نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider

رسانه کلیک - پس از سه سال صبر و انتظار هواداران ماجراجویی های «توم ریدر»، سرانجام نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider منتشر شد که متاسفانه تمامی این نقد و بررسی ها به یک موضوع مشخصی اشاره نمی کند و ضد و نقیض های فراوانی در میان آن ها به چشم می خورد.

نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider

پس از اتمام ناقص بازی Rise of the Tomb Raider، بسیاری از بازیکنان و گیمرها در انتظار عرضه نسخه بعدی مجموعه توم ریدر بودند تا در نهایت داستان و ماجراجویی شخصیت دوست داشتنی «لارا کرافت» به پایان برسد.

از این رو، در حالی که بیش از سه سال از عرضه آخرین مجموعه توم ریدر می گذشت، شرکت اسکوئر انیکس به طور ناگهانی در جریان رویداد E3 2018 به معرفی نسخه جدید این سری به نام Shadow of the Tomb Raider پرداخت که داستان آن چیزی در حدود دو ماه پس از اتفاقات نسخه قبلی آغاز می شود و از همه مهم تر، این عنوان به مانند رقیب همیشگی خود یعنی Uncharted 4: A Thief's End، پایانی بر این مجموعه محسوب می شود.

با ماجراجویی های هیجان انگیز «لارا کرافت» خداحافظی کنید؛ سه گانه توم ریدر به پایان رسید!

همان طور که اشاره کردیم، نکته مهم در خصوص بازی Shadow of the Tomb Raider، خاتمه دهی به سه گانه محبوب و پرطرفدار توم ریدر است که بازیکنان در این عنوان ویدیویی با این سه گانه خداحافظی می کنند و به نظر می رسد که با اتمام ماجراجویی های درگیر کننده و جذاب لارا کرافت، فعلا خبری از نسخه جدید این سری نخواهد بود و شاید ماجراجویی های بعدی توسط شخص و قهرمان دیگری دنبال شود.

حال، کمتر از چند روز دیگر به انتشار نسخه کامل و نهایی بازی Shadow of the Tomb Raider باقی مانده است و طبق رسم همیشگی، امتیازات، نقدها و نمرات این عنوان ویدیویی توسط منتقدان معروف و معتبر صنعت بازی های ویدیویی منتشر شد.

در نگاه اول، نمره ای که تازه ترین نسخه توم ریدر به خود اختصاص داده است، در مقایسه با نسخه های پیشین امتیاز پایینی به شمار می رود که این موضوع را شاید بتوان عملکرد نسبتا ضعیف بازی دانست، اما با نگاهی عمیق به بررسی ها، متوجه می شویم که برخی از منتقدان با وجود مشکلات ریز بازی به تحسین و تشویق آن پرداخته اند و عده دیگر نیز مشکلاتی همچون ایرادات گیم پلی را جز نکات منفی بازی معرفی کرده و این عنوان ویدیویی را فاقد هویت و اعتبار می دانند.

دیدگاه و نظرات منتقدان در رابطه با بازی Shadow of the Tomb Raider متفاوت است؛ با این حال، این عنوان یک اثر ویدیویی با ارزش و عالی تلقی می شود.

در هر حال، بازی Shadow of the Tomb Raider وظیفه سنگینی را به دوش می کشد، چرا که این عنوان باید طوری به ماجراجویی های لارا کرافت خاتمه دهد که هم از جذابیت کافی برخوردار بوده و هم برای بازیکنان و طرفداران رضایت بخش باشد. بنابراین، از آنجا که سری توم ریدر همواره به روایت داستانی فوق العاده خود معروف است و از طرفی هم بازی Shadow of the Tomb Raider پایانی بر سه گانه توم ریدر به حسای می آید، بخش داستان آن بیشتر از سایر بخش ها مورد توجه بازیکنان و منتقدان قرار گرفته است.

