با بهترین جت های جنگنده جهان آشنا شوید

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 10 مورد از حرفه ای ترین و بهترین جت های جنگنده جهان که بر اساس معیارهای مختلفی انتخاب شده اند، می پردازیم.

با بهترین جت های جنگنده جهان آشنا شوید

جت های جنگنده معمولا توسط ارتش و نظامیان در جنگ های هوایی و در مقابل جت های جنگنده دیگر یا صرفا یک هواپیما، مورد استفاده قرار می گیرند. جت های جنگنده نباید با هواپیماهای بمب افکن یا هواپیماهای جنگی که برای حمله به نشانه های روی زمین مورد استفاده قرار می گیرند، اشتباه گرفته شوند.

ویژگی های اصلی جت های جنگنده سرعت، اندازه کوچک آن ها در مقایسه با سایر هواپیماهای جنگی و همچنین مانورپذیری بالای آن هاست. علاوه بر این، برخی از جت های جنگنده می توانند برای حملات زمینی نیز مورد استفاده قرار گیرند و برخی از آن ها از ابتدا دو منظوره (هم جت جنگنده و هم بمب افکن) طراحی و ساخته می شوند. با این وجود، این جت های دو منظوره به دلایل مختلف سیاسی، امنیت ملی و یا تبلیغاتی، تنها "جنگنده" خوانده می شوند.

تنها ماموریت جت های جنگنده، برقراری و ایجاد برتری هوایی در میدان جنگ است. در جنگ های هوایی کلاسیک ( نبردهای متقارن )، داشتن برتری هوایی به عنوان یکی از جنبه های اساسی در ضمانت کردن پیروزی محسوب می شود و این ذهنیتی است که از زمان جنگ جهانی اول شکل گرفته است. به دست آوردن برتری هوایی به مهارت خلبانان در زمینه کار با جت های جنگنده، تسلط به اصول آن ها و همچنین تعداد جت های جنگنده و عملکرد آن ها نیز بستگی دارد.

بهترین جت های جنگنده حال حاضر کدامند؟

با توجه به این واقعیت که برتری هوایی طی یک جنگ در جنگ های کلاسیک اهمیت بسیاری دارد، همواره تلاش ها و چالش های بسیاری برای ساخت جت های جنگنده پیشرفته و برتر وجود داشته و دارد. یکی دیگر از مسائل مورد اهمیت نیز تعداد جت های جنگنده بیشتر نسبت به جت های دشمن است. این موضوع امروزه به بودجه نیروهای دفاعی بستگی دارد.

امروزه بسیاری از کشورهای جهان در حال تلاش زیادی روی ساخت بهترین جت های جنگنده هستند؛ با این وجود این سوال همواره مطرح بوده که کدام یک از برندهای جت جنگنده سریع ترین و قدرتمند ترین آن ها هستند؟ کشورهایی که تکنولوژی های پیشرفته تری در اختیار دارند، معمولا موفق به ساخت جت های سریع تری می شوند.

اگرچه تعدادی از این جت ها هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند؛ با این حال سرعتی که برای آن ها محاسبه شده یک رکورد محسوب می شود. در ادامه همراه کلیک باشید تا با 10 مورد از بهترین جت های جنگنده جهان آشنا شوید.

1- F - 22 Raptor

جت F - 22 Raptor در فهرست بهترین جت های جنگنده جهان، به دلایل متعددی در جایگاه اول قرار گرفته است. اصلی ترین دلیل شهرت Lockheed Martin F-22 Raptor پنهان کار بودن و قابل ردیابی نبودن آن توسط رادار است. این جت مانورپذیری بسیار خوبی داشته و دو موتوره است. این جت که در زمینه تکنولوژی یک شگفتی به شمار می رود، در سال 2005 توسط نیروی هوایی آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. این جت جنگنده به علت قابلیت های ماورایی پنهان کاری و سیستم اسلحه شگفت آور آن، به عنوان بهترین جت جنگنده جهان انتخاب شده است.

