معرفی 5 غار بزرگ ایران

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 5 مورد از بزرگترین غارهای ایران که هر یک به تنهایی از جالب ترین مناطق گردشگری کشورمان محسوب می شوند، می پردازیم.

معرفی 5 غار بزرگ ایران

غارها می توانند جاذبه های گردشگری بی نظیر و اسرار آمیزی به شمار روند. اگرچه در ایران غارهای متعدد و بسیار زیبایی وجود دارند، با این وجود افراد اندکی ممکن است از وجود چنین جاذبه های طبیعی و جالبی خبر داشته باشند. در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا با 5 مورد از بزرگترین غارهای ایران آشنا شوید.

1- غار علیصدر

می توان گفت غار علیصدر واقع در همدان ، معروف ترین غار ایران است. این غار همچنین بزرگ‌ ترین غار آبی جهان محسوب می شود. این غار اکنون با توجه به نورپردازی ها و سایر اقداماتی که در آن صورت گرفته، دارای مسیرهای قایق گردی بوده و یکی از جاذبه های گردشگری جهانی همدان به شمار می رود. زمین شناسان قدمت سنگ‌ های این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌ شناسی (136 - 190 میلیون سال قبل) نسبت می‌ دهند. غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.

2- غار سهولان

‌غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران بوده و در حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد - بوکان در آذربایجان غربی قرار دارد. ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به 50 متر رسیده و عمق آب در برخی قسمت های این غار به 30 متر نیز می‌ رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه‌ است. غار آبی تاریخی سهولان یکی از مهم ترین و جالب ترین غارهای طبیعی ایران بوده و روزانه حدود هزار گردشگر را از اقصی نقاط کشور به خود جذب می کند.

3- غار کتله خور

غار کتله خور یکی دیگر از بزرگترین غارهای ایران بوده که در شهرستان خدا بنده در زنجان قرار دارد. در بعضی از مناطق غربی ایران به کوه‌ های کم ارتفاع کتله می‌ گویند و احتمالا نامگذاری غار نیز به همین علت باشد که غار در یکی از این کوه‌ ها قرار گرفته و خورشید از پشت آن طلوع می‌ کند و به جای «کتله خورشید» به آن «کتله خور» می گویند. این غار از سه طبقه تشکیل شده و قندیل‌ های مخروطی آویزان از سقف‌ های آن در اثر داشتن ناخالصی‌ ها، رنگ‌ های متنوعی به خود گرفته‌ اند. غار کتله خور از نظر قدمت تقریبا هم دوره غار علیصدر است.

4- غار نمکدان قشم

غار نمکدان در فاصله 90 کیلومتری شهر قشم در ساحل جنوب غربی این جزیره و در بطن گنبد نمکی قشم به ارتفاع 237 متر از سطح دریا قرار گرفته است. این غار نیز یکی از بزرگترین غارهای ایران بوده و طولانی ترین غار نمکی جهان نیز به شمار می رود. یکی از روش های جذاب بازدید از این غار، پیاده روی در آن و بازدید از قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف است. البته داخل این غار به ویژه در اعماق آن، نور کافی وجود ندارد و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور خواهید داشت.

5- غار کرفتو

غار کرفتو یکی دیگر از بزرگترین غارهای ایران بوده که در 70 کیلومتری شمال‌ غرب شهر دیواندره در استان کردستان قرار گرفته‌ است. این غار، یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین‌ شناسی شکل گرفته‌ است. بخش‌ هایی از این غار، دست‌ کند است و کتیبه‌ هایی از دوران پیش از تاریخ در این غار وجود دارد. غار کرفتو نمونه ای کم نظیر از معماری بوده که برای روزگارانی طولانی سکونتگاه انسان بوده است. گفته می شود این غار به قدری وسیع است که هنوز هیچ کس نتوانسته تمام قسمت های آن را ببیند!

ارسال نظر