بخش داستانی بازی Shadow of the Tomb Raider هم نقاط قوت و هم نقاط منفی خاص خود را دارد و بدین خاطر نمی توان آن را در یک کلمه «خوب» و یا «بد» توصیف کنیم. وجود برخی تضادها در لا به لای مراحل بازی متاسفانه چندان رضایت بخش و منطقی نیست که همین امر باعث می شود که از داستان کمی تو ذوق بازیکنان بزند. با این وجود، به نظر می رسد که بازی به زیبایی هر چه تمام سه گانه توم ریدر را به پایان می رساند.

اگر بخواهیم از نکات مثبت و بی ایراد بازی صحبت کنیم، باید اول از همه به گرافیک خیره کننده و چشم نواز آن اشاره کنیم که در هر صحنه شما را شگفت زده می کند. در یک کلام، بازی Shadow of the Tomb Raider از حیث گرافیک و کیفیت بصری فوق العاده است و ظاهرا سازندگان به خوبی از پس طراحی جهان و محیط جنگلی و سرسبز مناطق آمریکای جنوبی برآمده اند. خوشبختانه، جهان این عنوان وسیع تر، هیجان انگیزتر و پرمحتواتر از نسخه های پیشین است که به لطف تکامل نسبتا خوب شخصیت لارا کرافت و همچنین پازل های درگیر کننده و مهیج، ماجراجویی و کاوش در آن برای شما که چه طرفداران سری توم ریدر باشید و چه برای اولین قصد تجربه این سری را دارید، لذت بخش خواهد بود.

گیم پلی و روایت داستان بازی Shadow of the Tomb Raider با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که می توان از آن ها چشم پوشی کرد.

صحنه های اکشن و سینمایی و سیستم مبارزات لارا کرافت دست خوش تغییراتی شده که گاها این تغییرات مثبت و گاهی هم منفی برشمرده می شود. به عنوان مثال، درگیری لارا با دشمنان انسان و حیوانات وحشی آن جذابیت همیشگی خود را ندارد، اما لحظه تخریب یک مقبره و یا فرار لارا از فوران آتشفشان و سونامی به شکل واقع گرایانه طراحی شده اند که از هیجان بسیار بالایی برخوردار بوده و حس و حال مهیجی را به بازیکنان و طرفداران القا می کند.

شایان ذکر است؛ در حال حاضر میانگین نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider در وب سایت معروف متاکریتیک از میان 43 نقد و بررسی معتبر برای نسخه ایکس باکس وان، نمره 83 از 100 است که این امتیاز در مقایسه با نمرات نسخه های قبلی سری توم ریدر، بسیار پایین است و گویا لارا کرافت آنطور که باید و شاید در این عنوان ویدیویی حاضر نشده و بازی گام بزرگی برای ادامه موفقیت این سری برنداشته است.

در ادامه به بررسی امتیازات، نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider می پردازیم.