تعدادی از ویژگی های F - 22 Raptor:

 • حداکثر سرعت 2.25 ماخ معادل حدود 2140 کیلومتر بر ساعت در بیشترین ارتفاع و سرعت 1.82 ماخ معادل 1963 کیلومتر بر ساعت در حالت ابرپیمایشی
 • شعاع عملیاتی: 759 کیلومتر
 • سقف پرواز 20 هزار متر و برد یکنواخت 3129 کیلومتر
 • بارگیری بال 375 کیلومتر مربع و نیروی پرتاب 1.08

2- Eurofighter Typhoon

جت جنگنده Eurofighter Typhoon با تلاش های موازی ارتش های تعدادی از کشورهای اروپایی ساخته شد. این جت نسل پنجم دارای اویونیک های مدرنی از جمله سنسور است. این جت مجهز به سلاح هایی بسیار دقیق بوده و قابلیت سوپرکروز نیز دارد. تمام این قابلیت ها Eurofighter Typhoon را به یکی از بهترین جت های جنگنده جهان بدل کرده است.

تعدادی از ویژگی های Eurofighter Typhoon:

 • حداکثر سرعت بیش از 2 ماخ معادل حدود 2494 کیلومتر بر ساعت در بیشترین ارتفاع و سرعت 1.2 ماخ معادل 1470 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع کم و سرعت 1.1 ماخ در حالت ابرپیمایشی
 • شعاع عملیاتی 601 کیلومتر در حملات زمینی در کمترین ارتفاع و 1389 کیلومتر در حملات زمینی مرتفع تر و عادی
 • برد 2900 کیلومتر و برد ترابری 3790 کیلومتر
 • نرخ اوج گیری: 315 متر بر ثانیه
 • سقف پرواز 19810 متر و بارگیری بال 307 کیلوگرم بر متر مربع

3- F - 35 Lightning II

F - 35 Lightning II جنگنده پیشرفته و چند عملکرده لاکهید مارتین است. این جت جنگنده امروزه مورد استفاده کشورهای متعددی از جمله انگلستان، ایالات متحده، هلند و کره جنوبی قرار می گیرد.

تعدادی از ویژگی های F - 35 Lighting II:

 • حداکثر سرعت بیش از 2 ماخ معادل حدود 2494 کیلومتر بر ساعت در بیشترین ارتفاع و سرعت 1.2 ماخ معادل 1470 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع کم
 • شعاع عملیاتی 550 کیلومتر در حملات زمینی با ارتفاع عادی و 1389 کیلومتر در حملات زمینی مرتفع تر و عادی و بارگیری بمب 450 کیلومتر
 • سقف پرواز 19810 متر و نرخ اوج گیری 245 متر بر ثانیه
 • بارگیری بال 430 کیلوگرم بر متر مربع و نیروی پرتاب 1.095

4- Dassault Rafale

جت جنگنده Dassault Rafale نقش بسیار مهمی در نیروی هوایی فرانسه ایفا می کند. این جت نشان دهنده توانایی بالای فرانسوی ها در ساخت سلاح های پیشرفته از نوع جت است. این جت قابلیت حمله زمینی نیز دارد.

5- Sukhoi SU-35

جت قدرتمند Sukhoi SU-35 دارای طراحی روسی است. این جت، چند منظوره و تک سرنشین بوده و دارای برد زیادی است. طراحی این جت از سوخو 27 که یکی دیگر از بهترین جت های جنگنده جهان به شمار می رود، الهام گرفته شده است.

