هوش مصنوعی ادوبی به کمک شناسایی تغییر چهره در فتوشاپ می آید

رسانه کلیک – پژوهشگران به تازگی موفق شده اند تا برای شناسایی دقیق تغییر چهره در فتوشاپ، هوش مصنوعی ادوبی را تعلیم دهند.

هوش مصنوعی ادوبی به کمک شناسایی تغییر چهره در فتوشاپ می آید

تیم تشکیل یافته از پژوهشگران شرکت ادوبی و دانشگاه بارکلی، یک هوش مصنوعی بسیار قوی را جهت تشخیص دستکاری چهره در تصاویر ویرایش شده به وسیله فتوشاپ، آموزش داده اند. انتظار می رود که این ابزار بتواند اطمینان در رسانه های دیجیتالی را بازیابی کند. هوش مصنوعی ادوبی همچنین به افراد کمک می کند تا تصاویر را بررسی کرده و هرگونه تغییر در تصویر را شناسایی کند.

ویژگی Face Away Liquify در نرم افزار فتوشاپ، برای تغییر و دستکاری خصوصیات چهره افراد مثل چشم ها، دهان و سایر اجزای صورت طراحی شده است. تیم پژوهشی، به آموزش یک شبکه عصبی کانولوشنی (CNN) پرداخته است که می تواند هر گونه تغییر اعمال شده روی تصویر را تشخیص دهد. شبکه عصبی مذکور در حین آزمایش موفق شد تا بیش از ۹۹ درصد از تصاویر تغییر یافته را شناسایی کند. حال آن که دقت انسان برای تشخیص این تصاویر، تنها برابر با ۵۳ درصد است. هوش مصنوعی ادوبی می تواند تصاویر دستکاری شده را به حالت اصلی بازگرداند.

البته این نخستین باری نیست که ادوبی از هوش مصنوعی برای تصاویر تغییر یافته به وسیله فتوشاپ، استفاده می کند. اما این بار هوش مصنوعی ادوبی به طور خاص برای تشخیص دستکاری و تغییر چهره طراحی شده است. طبق اظهارات شرکت ادوبی، روند کار برای تولید این ابزار قدرتمند، فشرده تر از همیشه بوده است. ریچارد ژانگ، یکی از پژوهشگران ادوبی در این باره می گوید:

ما در جهانی زندگی می کنیم که اطمینان به اطلاعات دیجیتالی، هر روز سخت تر می شود.

شرکت ادوبی برنامه های بیشتری برای تشخیص و شناسایی تصاویر دستکاری شده و چهره های ساختگی دارد و تولید این هوش مصنوعی، تنها نقطه عطفی برای شروع این ماجرا به حساب می آید.

ارسال نظر