عملکرد رضایت بخش 60 ماهواره استارلینک در فضا

رسانه کلیک – ماهواره های استارلینک که برای ایجاد یک شبکه اینترنتی قوی و پرسرعت به فضا ارسال شده بودند، در حال اجرای عملیات خود هستند.

عملکرد رضایت بخش 60 ماهواره استارلینک در فضا

طبق گزارش شرکت SpaceX ، اخیرا 60 ماهواره برای راه اندازی شبکه وسیع استارلینک به فضا فرستاده شده اند. تمام این ماهواره ها دارای صفحات خورشیدی بوده و پس از رهاسازی در ارتفاع 440 کیلومتری، در حال بالا بردن مدار مورد نظر به ارتفاع 550 کیلومتری هستند.

شرکت SpaceX به طور پیوسته روی عملکرد ماهواره های استارلینک نظارت می کند. تمام ماهواره ها دارای قابلیت مانور بوده و به نحوی برنامه ریزی شده اند که از برخورد با یکدیگر و یا هر شیء دیگر موجود در مدار، اجتناب می کنند.

بر اساس اظهارات ایلان ماسک، از آنجایی که ماهواره های استارلینک حامل فناوری جدیدی هستند، ممکن است پس از راه اندازی، طبق برنامه عمل نکنند. در واقع بعضی از این ماهواره ها و یا حتی تمام آن ها احتمالا با شکست مواجه خواهند شد. اما اعضای تیم تحقیقاتی استارلینک طراحی بسیار دقیقی را در ساخت این ماهواره ها به‌کار گرفته و تمام تلاش خود را کرده اند تا احتمال موفقیت را به حداکثر برسانند.

فناوری جدید به‌کار رفته در ماهواره های استارلینک، شامل محرک های نیروی الکتریکی بوده که در آن به جای عنصر زنون از کریپتون استفاده شده است. این فناوری همچنین شامل آنتن های مخابراتی پیشرفته جهت برقراری ارتباط می شود. ماهواره های استارلینک پس از بالا بردن مدار، به سختی قابل رویت خواهند بود. انتظار می رود این فرآیند، سه الی چهار هفته به طول انجامد.

ماهواره های استارلینک با بالا بردن مدار و رسیدن به ارتفاع هدف و همچنین همسو شدن با آنتن های رو به زمین و تنظیم صفحات خورشیدی، دیگر قابل مشاهده نخواهند بود. با این حال مرئی بودن ماهواره های استارلینک تاکنون موجب نگرانی ستاره شناسان و دانشمندان بسیاری شده است. آن ها بر این باورند که افزایش تعداد ماهواره ها، منجر به تسلط آن ها بر آسمان شب خواهد شد.

طبق توییت ارسال شده از سوی ایلان ماسک، پس از استقرار کامل مدار می توان درک بهتری از بازتاب ماهواره ها به دست آورد. شرکت SpaceX تضمین می کند که به هیچ وجه مانع اکتشافات فضایی نخواهد شد.

ارسال نظر