وب سایت GameSpace؛ نمره 95 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider بهترین عنوان ویدیویی سه گانه توم ریدر است که ارزش منتظر ماندن [برای انتشار] را داشت. من سعی کردم که همه موارد و بخش های بازی را تجربه کنم و به همین خاطر، برای جلوگیری از اسپویل [خطر افشای داستان بازی]، چیزهای زیادی را بازگو نمی کنم، اما با تمام جرات می گویم که این بازی یک شاهکار است. البته، درست است که وجود برخی مشکلات و ایرادات در بازی من را ناامید کرد، اما در مجموع این عنوان یک اثر باشکوه و شگفت انگیزی است که نباید تجربه آن را از دست بدهید.
وب سایت Attack of the Fanboy؛ نمره 90 از 100
موارد و مشکلاتی در بازی وجود دارد که هرگز نمی توان آن ها را نادیده گرفت، اما در مجموع بازی Shadow of the Tomb Raider یک عنوان ویدیویی زیبا و عالی به شمار می رود که به طور خارق العاده ای به داستان و ماجراجویی شخصیت لارا کرافت خاتمه می دهد. شکی نیست که هواداران و طرفداران پر و پا قرص سری توم ریدر از این عنوان راضی خواهند بود، اما در صورتی که تا به امروز این مجموعه را تجربه نکرده اید، بازی Shadow of the Tomb Raider فرصت خوبی برای ورود به ماجراجویی های لارا کرافت است.
وب سایت PlayStation LifeStyle؛ نمره 90 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider نه تنها خوراک بسیار خوبی برای طرفداران و هواداران سری توم ریدر است، بلکه این عنوان ویدیویی برای افرادی که تا به امروز این مجموعه را تجربه نکرده اند نیز عالی و فوق العاده است.
وب سایت Digital Trends؛ نمره 90 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider یک پایان قطعی برای ماجراجویی های شخصیت لارا کرافت است که از سال میلادی 2013 کنجکاوی های وی را دنبال می کردیم. با این حال، این بازی و مجموعه هنوز درهای باز زیادی را برای اکتشاف و ماجراجویی در دنیای وسیع در اختیار دارد و ما امیدوار هستیم که این آخرین ماجراجویی شخصیت لارا نباشد. اصلا مهم نیست که لارا در ماجراجویی بعدی خود به کجا سفر می کند. لارا قطعا باز هم به برخی اسرار و رمز و رازها گرفتار می شود که ما می خواهیم بار دیگر در این سفر وی را همراهی کنیم.
وب سایت IGN؛ نمره 90 از 100
من به شخصه دوست داشتم که انگیزه بیشتری برای کاوش و اکتشاف در دنیا و جهانی که استودیوی ایداس مونترال آن را به زیبایی خلق کرده است، وجود داشته باشد، اما من همواره محتویات بیشتر را به محتویات کمتر ترجیح می دهم. در همه بخش های بازی، آیتم ها و چیزهای زیادی قرار دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید و ایده ها و پاژل های آن نیز بسیار لذت بخش به نظر می رسد. من نمی توانم منتظر بمانم تا ببینم لارا کرافت در نسخه بعدی سری توم ریدر به کجا می رود.

وب سایت GamesBeat؛ نمره 87 از 100
خاطره [سه گانه سری توم ریدر] شخصیت لارا کرافت (Lara Croft) در این بازی به شکل خوب و مناسبی به پایان می رسد و من به شخصه دلم برای این مجموعه و لارا تنگ خواهد شد.
وب سایت Wccftech؛ نمره 86 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider در رشد و تکامل شخصیت لارا کرافت موفق عمل کرده و سه گانه ماجراجویی های لارا کرافت را به بهترین شکل ممکن به پایان می رساند. تازه ترین نسخه مجموعه توم ریدر این موفقیت را مدیون پایه های قدرتمند گیم پلی خود بوده که در مقایسه با نسخه های پیشین، به طور چشمگیری بهبود یافته است و این در حالی است که بازی تجربه بی نظیری از روایت داستانی و همچنین سبک اکشن و ماجراجویی را برای بازیکنان و گیمرها به ارمغان می آورد.
وب سایت Atomix؛ نمره 83 از 100
لارا کرافت هنوز هم نمی تواند تصمیمات منسجم تر و ساده تر را بگیرد. (چه برسد به تصمیمات عاقلانه و هوشمندانه) اما حداقل او بخشی از آسیب پذیری ها را آن طور که به ما نشان داده اند، به نمایش می گذارد.
وب سایت GamesRadar+؛ نمره 80 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider آخرین و قوی ترین نسخه سه گانه سری توم ریدر به حساب می آید و این ماجراجویی نه تنها توانایی های شخصیت لارا کرافت را به نمایش می گذارد، بلکه چهره و نیمه تاریک آن را نیز نمایش می دهد.
وب سایت Metro GameCentral؛ نمره 80 از 100
با اینکه بازی Shadow of the Tomb Raider برای پیشبرد این مجموعه گام کوچکی برداشته است، اما این عنوان ویدیویی را می توان موفق ترین بازی در مدرن سازی این سری پرطرفدار دانست. هرچند، بازی همچنان از حیث روایت داستان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند.
وب سایت Destructoid؛ نمره 75 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider یک عنوان ویدیویی کاملا فوق العاده و خوبی است، اما هرگز راه روایت آن قوس داستانی مجموعه خود یعنی رشد و تکامل شخصیت لارا کرافت را نپیموده است.
وب سایت DualShockers؛ نمره 75 از 100
بازی Shadow of the Tomb Raider به خاطر این هویت خودش را پیدا نکرده است، نمی تواند در میان دو نسخه پیشین سری توم ریدر ایستادگی کند.