تعدادی از ویژگی های Sukhoi SU-35:

 • حداکثر سرعت 2.25 ماخ معادل حدود 2140 کیلومتر بر ساعت در بیشترین ارتفاع
 • برد ترابری 4500 کیلومتر و برد 3600 کیلومتری در ارتفاع عادی و 1580 کیلومتر در ارتفاع پایین
 • سقف پرواز 18 هزار متر و بارگیری بار 126 کیلوگرم بر متر مربع
 • نرخ اوج گیری 280 متر بر ثانیه و نیروی پرتاب 1.14

6- J - 10

جت جنگنده J - 10 به عنوان اولین جت چینی که توانسته به استانداردهای جهانی دست پیدا کند، شناخته می شود. این جت چند منظوره بوده و در همه شرایط آب و هوایی قابل استفاده است. این جت همچنین به عنوان پشتوانه ارتش چین شناخته شده است.

تعدادی از ویژگی های J - 10:

 • حداکثر سرعت 1.2 ماخ معادل حدود 1470 کیلومتر بر ساعت در سطح دریا و سرعت 1.9 ماخ در ارتفاع عادی
 • شعاع عملیاتی 2540 کیلومتر در ارتفاع عادی و 1310 کیلومتر در پایین ترین ارتفاع و بارگیری بمب 1814 کیلوگرم
 • حداکثر برد: 3400 کیلومتر
 • بارگیری بال 335 کیلوگرم بر متر مربع و سقف پرواز 18 هزار متر

7- MiG 35

جت MIG 35 که بین بهترین جت های جنگنده جهان رتبه هفتم را کسب کرده اصالتی روسی دارد. این جت دارای سیستم های سلاحی پیشرفته و اویونیک هایی است که آن را در فهرست بهترین جت های جنگنده جهان قرار داده است.

8- Saab 39 Gripen

Saab 39 Gripen بدون تردید یکی از بهترین جت های جنگنده جهان به شمار می رود. این جت دارای نوعی طرح بندی آیرودینامیک بسیار پیشرفته بوده و متعلق به کشور سوئد است. یکی از نکات جالب آن است که هزینه عملیاتی این جت از تمام جت هایی که اکنون مورد استفاده هستند، کمتر است.

9- F15 Eagle

جت F15 Eagle که پتانسیل پرواز در ارتفاع 10 هزار متری را دارد، در جایگاه نهم فهرست بهترین جت های جنگنده جهان جای گرفته است. این جت قابلیت سرعت گرفتن تا 2655 کیلومتر بر ساعت را دارد. این جت توسط فردی به نام McDonnell Douglas در سال 1967 طراحی شده است. جت F15 Eagle به علت سیستم بسیار قدرتمند کنترل آن یکی از بهترین جت های جنگنده جهان به شمار می رود.

تعدادی از ویژگی های F 15 Eagle:

 • حداکثر سرعت بیش از 2.5 ماخ در ارتفاعات بالا و سرعت 1.2 ماخ معادل 1470 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع کم
 • برد ترابری: 5550 کیلومتر
 • شعاع عملیاتی 1967 کیلومتر برای عملیات های ممانعت شده
 • سقف پرواز حدود 20 هزار متر و نیروی پرتاب 1.30
 • بارگیری بال: 358 کیلوگرم بر متر مربع
 • نرخ اوج گیری: 254 متر بر ثانیه

10- F - 16 Fighting Falcon

جت جنگنده F - 16 Fighting Falcon یکی از پرطرفدارترین جت های جنگنده سراسر جهان بوده و اولین بار برای کسب برتری هوایی در برخی ماموریت ها برای نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا طراحی شد. پس از پیشرفت های تکنولوژیکی متعدد، این جت جنگنده به یک جت چند منظوره و بسیار حرفه ای تر تبدیل شد.

نتیجه گیری

تقاضا برای کسب برتری های هوایی به حرکت هر چه بیشتر کشورها به سوی ساخت جت های جنگنده پیشرفته تر منجر خواهد شد. اگرچه جت هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند نیز بسیار حرفه ای و عجیب هستند؛ با این حال آینده صنعت جت های جنگنده کماکان غیر قابل تصور است!

ارسال نظر