با تعدادی از روستاهای دورافتاده ایران آشنا شوید!

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 5 مورد از روستاهای دورافتاده ایران که برخی از آن ها از امکانات و خدمات بسیار عادی نیز محروم هستند، پرداخته ایم.

با تعدادی از روستاهای دورافتاده ایران آشنا شوید!

ایران دارای روستاهای متعددی است که برخی از آن ها بسیار زیبا بوده و کاملا جنبه گردشگری پیدا کرده اند. برخی از آن ها نیز تا حد خوبی از امکانات برخوردارند؛ اما در مقابل برخی از این روستاها امکانات خوبی نداشته و بسیار دورافتاده محسوب می شوند. در ادامه همراه کلیک باشید تا با 5 مورد از روستاهای دورافتاده ایران آشنا شوید.

1- روستای توتان

روستای توتان از توابع شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان است. بخشی از ساکنان این روستا سالهاست که حتی شناسنامه نیز ندارند. جمعیت این روستا مطابق سرشماری سال 85، 429 نفر (معادل 93 خانوار) بوده است. این روستا خارج از فضای شهری، ساختمان‌ هایش رنگ هیچ آجری را به خود ندیده و کاملا از چوب درختان ساخته شده است. در مجموع اگر علاقه مند به تجربه زندگی عشایری، خوردن غذاهای محلی کاملا ارگانیک و چند روزی آرامش مطلق هستید، حتما بازدید از روستای توتان را در اولویت های خود قرار دهید.

2- روستای پز

پِز عُلیا ، روستایی از توابع ذلقی شرقی شهرستان الیگودرز در استان لرستان بوده و یکی از روستاهای دورافتاده ایران محسوب می شود. جمعیت پز مطابق سرشماری سال 85، 235 نفر (معادل 33 خانوار) بوده است. متاسفانه ساکنان این روستا بسیار فقیر بوده و از بسیاری از امکانات عادی نیز محروم اند. برای مثال، در این روستا برای تامین برق چند صفحه خورشیدی قرار داده شده؛ اما این صفحات اکنون از کار افتاده اند و مردم روستا در شب از فانوس و آتش چوب بلوط برای روشنایی استفاده می ‌کنند.

3- روستای بزنوید

بزنوید یکی دیگر از روستاهای دورافتاده ایران بوده که در مرکز بخش ذلقی در 90 کیلومتری جنوب غربی الیگودرز قرار دارد و بعد از پیمودن پیچ و خم های سخت جاده می توان به آن رسید. این روستا دارای خانه هایی کاه گلی است که آن ها را در فصل گرما خنک نگه می دارد. اگرچه معنای بزنوید در زبان ساکنان محلی به معنای "بهتر از این نبود" است؛ اما در حال حاضر ساکنان این روستا گرفتار فقر و تنگ دستی هستند.

4- روستای مارز

روستای زیبا و دیدنی مارز از شهرستان قلعه گنج استان کرمان که با این شهرستان 90 کیلومتر فاصله دارد، یکی دیگر از روستاهای دورافتاده ایران به شمار می رود. از این روستا به عنوان جنوبی ترین نقطه کرمان یاد می شود. این روستا با جمعیتی بالغ بر 2 هزار و 500 نفر از نبود راه ارتباطی، آب آشامیدنی سالم، قطع مکرر برق، نبود آمبولانس و عدم پوشش شبکه ‌های تلویزیونی رنج می‌ برد. با این حال، این روستا به دلیل برخورداری از طبیعتی بسیار جذاب، برای افرادی که به طبیعت گردی علاقه مند هستند مکان مناسبی محسوب می شود.

5- روستای لسبو

لسبو ، روستایی از توابع بخش رحیم ‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان است. مطابق سرشماری 85، جمعیت این روستا 159 نفر (معادل 41 خانوار) بوده است. لسبو از دو واژه لس به معنی آرام و ملایم و بو به معنای رایحه و عطر تشکیل شده که نهایتا معنای آن بوی ملایم است. از روستای لسبو به عنوان دورافتاده ترین روستای استان گیلان یاد می شود.

ارسال نظر