قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان در اعماق دریای سیاه کشف شد!

رسانه کلیک - قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان که قدمت آن به 400 سال پیش از میلاد باز می گردد، در اعماق دریای سیاه کشف شد.

قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان در اعماق دریای سیاه کشف شد!

باستان شناسان موفق به کشف قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان در اعماق دریای سیاه شدند. به نظر می رسد این کشتی بیش از 2400 سال است که غرق شده و در آن مکان باقی مانده است.

این کشتی 23 متری که به اعتقاد باستان شناسان متعلق به یونان باستان است، به همراه دکل، سکان و پاروهایش در عمق 2 کیلومتری دریای سیاه کشف شده است. این محدوده به قدری عمیق است که فاقد اکسیژن است؛ همین موضوع عامل مهمی در از بین نرفتن مواد سازنده این کشتی طی هزاران سال محسوب می شود.

این کشتی باستانی توسط یک زیردریایی با قابلیت کنترل از راه دور که راهبران آن دانشمندان انگلیسی بودند، کشف شده است. این کشتی که به پهلو در کف دریا قرار دارد، حدود 80 کیلومتر از سواحل بلغارستان فاصله داشته است. محدوده ای که این کشتی موسوم به قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان در آن یافت شده به دارا بودن تعدادی از حفاظت شده ترین کشتی های غرق شده در جهان شهرت دارد.

دانشمندان با استفاده از کربن سنجی کردن قطعه کوچکی از این کشتی، قدمت آن را تا حدود 400 سال پیش از میلاد حدس زدند؛ بنابراین این کشتی می تواند قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان محسوب شود.

جان آدامز (Jon Adams) ، دانشمند ارشد پروژه اظهار داشت که سکان این کشتی به همراه اهرم هدایت آن در این همه سال سر جای خود باقی مانده اند. وی همچنین افزود:

باور کردن وجود این کشتی سالم از دنیای کلاسیک آن هم در عمق دو کیلومتری دریای سیاه، برای همه از جمله من مشکل بود. کشف این کشتی می تواند باعث تغییر تفکرات ما درباره فنون ساخت کشتی و سفرهای دریایی در دنیای باستان شود.

پیش از این اکتشاف، اکثر کشتی های باستانی کشف شده قطعه قطعه شده بودند و قدیمی ترین آن ها متعلق به حدود 3 هزار سال پیش بود.

اکثر کشتی های کشف شده در این محدوده دارای ویژگی هایی هستند که پیش از اکتشاف آن ها تنها در نقاشی ها یا توصیفات کتاب های مختلف دیده شده است.

شواهد نشان می دهد که این کشتی طی یک طوفان غرق شده است. این کشتی احتمالا حامل 15 الی 25 دریانورد بوده که باقی مانده اجساد آن ها ممکن است در صورت خورده نشدن توسط باکتری ها، در اطراف بقایای این کشتی کشف شوند. این کشتی موسوم به قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان همچنین جزئیات مهمی را از نحوه جهت یابی یونانیان باستان در سفرهای دریایی آشکار می کند. باستان شناسان معتقدند که این کشتی احتمالا بیشتر به منظور تجارت مورد استفاده بوده؛ اگرچه ممکن است برای یورش به شهرهای ساحلی نیز مورد استفاده قرار گرفته باشد.

دانشمندان قصد جا به جا کردن این کشتی را ندارند. آدامز در ادامه توضیح داد که این کشتی قرار است در اعماق این دریا باقی بماند، زیرا هزینه های جا به جایی آن بسیار گزاف بوده و حتی ممکن است منجر به خراب شدن و تکه تکه شدن بخش هایی از کشتی شود.

جالب است بدانید تاکنون 67 کشتی غرق شده توسط محققان در این محدوده کشف شده اما این کشتی، قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان محسوب می شود. جست و جوهای گذشته به اکتشاف کشتی های باستانی با قدمت بیش از 2500 سال و متعلق به دوران روم باستان، بیزانس و امپراطوری عثمانی منجر شده بود. این کشتی با توجه به میزان بسیار محدود نور و اکسیژن در این عمق از دریا، نسبت به سایر کشتی ها بسیار سالم تر یافت شده است.

این اکتشاف به دست گروهی بین المللی از دانشمندان به رهبری مرکز باستان شناسی دریایی دانشگاه ساوتهمپتون انجام گرفته است. اد پارکر (Ed Parker) یکی از اعضای اصلی این تیم، اظهار داشت:

بسیاری از کشتی های کشف شده در این ناحیه تاکنون تنها در نقاشی ها و موزائیک ها دیده شده بودند؛ اما این کشتی با تمامی یافته های قدیمی تیم ما متفاوت است. اکثر اجزای این کشتی پس از گذشت این همه سال هنوز سر جای اصلی خود قرار دارند. همه اعضای تیم ما با دیدن این کشتی سالم و شگفت انگیز شوکه شدند. همچنین اکثر کشتی هایی که ما تا کنون کشف کرده ایم قدمتی حدود 1300 سال دارند، اما قدمت این کشتی به حدود 400 سال پیش از میلاد باز می گردد؛ بنابراین می تواند قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان به شمار رود.

ارسال نظر