بانکوک به پایتخت صنعت قهوه در آسیا تبدیل می شود

رسانه کلیک - شهر بانکوک که در قسمت شمالى کشور تایلند واقع شده و یکى از مهم ترین شهرهاى تولیدى آسیا محسوب مى شود، به زودى به پایتخت صنعت قهوه در آسیا تبدیل خواهد شد.

بانکوک به پایتخت صنعت قهوه در آسیا تبدیل می شود

کارآفرین مشهور اهل مالزى، هان وانگ یکی از کسانی است که تاثیر بسزایی در تبدیل قهوه به صنعتی مهم در بانکوک داشته است. وانگ طى تحصیل خود در استرالیا متوجه شد که تمام قهوه ها بسیار تلخ و یا بسیار شیرین هستند. کمپانى استارباکس نیز در همان سال ها در حال ایفاى نقش مهمى در صنعت قهوه تایلند بود.

اگرچه شرایط صنعت قهوه از نظر وانگ چندان جالب به نظر نمى رسید؛ با این حال وى از تلاش براى یافتن یک فنجان قهوه بى عیب و نقص دست نکشید. وانگ که اخیرا متوجه موج سوم گرایش به قهوه را در تایوان شده بود، علاقه مند شد که جنبش مشابهى را در یکى از پرتولیدترین شهرهاى جنوب شرق آسیا بعنى بانکوک نیز راه اندازى کند. به همین منظور، وانگ کمپانى قهوه فیل را در محله اى صنعتى در بانکوک تاسیس کرد.

وانگ در سه سال اول کار خود بیشتر روى نحوه بو دادن قهوه و عمده فروشى هاى آن تمرکز کرد. وى با کمک علاقه مندان دیگر، توانست به مرور پیشرفت هاى عمده اى در صنعت قهوه بانکوک ایجاد کند.

امروزه تایلند یکى از معدود کشورهاى جهان است که بازار مصرف کننده توسعه یافته اى داشته و در زمینه تولید قهوه نیز پیشرفت هاى متعددى کرده است. مزارع قهوه شمال این کشور، آن را تا حد زیادى در مسیر این پیشرفت قرار داده اند.

کشاورزان محلى نیز روز به روز اطلاعات خود در زمینه قهوه را تکمیل و اصلاح کرده و کیفیت آن را افزایش مى دهند. به همین ترتیب، کشورهاى مختلف دنیا نیز روز به روز توجه بیشترى به قهوه هاى آسیایى نشان می دهند. تایلند امروزه در صنعت قهوه در حال برابرى و رقابت با کشورهایى همچون کلمبیا، اتیوپى و کنیا است.

با نگاهى کوتاه به شبکه هاى اجتماعى مى توان دریافت که عمده مصرف کنندگان قهوه در توکیو، لس آنجلس و نیویورک متمرکز شده اند. امروزه اکثر افراد بیشتر به منظور استفاده از حال و هواى کافه ها به آن ها مراجعه مى کنند؛ نه به منظور نوشیدن یک فنجان قهوه خوب. بنابراین مى توان گفت که اگرچه استارتاپ هاى بسیارى در صنعت قهوه در حال افزایش هستند؛ با این حال افزایش مصرف قهوه به عنوان کالایى اساسى در تمام جهان کماکان فاصله زیادى با واقعیت دارد.

ارسال نظر