5 شهر بزرگ ایران که جمعیت زیادی را در خود جای داده اند

رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی شهرهایی می پردازیم که از نظر وسعت، جزو بزرگترین شهرهای ایران محسوب می شوند.

5 شهر بزرگ ایران که جمعیت زیادی را در خود جای داده اند

تقسیم بندی جغرافیایی ایران بنا به دلایل متعددی مدام در حال تغییر است. به طوری که هر چند مدت یک بار شاهد اضافه شدن شهرها و استان های جدید در گوشه و کنار کشورمان هستیم. با این حال مناطقی هم وجود دارند که از دیرباز تاکنون، جزو بزرگترین شهرهای ایران به شمار آمده و بعضا جمعیت بسیاری را نیز در خود جای داده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با ۵ مورد از این مناطق آشنا کنیم.

۱. تهران

مساحت: ۴۵۰٫۹۳ کیلومتر مربع

کلانشهر تهران با مساحت بالغ بر ۴۵۱ کیلومتر مربع، در صدر وسیع ترین شهرهای ایران قرار می گیرد. این شهر که به طور میانگین در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، از شمال به رشته کوه البرز و از جنوب به دشت های هموار ورامین و شهریار منتهی می شود. مهاجرت روز افزون افراد به این منطقه موجب شده تا شهرک ها و محله های جدیدی در شهر تاسیس شود. با این حال بالا بودن تراکم جمعیت در تهران، مشکلات عدیده ای را برای شهروندان به وجود آورده است.

۲. مشهد

مساحت: ۲۰۸٫۶ کیلومتر مربع

شهر مقدس مشهد یکی دیگر از بزرگترین شهرهای ایران بوده که در دل دشتی به همین نام گسترش یافته است. این شهر در حوضه آبخیز کشف رود قرار گرفته و از شمال و غرب، به ترتیب توسط قلل هزار مسجد و بینالود احاطه شده است. به همین علت آب و هوای مشهد در اکثر مواقع به سردی و خشکی میل می کند. البته دره های وسیع و حاصلخیزی نیز در شهر وجود دارند که شرایط اقلیمی در آن ها اندکی متفاوت است.

۳. اصفهان

مساحت: ۱۵۸٫۲۴ کیلومتر مربع

شهر اصفهان تقریبا در جنوب غربی استان گرفته و در میان جلگه سرسبز زاینده رود و کوه های مرتفع زاگرس پراکنده شده است. این کلانشهر بزرگ یکی از مراکز مهم گردشگری، فرهنگی و اقتصادی کشور به شمار می آید. گفته می شود که یکی از دلایل اصلی پدیده شهرنشینی در اصفهان، وجود زاینده رود بوده است؛ رودی که از ارتفاعات زردکوه سرچشمه گرفته و پس از طی ۴۰۰ کیلومتر، به باتلاق گاوخونی می ریزد.

۴. تبریز

مساحت: ۱۲۹٫۸۳ کیلومتر مربع

تبریز یکی از بزرگترین شهرهای ایران و همینطور یکی از مهم ترین قطب های صنعتی کشور است. این شهر که در ارتفاع ۱۳۴۸ متری از سطح دریا قرار گرفته، از شمال به ارتفاعات عینالی و از جنوب به دامنه های رشته کوه سهند محدود می شود. این توپوگرافی کوهستانی موجب شده تبریز زمستان های سرد و نسبتا خشکی را از سر بگذراند. البته وجود باغ های متعدد در اطراف شهر، دمای هوا را تا حدودی تعدیل می کند.

۵. اهواز

مساحت: ۱۲۷٫۵۴ کیلومتر مربع

به جنوبی ترین شهر موجود در این فهرست می رسیم. اهواز با مساحت بالغ بر ۱۲۸ کیلومتر مربع یکی دیگر از بزرگترین و البته مهم ترین شهرهای کشور است. اهواز در بخش جلگه ای استان خوزستان قرار گرفته و تنها ۱۲ متر با سطح آب فاصله دارد. عبور رودخانه پر آب کارون از وسط شهر باعث شده تا این منطقه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شود. اهواز یک درگاه ترانزیتی حائز اهمیت است که امکان ارتباط با بنادر مهمی همچون بندر ماهشهر و بندر امام خمینی را میسر می سازد.

ارسال نظر