جت هاى جنگنده آمریکا به زودی به سلاح لیزری مجهز مى شوند

رسانه کلیک - به استناد اخبار جدید، به نظر می رسد جت های جنگنده آمریکا به زودی به سلاح لیزری جدیدی به نام SHiELD که قدرت بالایی دارد، مجهز می شوند.

جت هاى جنگنده آمریکا به زودی به سلاح لیزری مجهز مى شوند

سلاح لیزری جدید SHiELD (به معنای نابودگر لیزری خود محافظ با انرژی بالا) ماه گذشته آزمایش سرنوشت سازی را پشت سر گذاشت. این سلاح که به منظور دفاع از تجهیزات نیروی هوایی آمریکا در جنگ های هوایی طراحی شده، طی این آزمایش توانست موشک های متعددی را به آتش بکشد.

موشک های هوا به هوا که در اصل موشک هایی پرتاب شده توسط یک هواپیما به هواپیمای دیگر هستند، برای نخستین بار در دهه 1940 مورد استفاده واقع شدند. تا پیش از این هواپیماها تنها قادر به شلیک به سمت هواپیماهای دیگری در برد سلاح های خود بودند، اما ظهور موتورهای جت، هواپیماها را سریع تر کرد و موجب شد هواپیماها قادر باشند به سرعت از برد سلاح های دشمن خارج شوند. اخیرا نیز تولید سلاح های هدایت شونده ای که قادر به تعقیب جت های رقیب باشند به یک اولویت تبدیل شده و می توان گفت به زودی تمام نیروهای هوایی جهان به سلاح های لیزری هدایت شونده مجهز خواهند شد.

به استناد Air Force Magazine، اخیرا نسخه زمینی یک سلاح لیزری که قادر است در آینده از تجهیزات هوایی حفاظت کند، در محدوده موشکی White Sands نیومکزیکو آزمایش شده است. گفته می شود هدف اصلی از راه اندازی این سلاح، تجهیز اف - 15 ایگل به آن تا سال 2021 است.

لیزرهای دفاعی فعال همچون SHiELD قرار است نتایج جنگ های هوایی را به کلی تغییر دهند. روش های انفعالی دفاعی دیگری نیز در جنگ های هوایی مورد استفاده هستند که طی آن ها تنها مسیر موشک منحرف شده و با هدف خود برخورد نمی کند. طی روش های فعال دفاعی، موشک ها مورد حمله قرار می گیرند.

اگر برنامه تولید این سلاح لیزری جدید موفقیت آمیز پیش رود، هواپیمایی که به SHiELD مجهز شده بیش از تمام مواقع از موشک ها در امان خواهد بود. هواپیمای دشمن ممکن است برای شکست این هواپیما، به پرتاب چندین موشک به چنین هواپیمایی نیاز پیدا کند.

سلاح های لیزری می توانند به روش های مختلفی موشک ها را خنثی کنند. آن ها می توانند حسگرهای یک موشک را از بین برده و آن را حین تعقیب هدف خود منحرف سازد. سلاح لیزری همچنین قادر است بدنه یا صفحات کنترلگر یک موشک را تخریب کرده و قدرت مانور آن را کاهش دهد. دمای بالای لیزر نیز می تواند هرگونه موتور موشک یا کلاهک انفجاری را مشتعل کند.

ارسال نظر