پلی استیشن 5 از قابلیت Backward Compatibility پشتیبانی می‌کند

رسانه کلیک - شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی اخیرا اختراع جدیدی را در اداره ثبت اختراعات کشور ژاپن به ثبت رسانده‌ است که این پتنت تازه تا حدودی از پشتیبانی کنسول پلی استیشن 5 از قابلیت Backward Compatibility حکایت دارد.

پلی استیشن 5 از قابلیت Backward Compatibility پشتیبانی می‌کند

زمان زیادی به پایان چرخه عمر کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 باقی نمانده و این دو دستگاه به‌زودی جایگاه خود را در اختیار نسل بعدی خانواده‌های خود قرار می‌دهند. البته، در حالی که دو شرکت مایکروسافت و سونی تا به امروز رسما به معرفی کنسول‌های جدید خود نپرداخته‌اند و حتی از ارائه اطلاعات جزئی در این باره نیز خودداری می‌کنند، اما برخی مشاهدات و گزارش‌ها حاکی از آن است که این دو شرکت در حال حاضر تمام تمرکز خود را روی توسعه کنسول و بازی‌های نسل نهم قرار داده‌اند.

در همین رابطه، به نظر می‌رسد که شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی در پشت پرده و به دور از رسانه‌ها، سخت مشغول توسعه کنسول پلی استیشن 5 بوده و برای ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید، دست به اختراع‌هایی نیز زده است. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها، این شرکت ژاپنی چندی پیش پتنت جدیدی را در اداره ثبت اختراعات کشور ژاپن به نام خود ثبت کرده که این پتنت تازه را می‌توان به کنسول پلی استیشن 5 و پشتیبانی آن از قابلیت Backward Compatibility نسبت داد.

به بیان دقیق‌تر، پتنت جدید بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی مربوط به تشخیص برنامه‌های قدیمی و جدید می‌شود. به عبارتی، اختراع تازه سونی این امکان را به دستگاه می‌دهد که با بررسی فایل‌های یک برنامه، قدیمی بودن و یا جدید بودن طراحی آن را شناسایی کند. حال، چنانچه برنامه قدیمی نباشد، بخش پردازنده مرکزی یا همان سی‌پی‌یو دستگاه بدون اعمال تغییراتی، کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در طرف دیگر، در صورتی که برنامه به تشخیص دستگاه در رده برنامه‌های قدیمی قرار گیرد، سی‌پی‌یو با تغییر هویت و یک ترفند هوشمند، به برنامه طوری نشان می‌دهد که گویا در همان سیستمی که طراحی شده، اجرا می‌شود.

با عنایت به توضیحات فوق، این اختراع شباهت زیادی با قابلیت Backward Compatibility دارد، به طوری که کاربران و بازیکنان به راحتی و بدون نیاز به هیچ به‌روزرسانی، می‌توانند بازی‌های قدیمی و چه بسا عناوین ویدیویی کنسول پلی‌استیشن 4 را روی PS5 اجرا و تجربه کنند. البته، فراموش نکنید که شرکت سونی تا به این لحظه نام دستگاهی که به این سیستم و اختراع جدید مجهز شده را مشخص نکرده است و هیچ مدرکی برای اثبات وجود این پتنت در کنسول پلی استیشن 5 به چشم نمی‌خورد.

با این حال، پتنت جدید سونی به نام آقای مارک سرنی (Mark Cerny)، طراح ارشد کنسول پلی‌استیشن 4، در اداره ثبت اختراعات کشور ژاپن به ثبت رسیده است. هرچند ممکن است که وی در تولید و توسعه کنسول پلی استیشن 5 هیچ نقشی نداشته باشد، اما این موضوع کمی بعید به نظر رسیده و ظاهرا پتنت جدید نیز در PS5 مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با توجه به این صحبت‌ها، در حال حاضر پشتیبانی نسل نهم کنسول پلی‌استیشن از قابلیت Backward Compatibility به امری قابل انجام تبدیل شده است.

در پایان، بد نیست بدانید که بسیاری از تحلیل‌گران بر این باور است که دو کنسول ایکس‌باکس اسکارلت و پلی استیشن 5 در اواخر سال جاری میلادی معرفی شده و در اوایل و یا اواسط سال میلادی 2020 روانه بازار خواهند شد. موضوعی که با توجه به عدم تایید و یا تکذیب آن توسط منابع رسمی، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

حال، دیدگاه شما در رابطه با پتنت جدید سونی و استفاده از آن در کنسول پلی‌استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، آیا این دستگاه بدون هیچ دردسری قادر به اجرای بازی‌های ویدیویی نسل‌های گذشته خواهد بود؟ دیدگاه‌ها و نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه کلیک در میان بگذارید.

ارسال نظر