کنسول ایکس باکس وان به زودی از ماوس و کیبورد پشتیبانی می کند

رسانه کلیک - در جریان تازه ترین برنامه Inside Xbox، آقای فیل اسپنسر، رئیس کل بخش ایکس باکس شرکت مایکروسافت، از فراهم سازی قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد در آینده نزدیک خبر داد.

کنسول ایکس باکس وان به زودی از ماوس و کیبورد پشتیبانی می کند

پس از آنکه مایکروسافت در نسل هشتم کنسول های بازی از رقیب دیرینه خود یعنی شرکت سونی شکست خورد و کنسول ایکس باکس وان نتوانست آن طور که باید و شاید در این نسل حضور یابد و هم از حیث تعداد بازی های انحصاری و هم از حیث فروش اختلاف فاحشی با کنسول پلی استیشن 4 دارد، این شرکت بیشتر تمرکز خود را روی ارائه سرویس های جدید شبکه ایکس باکس لایو و نزدیک سازی دو پلتفرم پی سی (مبتنی بر سیستم عامل ویندوز 10) و ایکس باکس وان قرار داد.

خوشبختانه، ردموندی ها در این موضوع موفق عمل کردند و سرویس هایی که هر از چند ماهی توسط آن ها معرفی می شود، با استقبال جامعه بازیکنان و گیمرها رو به رو شده و روز به روز شاهد گسترش کاربران آن ها هستیم.

به‌زودی به کمک ماوس و کیبورد به تجربه بازی در کنسول ایکس باکس وان بپردازید!

یکی از مهمترین گام هایی که مایکروسافت در طول این چند سال اخیر برداشته است، فراهم سازی قابلیت و ویژگی Xbox Play Anywhere است که به لطف آن، کاربران و دارندگان پلتفرم پی سی برای اولین بار موفق شدند تا اغلب بازی های ویدیویی کنسول ایکس باکس وان بر روی پلتفرم خود تجربه کنند و جالب تر هم اینکه این افراد برای تجربه بازی ها بر روی پلتفرم رایانه شخصی نیازی به خرید مجدد عناوین ویدیویی ندارند. از این رو، ویژگی Xbox Play Anywhere را می توان آغازگر دوره نزدیک سازی دو پی سی و ایکس باکس وان دانست که مایکروسافت همچنان در توسعه این زمینه فعالیت می کند.

در طرفی دیگر، از دیدگاه بسیاری از بازیکنان و پی سی بازها، یکی از بزرگترین مشکل کنسول های بازی، عدم پشتیبانی آن ها از ماوس و کیبورد است که بخاطر آن عده زیادی از گیمرها پلتفرم رایانه شخصی را بهترین پلتفرم برای تجربه بازی های ویدیویی می دانند.

در همین رابطه، شرکت مایکروسافت با همکاری شرکت پرآوازه «ریزر» (Razer) در تلاش است تا به این مشکل کنسول های ایکس باکس وان خاتمه دهد و به نظر می رسد که به‌زودی قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد فراهم می شود و دارندگان این دستگاه می توانند به کمک هر ماوس و کیببوردی به تجربه بازی های ویدیویی از جمله بازی های تیراندازی بپردازند و با مشکلات و سختی های نشانه گیری به کمک کنترلر کنسول خداحافظی کنند.

ماوس و کیبوردهای مخصوص کنسول ایکس باکس وان توسط شرکت ریزر ساخته و به بازار عرضه می شود.

به طور دقیق تر، چندی پیش در جریان تازه ترین برنامه Inside Xbox مشخص شد که در پی همکاری دو شرکت مایکروسافت و ریزر، قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد که برای بسیاری از بازیکنان یک آرزو بود، به‌زودی و تا پیش از پایان سال جاری میلادی فراهم می شود و از این پس بازیکنان می توانند به کمک ماوس و کیبورد چه با سیم و چه بی سیم، از تجربه بازی های ویدیویی بر روی کنسول خود لذت ببرند.

بر اساس گفته های ردموندی ها، فاز اول و آزمایشی قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد در طی چند هفته آینده برای عده محدودی از بازیکنان و اعضای Xbox Insider Program فراهم می شود و در نهایت پس از بررسی ها و رفع مشکلات احتمالی، فاز کامل آن در قالب یک به‌روزرسانی به تمامی کنسول های ایکس باکس وان اعم از ایکس باکس وان اس و ایکس باکس وان ایکس اضافه خواهد شد.

خبر خوب این است که قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد محدود به یک و یا چند بازی ویدیویی نیست و مایکروسافت امکان استفاده از ماوس و کیبورد در بازی ها را به عهده سازندگان عناوین ویدیویی قرار داده است. به بیان ساده تر، پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد بر روی تمامی بازی ها جواب نمی دهد، بلکه این سازندگان هستند که امکان پشتیبانی و استفاده از این دو لوازم در بازی را تعیین می کنند.

اگرچه شاید اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از ماوس و کیبورد به کنسول ایکس باکس وان برای برخی از بازیکنان خبر خوبی به شمار نرود چرا که این ویژگی ممکن است تعادل و عدالت در بازی های تیراندازی را بهم بزند، اما باید توجه داشته باشید که مایکروسافت به این موضوع کاملا آگاه است و به همین خاطر اجازه استفاده از ماوس و کیبورد در بازی های ویدیویی و تعیین حدود دسترسی کاربران به این دو لوازم را بر عهده سازندگان و توسعه دهندگان گذاشته است.

به گفته مایکروسافت، کنسول ایکس باکس وان از اغلب ماوس و کیبوردهای بی سیم و با سیم پشتیبانی می کند.

یکی از بازی های ویدیویی کنسول ایکس باکس وان که قرار است برای اولین بار از ویژگی استفاده از ماوس و کیبورد در این دستگاه پشتیبانی کند، Warframe نام دارد. بدین ترتیب، اعضای Xbox Insider Program جز اولین کاربرانی هستند که در طی چند هفته دیگر می توانند به کمک ماوس و کیبورد به تجربه این عنوان ویدیویی بپردازند.

در خصوص سازگاری سخت افزاری، شرکت مایکروسافت اشاره کرد که اغلب کیبوردها و ماوس های بی سیم و با سیم که از درگاه USB پشتیبانی می کنند، با کنسول ایکس باکس وان سازگار خواهند بود. البته، ردموندی ها به‌زودی از ماوس و کیبورد انحصاری کنسول ایکس باکس وان نیز رونمایی می کنند که این دو لوازم هم اکنون توسط شرکت ریزر در حال ساخت است و تا چند ماه دیگر با قیمتی نامشخص به بازار عرضه می شود.

گفته شده جزئیات تکمیلی و بیشتر در خصوص پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد در برنامه بعدی Inside Xbox ارائه می شود. گفتنی است که این برنامه در روز شنبه نوزدهم آبان ماه امسال (دهم نوامبر سال جاری میلادی) به صورت رسمی برگزار خواهد شد.

حال در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با فراهم سازی قابلیت پشتیبانی ایکس‌ باکس وان از ماوس و کیبورد چیست؟ به نظر شما، آیا اضافه شدن این قابلیت منجر به ایجاد مشکلاتی برای بخش چند نفره بازی ها به خصوص بازی های تیراندازی می شود؟ سازندگان چگونه می توانند با وجود فراهم سازی این قابلیت، تعادل مناسبی در بازی های ویدیویی خود ایجاد کنند؟ دیدگاه ها و نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه کلیک در میان بگذارید.

ارسال نظر