چگونه متوجه اتمام بسته های اینترنت خود شویم؟

رسانه کلیک - اکثر مشترکان تلفن همراه، از بسته‌ های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می‌ کنند، اما با تمام شدن این بسته‌ ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه خواهد شد که در مقایسه با بسته‌ های تعریف‌ شده در اپراتورها برای کاربران مقرون‌ به‌ صرفه نیست. به همین دلیل آگاهی از زمان اتمام بسته های اینترنت اهمیت زیادی دارد و برخی کاربران مدعی‌ اند که این موضوع در زمان مناسبی به آن‌ ها اطلاع داده نمی‌ شود.

چگونه متوجه اتمام بسته های اینترنت خود شویم؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ اکثر کاربران اپراتورهای موبایل برای مصرف اینترنت خود از بسته های اینترنت استفاده می‌ کنند، زیرا بسته های اینترنت مقرون‌ به‌ صرفه به نظر می‌ رسند و تعرفه آزاد اینترنت همواره هزینه بیش‌ تری برای کاربران داشته و اکنون کمتر کسی حاضر به استفاده از تعرفه آزاد است و استفاده کاربران اینترنت همراه بیش‌ تر از بسته‌ های ارائه‌ شده توسط اپراتورهاست و با تمام شدن این بسته‌ ها، اینترنت برای کاربر با تعرفه آزاد محاسبه می‌ شود.

کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال ۹۵، با کاهش ۲۰ درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیم‌ کارت‌ های دائمی به ازای هر کیلوبایت، ۰.۴ ریال و برای سیم‌ کارت‌ های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین کرد.

مشترکان اپراتورهای مختلف اگر از اینترنت آزاد دیتای خود استفاده کرده باشند، در می‌ یابند که این استفاده اصلا مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل در حال حاضر حدود ۸۰ درصد استفاده از مصرف داده همراه به سمت بسته‌ های تشویقی و تخفیفی اپراتورها هدایت می‌ شود.

اطلاعات مربوط به نحوه خرید، فعال‌ سازی و استعلام مانده حساب طرح‌ های تشویقی و بسته‌ های تخفیفی اینترنت از طریق پورتال رسمی اپراتورهای همراه اعلام می‌ شود. همچنین اپراتورها برای اطلاع مشترکان از وضعیت بسته‌ های اینترنتی خریداری‌ شده، شامل میزان اعتبار حجمی یا زمانی بسته از دو روش پیامک و کد دستوری (USSD) استفاده می‌ کنند.

در چنین شرایطی منطقی است که در صورت اتمام بسته اینترنتی کاربران، به آن‌ ها اطلاع داده شود. در روش پیامکی، در دو مرحله پیامکی با محتوای رو به اتمام بودن زمان یا حجم بسته و نیز پس از اتمام اعتبار، آغاز مصرف اینترنت آزاد اطلاع‌ رسانی می‌ شود. در روش کد دستوری USSD، هم مشترکان سیم‌ کارت دائمی و اعتباری می‌ توانند با وارد کردن کد دستوری لازم، از میزان اعتبار زمانی و حجمی بسته‌ های اینترنتی خود مطلع شوند.

برای کاربران اعتباری که از بسته های اینترنت استفاده می‌ کنند، در صورت اتمام بسته و در شرایطی که اطلاع‌ رسانی انجام نشود، مصرف اینترنت با تعرفه‌ آزاد می‌ تواند موجب تمام شدن شارژ اعتباری کاربران شود؛ عدم اطلاع‌ رسانی برای کاربران دائمی می‌ تواند عواقب بدتری داشته باشد، زیرا اگر با تمام شدن اینترنت بسته به آن‌ ها اطلاع‌ رسانی انجام نشود و کاربر به مصرف اینترنت با تعرفه آزاد ادامه دهد، این موضوع می‌ تواند به هزینه‌ های اضافی برروی قبض موبایل کاربر منجر شود که با توجه به دائمی بودن سیم‌ کارت کاربر، ممکن است هزینه‌ های سنگینی باشد.

این در حالی است که برخی از کاربران مدعی هستند که تمام شدن بسته اینترنت‌ شان به آن‌ ها اطلاع‌ رسانی نمی‌ شود. تنها هنگامی که بخش زیادی از بسته خود را مصرف کرده باشند و برای مثال ۲۰۰ مگابایت از بسته‌ شان باقی مانده باشد به آن‌ ها پیامکی داده می‌ شود و سپس زمانی از اتمام بسته‌ خود باخبر می‌ شوند که اگر سیم‌ کارتشان اعتباری باشد، شارژشان تمام شده و آن زمان است که متوجه می‌ شوند بسته اینترنت‌ شان تمام شده و به‌ صورت خودکار از شارژ کاربر و با تعرفه آزاد مصرف شده است.

بسته های اینترنت

با وجود این، اپراتور ایرانسل در این باره توضیح داد: در پنج مقطع با ارسال پیام کوتاه از زمان خرید تا اتمام بسته، میزان حجم باقیمانده را به مشترکان اطلاع می‌ دهد که این اطلاع رسانی شامل زمان پایان بسته و آغاز مصرف آزاد نیز می‌ شود. مشترکان می‌ توانند از طریق برنامه کاربردی ایرانسل من و یا شماره‌گیری کد دستوری #۵۵۵* از میزان حجم باقیمانده بسته خود با خبر شوند. ایرانسل هم‌ چنین این امکان را برای مشترکان فراهم کرده است تا از طریق برنامه کاربردی ایرانسل من و یا کد دستوری #3*2*3*555* نسبت به فعال کردن طرح کنترل مصرف آزاد اقدام کند. با فعال‌ سازی این طرح مشترک تنها در صورتی می‌ تواند از اینترنت همراه استفاده کند که دارای بسته فعال اینترنت باشد.

بسته های اینترنت

همچنین اگرچه اتمام بسته اینترنتی به اطلاع مشترکان اپراتور همراه اول می‌ رسد، خود آن‌ ها نیز می‌ توانند با ارسال عدد ۰ لاتین به شماره ۸۰۸۰، شماره‌ گیری کدهای دستوری #۳۲۰*۱۰* و #۰*۱۰۰* و یا مراجعه به حساب کاربری «همراه من» در آدرس my.mci.ir، از باقی‌ مانده بسته اینترنت خود مطلع شوند.

مشترکان اپراتور رایتل هم می‌ توانند با شماره‌ گیری کدهای دستوری #۱۴۲* و #۱۴۴*، باقی‌ مانده بسته اینترنت سیم کارت رایتل خود را مشاهده کنند.

ارسال نظر