شناسایی حمله سایبری به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور

رسانه کلیک - رییس مرکز ماهر با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه امنیت سایبری از ابتدای سال تاکنون، از شناسایی حمله به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور به عنوان یکی از حملات در مقیاس ملی خبر داد.

شناسایی حمله سایبری به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمد تسلیمی رییس مرکز ماهر در جلسه کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات پدافند سایبری استان تهران با اشاره به وظایف و اقدامات انجام شده این مرکز، عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۷ مرکز ماهر حملات سایبری را در محورهایی مانند حملات هدفمند در مقیاس ملی، حملات هک و دیفیس و آلودگی بدافزار، حملات و آلودگی ها در حوزه تلفن همراه، آسیب پذیری نرم افزارها و تجهیزات پرکاربر و صفحات جعلی، پایش و خنثی کرده است.

وی از حمله به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور به عنوان یکی از حملات در مقیاس ملی یاد کرد و افزود: قبل از وقوع حمله به زیرساخت توزیع شبکه اینترنت کشور اخطارهای لازم به سازمان ها و دستگاه های مربوطه اعلام شده بود.

تسلیمی، شناسایی هک و نفوذ به ۶۰۰ سایت مهم و کنترل و رفع آلودگی در کمترین زمان ممکن، حفاظت از ۳ هزار سایت مهم دولتی در برابر حملات و شناسایی و مقابله با ۵۳ دسته از بدافزارهای مخرب را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه حملات هک از ابتدای سال ۹۷ عنوان کرد.

رییس مرکز ماهر اظهار کرد: شناسایی ۶۹ برنامک (اپلکیشن) مخرب اندرویدی، مسدود سازی منابع اینترنتی و اطلاع رسانی عمومی و گزارش هویت مهاجمین، بخشی از اقدامات انجام شده در حوزه حملات مربوط به تلفن همراه است.

تسلیمی به شناسایی آسیب پذیری بیش از ۳۰ هزار روتر میکروتیک توسط مرکز ماهر اشاره کرد و گفت: مرکز ماهر در زمینه همکاری های بین المللی نیز با تمام کشورهای دنیا به جز رژیم صهیونیستی در زمینه امنیت فضای سایبری همکاری دارد و تاکنون ۲۰۰ مکاتبه در این زمینه با مراکز امنیت سایبری کشورهای مختلف داشته است.

وی همچنین به خدمات ارائه شده توسط مرکز ماهر به دستگاه ها نیز اشاره کرد و افزود: ارزیابی امنیتی وب سایت های دولتی یکی از خدمات مرکز ماهر است که به صورت دائمی و جاری انجام می شود.

رییس مرکز ماهر، توسعه خدمات ابری با پوشش بیش از ۳ هزار وب سایت دولتی و محافظت در برابر حملات DDOS و مقام سازی آنها در برابر حملات هک و دیفیس، راه اندازی و توسعه ۳۵ مرکز تخصصی پیشگیری و مقابله با رخدادهای رایانه ای در تمام استان ها و طراحی و توسعه شبکه هانی نت ملی در زیرساخت ها و ساختارهای اصلی شبکه کشور را از دیگر خدمات ارائه شده مرکز ماهر عنوان کرد.

تسلیمی تصریح کرد: تولید، بکارگیری و توسعه ۷ سامانه و ۸ هزار ابزار مهم رصد، ارزیابی، راه اندازی آزمایشگاه بررسی امنیت برنامک های توزیع شده در کشور، خرید خدمات ۸ سیستم مدیریت و تحلیل لاگ و طراحی و توسعه سامانه ذخیره سازی و تحلیل جریان های شبکه در مقیاس کلان، بخشی دیگر از خدمات مرکز ماهر است.

وی برخی دیگر از خدمات ارائه شده این مرکز را ارائه موتو شاب به عنوان نخستین موتور تولید شبکه اجتماعی سازمانی و کسب و کار بومی رایگان، برگزاری دوره صیانت از کودک و خانواده در فضای مجازی و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی موثر در حوزه امنیت در سراسر کشور اعلام کرد.

ارسال نظر