مرتفع ترین شهرهای ایران کدامند؟

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی ۵ مورد از مرتفع ترین شهرهای ایران می پردازیم که ارتفاع آن ها از سطح دریا بیشتر از ۲ هزار متر است.

مرتفع ترین شهرهای ایران کدامند؟

کشور پهناور ایران از نظر ژئومورفولوژیکی ، دارای تنوع بسیاری است. مناطق متعددی در سراسر کشور وجود دارند که فاصله آن ها از سطح دریا، بسیار زیاد است. این نواحی که بیشتر در دامنه رشته کوه های البرز و زاگرس گسترش یافته اند، به علت داشتن آب و هوای معتدل در فصول گرم سال و همینطور داشتن زمین مناسب برای کشاورزی، مورد توجه کوچ نشینان باستان و قبیله های مختلف قرار گرفتند.

با مهاجرت افراد به این مناطق، شهرهای کوچک و بزرگی در اطراف کوهپایه ها به وجود آمد که برخی از آن ها تا به امروز نیز همچنان به حیات خود ادامه می دهند. در ادامه به معرفی ۵ مورد از این مناطق می پردازیم که جزو مرتفع ترین شهرهای ایران به شمار می آیند.

۵. صفاشهر

ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۰۰ متر

صفاشهر را می توان مرتفع ترین منطقه در استان فارس دانست. این شهر که در ۱۸۵ کیلومتری شمال فارس قرار گرفته، دارای آب و هوای سرد و نسبتا خشک است. قدمت صفاشهر تقریبا به ۳ هزار سال پیش باز می گردد؛ برای همین خرابه ها و آثار تاریخی بسیاری در آن به چشم می خورند. قصر بهرام گور، قصر یعقوب، چهار طاق ساسانی، تپه های باستانی خرمه و چشمه گردآب، از مهم ترین جاذبه های تاریخی و طبیعی در این شهر به شمار می آیند.

۴. چلگرد

ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۵۰ متر

جایگاه دوم در فهرست مرتفع ترین شهرهای ایران متعلق به چلگرد است. این شهر در منطقه کوهرنگ چهارمحال و بختیاری واقع شده و زمستان های سرد و سختی را پشت سر می گذارند. چلگرد طبیعت بکر و بسیار زیبایی دارد و افرادی که برای گردش و تفریح به این منطقه می آیند، معمولا از قبرستان تاریخی شهر نیز دیدن می کنند. پیست اسکی چلگرد یکی از محبوب ترین مراکز ورزشی در فصول سرد محسوب می شود.

۳. داران

ارتفاع از سطح دریا: ۲۳۹۰ متر

داران، مرکز شهرستان فریدن واقع در غرب استان اصفهان است که گفته می شود در گذشته، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. داران نیز همانند سایر شهرهای موجود در این فهرست، دارای یخبندان های طولانی مدت است و بارش برف در آن گاهی به چند متر هم می رسد. همزمان با شروع فصل گرما، دامنه کوه ها به رنگ سبز در آمده و منظره چشم نوازی را به وجود می آورد. منطقه حفاظت شده دالان کوه از مهم ترین مناطق گردشگری در شهر به شمار می آید.

۲. سمیرم

ارتفاع از سطح دریا: ۲۴۶۰ متر

سمیرم یکی دیگر از مرتفع ترین شهرهای ایران است که تقریبا در جنوبی ترین نقطه استان اصفهان قرار دارد. پیشینه شهر به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر در تامین منابع آبی استان حرف اول را می زند و کشاورزی در آن از رونق بالایی برخوردار است. آبشار سمیرم، پارک دریاچه، آبشار بی بی سیدان و آبشار آب ملخ، تنها چند مورد از جاذبه های طبیعی موجود در سمیرم هستند. اگر قصد مسافرت به سمیرم را دارید، بازدید از معماری های دست کندی داخل شهر را از دست ندهید.

۱. فریدون شهر

ارتفاع از سطح دریا: ۲۵۴۰ متر

منطقه فریدون شهر با ارتفاع بالغ بر ۲۵۴۰ متر، در جایگاه اول این فهرست قرار می گیرد. این شهر که در استان اصفهان واقع شده، به نوعی سکونتگاه گرجی زبانان منطقه به شمار می آید. فریدون شهر در طی تاریخ بارها مورد هجوم اقوام داخلی و خارجی قرار گرفته است، اما امروزه به یکی از امن ترین شهرهای دنیا تبدیل شده که طبیعت بکر و زیبای آن، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. چشمه لنگان، آبشار پونه زار، آبشار پشندگان و پیست اسکی فریدون شهر، تنها بخشی از مناطق دیدنی و تفریحی شهر هستند.

ارسال نظر