وب سایت Game Informer؛ نمره 75 از 100
با اینکه سیستم مهارت بازی بیشتر از گذشته درگیر کننده تر شده و جهان و نقشه بازی هم بزرگ تر شده است، اما من انتظار چیز بهتر و بزرگی را در ذهن خود داشتم. با این حال، من می توانم عنوان ویدیویی Shadow of the Tomb Raider را برای ساعت های طولانی تجربه می کنم. به عنوان خاتمه دهی به سه گانه توم ریدر و آخرین فصل از داستان کلیشه ای شخصیت لارا کرافت، بازی Shadow of the Tomb Raider به جایگاه اصلی خود نرسیده است. البته، این بدان معنا نیست که این عنوان یک بازی بی ارزش و ماجراجویی دیوانه کننده است.
وب سایت GameSpot؛ نمره 60 از 100
همراهی با ماجراجویی های بازی Shadow of the Tomb Raider بدون هیچ شک و تردیدی لذت بخش و هیجان انگیز به نظر می رسد، اما به مانند محیط خطرناک بازی که لارا را بیشتر از گذشته به چالش می کشاند، لارا کرافت هم باید در این زمینه پیشرفت کند و مسیر ماجراجویی وی نیز غیرقابل پیش بینی تر می شود. گیم پلی از نکات منفی بازی به شمار می رود، گیم پلی که باید توجه به رشد چالش های محیط، لارا کرافت همچنان با محیط سازگار نیست و بیشتر از سایر مکانیزم ها، بر روی مخفی کاری غیر عقلانی آن تمرکز شده است. با اینکه سازندگان توجه ویژه ای بر روی مکانیزم مخفی کاری داشته اند، اما این بخش کماکان با مشکلاتی رو به رو است و گاها شاهد واکنش طبیعی دشمنان نیستیم. از طرفی، کیفیت و گرافیک فنی و بصری بازی Shadow of the Tomb Raider بسیار زیبا و خیره کننده است و طراحی مقبره ها و محیط جنگلی آن هم با اتمسفر تاریک و دلهره آور، به بهترین شکل ممکن صورت گرفته است. به علاوه، پاژل های بازی نیز نه چندان سخت طراحی شده اند که تو ذوق بازیکنان بزند و نه به قدری ساده و آسان هستند که نتوان آن را پاژل و بخش فکری بازی خطاب کرد. از این رو، پازل ها نیز رضایت بخش و سرگرم کننده به نظر می رسد.
وب سایت Telegraph؛ نمره 40 از 100
به عنوان یک بازی از مجموعه Tomb Raider، عنوان Shadow of the Tomb Raider به طور کلی یک بازی منسجمی است، اما از حیث روایت داستانی، این عنوان فاقد هویت است و آن ظرافت و زیبایی همیشگی خود را از دست داده است. این بازی نسخه ناامید کننده سری توم ریدر است که با وجود عملکرد فوق العاده قدرتمند دو نسخه پیشین، باید این لارا کرافت کنونی را برای همیشه کنار گذاشت.

همچنین، در ادامه می توانید سایر امتیازت، نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider را مشاهده کنید. لیست زیر در صورت انتشار امتیازات و نمرات سایر منتقدان به‌روز رسانی می شود.

