آیا زمانی در سیاره مریخ آب وجود داشته است؟

رسانه کلیک - مطابق اخبار جدید، مریخ نورد کنجکاوی موفق به کشف شواهدی شده که نشان می دهد زمانی در سیاره مریخ آب وجود داشته است.

آیا زمانی در سیاره مریخ آب وجود داشته است؟

مریخ نورد کنجکاوی متعلق به ناسا ، طی ماموریت اخیر خود در سیاره مریخ موفق به کشف بیشترین میزان از خاک رس در نمونه های مختلف شده است. این مریخ نورد پس از این اکتشاف، یک سلفی با منطقه ای که این نمونه ها را از آن استخراج کرده بود، به ثبت رساند.

برای ثبت این سلفی، 57 عکس مجزا که توسط دوربین مریخ نورد کنجکاوی ثبت شده بودند، با یکدیگر ادغام شدند تا تصویری پانوراما تشکیل شود. دوربین این مریخ نورد در انتهای بازوی روباتیک آن تعبیه شده است.

اگر با دقت به سمت چپ و پایین این تصویر نگاه کنید، متوجه وجود دو حفره خواهید شد. این دو حفره که Aberlady و Kilmarie نامیده شده اند، اخیرا توسط مریخ نورد کنجکاوی و به منظور نمونه گیری حفر شده اند. این حفره ها بیستمین و بیست و یکمین حفره هایی هستند که مریخ نورد کنجکاوی طی ماموریت خود حفر کرده است.

مریخ نورد کنجکاوی در حال حرکت بر مسیرهای خاک رسی بوده تا نهایتا به کوه ائولیس برسد. نکته جالب در رابطه با این محدوده آن است که خاک رس معمولا در مناطقی شکل می گیرد که آب در آن ها وجود داشته باشد؛ بنابراین به نظر می رسد میلیاردها سال پیش روی سطح سیاره مریخ آب وجود داشته است. انجام تحقیقات روی خاک رس موجود در سیاره مریخ می تواند در ارتباط با این که آیا در گذشته شرایط حیات بر این سیاره وجود داشته یا خیر، مفید واقع شود.

برای آنالیز نمونه های جمع آوری شده، مریخ نورد کنجکاوی از دستگاه CheMin استفاده می کند. این دستگاه قادر است میزان مواد معدنی خاص را در سنگ های مریخی را شناسایی و اندازه گیری کند. CheMin علاوه بر خاک رس، موفق به کشف مقدار بسیار اندکی از هماتیت نیز در این محدوده شده است.

این یافته های جدید نشان می دهد زمانی در محدوده مورد بررسی مریخ نورد کنجکاوی، آب وجود داشته است؛ با این حال محققان همچنان سوالاتی در رابطه با نحوه ترکیب این آب با سنگ های مریخی دارند. ممکن است این سنگ ها هنگام ریزش آب به دریاچه های مریخ شکل گرفته باشند و رسوباتی نیز در انتهای آن ها جمع شده باشد. نهایتا با گذر زمان، این رسوبات تبدیل به سنگ هایی شده اند که اکنون در سطح سیاره مریخ وجود دارند. با این همه، تصدیق این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتر است.

ارسال نظر