با بهترین شهرهای گمشده جهان آشنا شوید!

رسانه کلیک - اگر چه ما روی کره زمین زندگی می کنیم؛ با این حال همیشه اسرار پنهانی در زیر سطح این سیاره وجود دارند. در ادامه این مطلب با 15 مورد از بهترین شهرهای گمشده جهان آشنا می شوید.

با بهترین شهرهای گمشده جهان آشنا شوید!

در سال 1939 سیاحی آمریکایی به اکتشاف بزرگی دست پیدا کرد. تئودور مورد (Theodore Morde) در جنگل های انبوه هندوراس توانست تمدن گمشده ای به نام "شهر گمشده خدای میمون" را کشف کند. وی پس از بازگشت به آمریکا این شهر را به طور کامل برای همگان تشریح کرد و سوگند یاد کرد که برای اکتشاف دقیق تر، چندی بعد به آن بازگردد.

با این وجود آرزوی وی جهت بازگشت به این شهر گمشده ناکام ماند؛ زیرا در سال 1954 بدن مورد در حالی که در اتاقش خود را به دار آویخته بود پیدا شد. بنابراین موقعیت شهر گمشده خدای میمون نیز به همراه مورد دفن شد.

اما مرگ مورد مردم را از جست و جو برای یافتن این شهر گمشده باز نداشت؛ زیرا اکثر آن ها می پنداشتند که این شهر گمشده همان شهر مرموز Ciudad Blanca (به معنای شهر سفید) است که در افسانه های محلی هندوراسی از آن بسیار یاد شده است.

امروزه نیز دانشمندان در حال اکتشاف تمدن های گمشده ای هستند؛ زیرا مطالعاتی که در باب شهرهای گمشده انجام شده تمدن آن ها را بسیار فریبنده و جذاب جلوه می دهد. در ادامه همراه کلیک باشید تا با 15 مورد از بهترین شهرهای گمشده جهان که تاکنون کشف شده اند، آشنا شوید.

1- استون هنج، انگلستان

اکتشاف یک شهر گمشده معمولا به جای آن که به پرسش هایی پاسخ دهد، پرسش های بیشتری را ایجاد می کند؛ استون هنج نیز که یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان است از این قاعده مستثنی نیست. این شهر عجیب در دهه 1620 توسط دوک کنجکاو باکینگهام کشف شد.

گفته می شود سنگ های استون هنج که حدود 3 هزار سال پیش ساخته شده، به منظور ساخت سنگ صداهایی برگزیده شده بودند. با این حال، پرسشی که هرگز به آن پاسخ داده نشده آن است که چه نیرویی توانسته این سنگ های بسیار سنگین را در 3 هزار سال گذشته جابه‌جا کند.

2- پترا، اردن

شهر پترا که در تپه های ماسه سنگی صحرای اردن واقع شده بدون تردید یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان است ( شهر پترا را بیشتر بشناسید؛ شهر عجایب در کشور اردن ). وجود این شهر تا سال 1812 یعنی زمانی که سیاح سوئیسی یوهان لودویگ بورکهارت با آن برخورد کرد، بر جهانیان پوشیده بود.

تاریخچه این شهر گمشده به حدود 9 هزار سال پیش باز می گردد. پترا امروزه یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری خاورمیانه بوده و توسط یونسکو به عنوان یکی از ارزشمندترین میراث های فرهنگی انسانی شناخته شده است.

3- تیکال، گواتمالا

اهرام شهر تیکا که در میانه جنگل های انبوه شمال گواتمالا قرار دارند، نشانه هایی از شهری مایایی هستند که در قرن دهم ترک و رها شده است. این سکونتگاه دور افتاده که یکی از حفاظت شده ترین شهرها بین گونه های مشابه خود است، در سال 1848 توسط یک سیاستمدار گواتمالایی و یک ژورنالیست آلمانی که در حال تحقیق روی گزارش هایی محلی مبنی بر وجود شهری گمشده بودند، کشف شد.

4- ماچو پیچو، پرو

تقریبا غیرقابل باور است که وجود ماچو پیچو که به عنوان پرطرفدار ترین مقصد گردشگری آمریکای جنوبی شهرت دارد، تا سال 1911 بر همگان پوشیده بود. این شهر گمشده که توسط اینکاها در سال 1450 ساخته شده طی تسخیر اسپانیا رها شد و میان جنگل های انبوهی که آن را احاطه کرده بودند، پنهان شد.

این شهر تا زمانی که هیرام بینگهام آن را کشف کند و برای جست و جوی بیشتر به آن بازگردد چیزی جز یک افسانه محلی نبود؛ اما اکنون یکی از سایت های میراث جهانی یونسکو و یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان به شمار می رود.

5- لشکر سفالین، چین

29ام مارس 1974 در ابتدا روزی عادی برای یانگ ژیفا، کشاورز چینی بود؛ اما این روز برای وی بسیار عجیب و غریب پایان یافت. این کشاورز فقیر در حالی که مشغول حفر یک چاه بود، ناگهان با لشکر سفالین مشهور مواجه شد. این لشکر دارای بیش از 8 هزار سرباز متعلق به اولین امپراطور چین بوده که اندازه هر یک تقریبا به اندازه یک انسان واقعی است.

این امپراطور آرزو داشته که به همراه این سربازان به خاک سپرده شود تا آن ها از وی مراقبت کنند؛ بنابراین این سربازها بیش از 2 هزار سال در زیر خاک مخفی باقی مانده بودند.

