر سطح آن را تایید کنند. یکی دیگر از دانشمندان دخیل در این پروژه اظهار داشت:

بسیاری از مردم تصور می کنند سطح تمام سیاره ها با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز قابل بررسی است؛ روشی که ما طی 20 سال گذشته با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل از آن استفاده می کردیم. با این حال، اکتشافات اخیر نشان می دهد استفاده از این روش گاهی ممکن است کافی نباشد.

ارسال نظر