گردشگری در آمریکا چه روندی را در سال 2019 پیش خواهد گرفت؟

رسانه کلیک - سیاست های رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ و افزایش جهانی ارزش دلار، منجر به رکود رشد گردشگری در آمریکا و به ویژه گردشگری جهانی در این کشور شده است. همچنین انتظار می رود که این رکود در سال 2019 افزایش پیدا کند.

گردشگری در آمریکا چه روندی را در سال 2019 پیش خواهد گرفت؟

اگرچه صنعت در ایالات متحده طی چند سال اخیر دچار رکود شده است؛ از سال 2016 شواهد اندکی نیز مبنی بر این موضوع وجود داشت که گردشگری در آمریکا به زودی دچار سقوط و رکود خواهد شد. این شواهد اکنون در حال نشان دادن خود هستند.

تحقیق جدیدی که توسط تیم Tourism Economics انجام شده، نشان می دهد که گردشگری در آمریکا در سال 2018 تنها 2 درصد رشد داشته و بازدید ساکنان منطقه آسیا - اقیانوسیه از آمریکا 0.9 درصد کاهش یافته است. شمار بازدیدکنندگان خاورمیانه و شمال آمریکا از ایالات متحده افزایش یافته؛ با این حال خاورمیانه و مکزیک نتوانسته اند به رقم اوج بازدیدهای خود در سال 2016 بازگردند. بازدید ساکنان کانادا از ایالات متحده نیز 9 درصد کمتر از اوج بازدیدهای آنان یعنی سال 2013 است.

زمانی که سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل، گزارش گردشگری جهانی و شرایط آن در سال 2019 را در ماه گذشته منتشر کرد، مشخص شد که بنا به دلایل متعددی گردشگری جهانی در این سال رشد کمتری خواهد داشت. گردشگری در آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و رشد کمتری را در آینده نزدیک تجربه خواهد کرد. ( گردشگری جهانی در سال 2019 چه روندی را پیش خواهد گرفت؟ )

تمرکز دقیق تر روی گردشگری در آمریکا نشان دهنده کاهش هر چه بیشتر گردشگران بین المللی آن است. گردشگری جهانی در اروپا و منطقه آسیا - اقیانوسیه هر دو 6 درصد افزایش پیدا کرده و گردشگری در خاورمیانه در سال 2018 حدود 10 درصد رشد داشته است. به نظر می رسد گردشگران در سراسر جهان به دنبال مناطقی غیر از آمریکا برای سفر خود می گردند!

در گزارش گردشگری جهانی ذکر شده است:

بازارهای گردشگری جهانی عملکرد متفاوتی در سال 2018 از جمله غافلگیری های متعدد و قابل توجهی در زمینه سقوط گردشگری داشتند. برای مثال، پس از ثبت رقم 23 درصد رشد سالانه طی دهه گذشته، روند سفر چینی ها به ایالات متحده در سال گذشته - احتمالا به علت وجود تنش های تجاری - متوقف شد. به طور مشابهی، سفرها از کره جنوبی پس از کسب رقم متوسط 11 درصد طی ده سال گذشته، 3 درصد کاهش یافت. ژاپن نیز یکی دیگر از کشورها با شرایط مشابه است. سفرها از کشور آلمان نیز دچار رکود شدیدی در سال 2018 شدند. تمامی این ها نشان دهنده شرایط نابسامان گردشگری در آمریکا است که به احتمال زیاد گواه و واکنشی به سیاست های نادرست و نامحبوب این کشور است.

کشورهایی که گردشگری در آمریکا در آن ها بیشترین رشد را داشته عبارتند از اسپانیا و ایتالیا (رشد 11 درصدی) و برزیل و هلند (رشد 10 درصدی). کشورهایی که گردشگری در آمریکا در آن ها به کمترین میزان خود رسیده نیز عبارت اند از: آلمان (کاهش 7 درصدی)، ژاپن (کاهش 4 درصدی)، کره جنوبی (کاهش 3 درصدی) و آرژانتین (کاهش 2 درصدی).

Tourism Economics برای سال 2019 نوعی رکود در اقتصاد گردشگری را در سراسر جهان پیش بینی کرده است. این گروه همچنین پیش بینی کرده که نوعی کاهش جهانی رشد در تولید ناخالص داخلی اتفاق خواهد افتاد و کشور چین از 6.6 درصد رشد در سال 2018 به 6 درصد رشد در سال 2019 خواهد رسید. در مجموع، تمامی این ها تهدیدهایی برای گردشگری جهانی محسوب می شوند.

با وجود افزایش 10 درصدی قیمت دلار نسبت به میانگین طولانی مدت آن، کماکان می توان به گردشگری درون مرزی در آمریکا امیدوار بود. با این حال، با بالا رفتن قیمت ها و عملکرد سیاسی نامناسب خارجی، افزایش رشد گردشگری در آمریکا به خصوص گردشگری جهانی مشکل به نظر می رسد.

ارسال نظر