کشف همزاد خورشید؛ آیا سیاره ای مشابه کره زمین نیز وجود دارد؟

رسانه کلیک - متخصصان چندین سال است که تئوری همزاد خورشید را مطرح کرده اند. با کلیک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به این ستاره کسب کنید.

کشف همزاد خورشید؛ آیا سیاره ای مشابه کره زمین نیز وجود دارد؟

چندی پیش گروهی از دانشمندان بین المللی موفق به کشف ستاره ای شدند که از نظر قدمت و عناصر تشکیل دهنده، دقیقا مشابه با خورشید است. نکته جالب تر آنکه احتمال دارد سیاره ای مانند کره زمین (زمین ۲) نیز در حال گردش به دور آن باشد.

همزاد خورشید که HD 186302 نام دارد، حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش به وجود آمده و فاصله اش تا زمین حدودا ۱۸۴ سال نوری است. HD 186302 نیز مانند خورشید، در زمره ستارگان نوع G قرار گرفته و همان دما و درخشش را دارد، اما از نظر ابعاد کمی از خورشید بزرگتر است.

گفته می شود همزادها دارای منشا اختری یکسان هستند. منشا اختری، به توده های عظیم و غبارآلود گازی گفته می شود که پس از فروپاشی آن‌ها، ستارگان بسیاری به وجود می آیند. در واقع اخترشناسان معتقدند که ۸۵ درصد ستارگان، زوج های دوتایی هستند، اما از آنجایی که تعداد و فاصله آن‌ها در کهکشان بسیار زیاد است، یافتن این زوج ها اصلا کار ساده ای نیست.

زوج ستاره

واردان ادیب کیان، محقق ارشد موسسه فیزیک اختری و علوم فضایی پرتغال در این باره می گوید:

از آنجایی که اطلاعات ما راجع به گذشته خورشید کافی نیست، مطالعه و بررسی ستاره های مشابه می تواند نقش بسزایی در یافتن مختصات مکانی و شرایط پیدایش آن داشته باشد.

منجمان برای پیدا کردن همزاد خورشید، از اطلاعات به دست آمده از پروژه AMBRE و داده های نجومی فضاپیمای گایا استفاده کرده اند. آنها ابتدا اجرامی را که از نظر قدمت و نوع ترکیبات شیمیایی نزدیک به خورشید بودند را در یک مجموعه خاص قرار داده و سپس شبیه ترین ستاره به آن را انتخاب کردند. طبق مقاله منتشر شده در مجله اخترشناسی و فیزیک اختری، شبیه ترین ستاره به خورشید همان HD 186302 است.

منجمان بر این باورند که احتمالا حیات فرازمینی نیز در اطراف همزادهای خورشید وجود دارد، چرا که ممکن است میکروارگانیسم های بسیاری بین سیارات مختلف یک خوشه اختری انتقال یافته باشند.

ادیب کیان همچنین اضافه می کند:

برخی محاسبات تئوری حاکی از آن هستند که احتمالا طی آخرین بمباران سنگین، حیات زمینی به سایر سیارات فراخورشیدی نیز انتقال یافته است. اگر خوش شانس باشیم و سیاره ای سنگی، در فاصله ای نه چندان دور، اطراف همزاد خورشید در حال گردش باشد، آنگاه یکی از رویاهای ما به واقعیت تبدیل شده است: یعنی زمین ۲ که در اطراف خورشید ۲ می گردد.

ارسال نظر