 • وب سایت Impulsegamer؛ نمره 100 از 100
 • وب سایت GameSpew؛ نمره 100 از 100
 • وب سایت Xbox Tavern؛ نمره 95 از 100
 • وب سایت App Trigger؛ نمره 95 از 100
 • وب سایت Video Chums؛ نمره 92 از 100
 • وب سایت Generación Xbox؛ نمره 91 از 100
 • وب سایت Windows Central؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت Hobby Consolas؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت The Games Machine؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت Gaming Trend؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت We Got This Covered؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت Hardcore Gamer؛ نمره 90 از 100
 • وب سایت Multiplayer.it؛ نمره 88 از 100
 • وب سایت IGN Spain؛ نمره 87 از 100
 • وب سایت Post Arcade (National Post)؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت God is a Geek؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت 3DJuegos؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت Easy Allies؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت IGN Italia؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت Playstation Universe؛ نمره 85 از 100
 • وب سایت Power Unlimited؛ نمره 82 از 100
 • وب سایت Game Revolution؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت True Achievements؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت Metro Game Central؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت Game Rant؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت Press Start Australia؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت The Sixth Axis؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت Eurogamer Italy؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت New Game Network؛ نمره 80 از 100
 • وب سایت VideoGamer؛ نمره 75 از 100
 • وب سایت Trusted Reviews؛ نمره 70 از 100
 • وب سایت USgamer؛ نمره 70 از 100
 • وب سایت Digital Spy؛ نمره 60 از 100
 • وب سایت Guardian؛ نمره 60 از 100
 • وب سایت M3؛ نمره 60 از 100
 • وب سایت The Escapist؛ نمره 60 از 100

برای مشاهده لیست امتیازات، نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider به وب سایت رسمی متاکریتیک مراجعه کنید.

نقدها و نمرات بازی Shadow of the Tomb Raider

گفتنی است؛ بازی مورد انتظار و محبوب Shadow of The Tomb Raider در روز بیست و سوم شهریور ماه سال جاری (چهاردهم ماه سپتامبر سال میلادی 2018) به صورت رسمی توسط شرکت اسکوئر انیکس بر روی پلتفرم های ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و رایانه شخصی مبتنی بر سیستم عامل مایکروسافت ویندوز منتشر می شود.

در حال حاضر تنها دو روز به پایان فرصت پیش خرید این عنوان ویدیویی باقی مانده است و نسخه استاندارد، دیجیتال دیلاکس و Croft بازی به ترتیب با قیمت های 59.99 دلار، 69.99 دلار و 89.99 دلار در فروشگاه های پلی استیشن استور، ایکس باکس لایو و استیم به صورت دیجیتالی به فروش می رسد که در صورت پیش خرید آن، بسته افزایش دهنده سطح امتیاز (Skills Booster) به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد.

همچنین، در صورتی که به دنبال تجربه نسخه پی سی بازی Shadow of The Tomb Raider هستید، پیشنهاد می کنیم که در ابتدا از سیستم پلتفرم خود برای اجرای این عنوان ویدیویی مطمئن شوید. بر اساس گفته های شرکت نامدار اسکوئر انیکس و همچنین استودیوی پرآوازه « ایداس مونترال»، پی سی بازها و بازیکنان برای اجرای بازی Shadow of the Tomb Raider در پایین ترین تنظیمات گرافیکی، فریم ریت و رزولوشن به پردازنده مرکزی اینتل Core i3-3220، رم هشت گیگابایتی، کارت گرافیک انویدیا GeForce GTX 660، انویدیا GeForce GTX 1050 و یا AMD Radeon HD 7770 با دو گیگابایت حافظه داخلی و پشتیبانی تمامی سخت افزارها از نسخه دوازدهم دایرکت ایکس احتیاج دارند. به علاوه، حجم بازی نیز چیزی در حدود 40 گیگابایت اعلام شده است. برای مشاهده مشخصات کامل سیستم مورد نیاز و سیستم پیشنهادی بازی، بر روی این لینک کلیک کنید.

حال در پایان این مقاله، دیدگاه شما در رابطه با امتیازات، نقدها و نمرات بازی Shadow of The Tomb Raider چیست؟ فراموش نکنید که دیدگاه و نظر شخصی خود را پس از تجربه آخرین ماجراجویی شخصیت لارا کرافت و مجموعه توم ریدر با ما و دیگر کاربران رسانه کلیک به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر