امواج رادیویی 5G موجب اختلال در سیستم پیشبینی آب و هوا می شود

رسانه کلیک - کارشناسان هشدار داده اند که تداخل امواج رادیویی 5G می تواند قابلیت پیش بینی آب و هوا را به طور جدی به خطر بیاندازد.

امواج رادیویی 5G موجب اختلال در سیستم پیشبینی آب و هوا می شود

کمیسیون FCC از سال پیش، هزینه دستیابی به باند ۲۴ گیگاهرتزی برای فناوری 5G را کاهش داده است. اما دانشمندان بر این باور هستند که این باند، بسیار نزدیک به باند ۲۳٫۸ گیگاهرتزی به‌کار گرفته شده برای جمع آوری داده های مربوط به شرایط اتمسفری است. در صورت کاربرد زیاد باند 5G در نزدیکی باند ذکر شده، احتمال تداخل با تجهیزات کاربردی جهت پیش بینی آب و هوا به وجود می آید.

دکتر نیل جیکوب، مدیر عامل سازمان NOAA اخیرا درباره اثرگذاری و آسیب بالقوه امواج 5G روی پیش بینی وضعیت آب و هوا و رویداد هایی نظیر طوفان ها و گردبادها، هشدار داده است. سطح تداخل از سوی دریافت کننده های امواج رادیویی 5G، باعث از دست رفتن ۷۷ درصد از داده های ژرفایاب ریز موج منفعل می شود. نگرانی اصلی، به داده های ژرفایاب مربوط می شود. این داده ها، نقش مهمی در پیش بینی رویدادهای آب و هوایی ایفا می کنند.

برای نمایش اهمیت داده های ژرفایاب، می توان به پژوهش انجام شده برای پیش بینی طوفان سندی، با استفاده و بدون استفاده از این داده ها اشاره کرد. طبق پیش بینی های انجام شده بدون داده های ژرفایاب، طوفان سندی در دریا باقی می ماند. اما همانطور که انتظار می رفت و طبق پیش بینی های انجام شده به وسیله داده های ژرفایاب، طوفان سندی وارد نیوجرسی شد و حدود ۷۰ میلیون دلار خسارت وارد کرد.+

بدون داده های ژرفایاب، دقت پیش بینی وضعیت آب و هوا تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند. از لحاظ عملی، این کاهش منجر به تعویق ردیابی طوفان ها برای دو تا سه روز می شود.

علاوه بر این هشدارها، سناتورهای دموکرات اورگون و واشنگتن با ارسال نامه ای به کمیسیون FCC، خواهان منع صدور جواز برای کاربرد باند ۲۴ گیگاهرتزی شده اند، البته تنها تا زمانی که مشکل اثرگذاری آن روی باند پیش بینی آب و هوا، حل شود. آن ها همچنین هشدار داده اند که تداوم امواج رادیویی 5G و نادیده گرفتن مشکلات حاصل از آن، تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا، صنایع آمریکایی و ملت آمریکا به شمار می رود.

ارسال نظر