6- پمپئی، ایتالیا

فوران کوه آتشفشانی وزوو در سال 79 میلادی باعث مرگ تمام ساکنان شهر پمپئی ایتالیا شد؛ با این وجود خاکستری که روی اجساد باقی ماند باعث حفط آن ها تا 1500 سال شد. این شهر در سال 1599 دوباره کشف و شواهدی بسیار جالب از تمدن رومی نیز آشکار شد که همه این شواهد در لحظه مرگ افراد ساکن در آن ثبت شده است.

تمام انسان ها و حیوانات ساکن در این شهر در حال انجام کاری که به آن مشغول بوده اند خشک شده اند و امروزه گردشگران می توانند از فیگورهایی که بیش از هزار سال پیش ثبت شده، بازدید کنند. پمپئی بدون تردید یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان محسوب می شود.

7- آنی، ترکیه

از شهر رها شده آنی که در استان قارص ترکیه واقع شده در اصل چیزی جز خرابه هایش بر جای نمانده است. جالب است بدانید که این شهر پایتخت پادشاهی ارمنی در قرون وسطی در سال 1045 بوده و در آن زمان به عنوان شهر 1001 کلیسا شناخته می شده است.

آنی پیش از آن که مخروبه و به کلی فراموش شود، تحت محاصره مغول ها، گرجستانی ها و ترک ها واقع شده بود. وجود این شهر تا زمانی که در سال 1892 دوباره کشف شود بر همگان پوشیده بود.

8- هرقلیون، مصر

کلان شهر باستانی هرقلیون یکی از عجیب ترین و بهترین شهرهای گمشده جهان محسوب می شود. این شهر که زمانی به عنوان یک افسانه شناخته می شد، در سال 2000 طی جست و جوی خط ساحلی مصر در زیر آب کشف شد.

در این شهر گمشده که حدود 1200 سال پیش به زیر آب فرو رفته، تاکنون اشیای گران بهای بسیاری همچون مجسمه های غول پیکر و سکه های طلا یافت شده است. گفته می شود این شهر منشاء شهر گمشده دیگری به نام تونیس است.

9- پالنکه، مکزیک

شهرهای گمشده مایایی بسیاری در آمریکای مرکزی وجود دارند؛ اما تعداد کمی از آن ها به زیبایی و شگفت انگیزی پالنکه هستند. این شهر که قدمت آن به 226 سال پیش از میلاد باز می گردد، دارای نشانه هایی از معماری بی نظیر مایایی، مجسمه ها و کنده کاری های بسیار زیبایی است.

به نظر می رسد تنها 10 درصد از این سکونتگاه تاکنون کشف شده و باقی آن در جنگل های انبوه اطراف آن مخفی مانده است. پالنکه نیز بدون تردید یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان محسوب می شود.

10- انگکور وات، کامبوج

انگکور وات که هنوز هم در کامبوج بسیار مقدس شمرده می شود، بین قرن های نهم تا پانزدهم مقر اصلی حکمرانی امپراطوری خمر بوده است. این شهر گمشده که یکی از عجایب هفتگانه جهان نیز شمرده می شود، در سال 2013 دو میلیون گردشگر را به خود جذب کرده است.

به نظر می رسد این شهر که به مجموعه معابدی شباهت دارد، بر اساس تنظیم بودن با نظام عالم موجود ساخته شده و برای ساخت آن از 5 تا 10 میلیون آجر ماسه سنگی که هر یک حدود 3 تن وزن دارند، استفاده شده است.

11- موهن جو دارو، پاکستان

موهن جو دارو که به معنای تپه مردگان است یکی از بزرگترین تمدن های سکونتگاهی دره سند بوده و حدود 3700 سال پیش رها شده است. این شهر در سال 1922 توسط یکی از افسران جست و جوهای باستان شناسی هند دوباره کشف شد.

با توجه به اندازه و ترکیب بندی موهن جو دارو، به نظر می رسد این شهر جامعه ای بسیار پیشرفته را در خود جای داده بوده است. موهن جو دارو که امروزه یکی از مقاصد گردشگری پاکستان به شمار می رود، بدون تردید یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان است.

12- پارک ملی ویزا ورده، ایالات متحده

پارک ملی ویزا ورده در کلورادوی ایالات متحده خرابه های سکونتگاهی گلی را در خود جای داده که هر یک روی دیگری بنا شده اند. این روستاهای شگفت انگیز زمانی محل زندگی مردمان باستانی پوئبلوی آمریکای شمالی بوده اند و جزو اولین سکونتگاه های این محدوده محسوب می شوند.

این روستاها امروزه بخشی از بزرگترین محدوده های حفاظت شده باستان شناسی ایالات متحده محسوب می شوند و دارای حدود 5 هزار محوطه باستان شناسی شامل 600 صخره سکونتگاهی که از کوه بیرون زده اند، هستند.

13- تروی، ترکیه

گفته می شود شهر باستانی تروی که تشخیص افسانه یا واقعیت بودن آن کار دشواری است، قرارگاه آخرین جنگ تروآ بوده که در آن یونانیان از اسب چوبی غول پیکری برای دسترسی به شهر استفاده کردند.

باستان شناسان بقایای این سکونتگاه را در کنار شهر ساحلی چناق قلعه در ترکیه قرار داده اند. فیلم مشهور تروی نیز از روی داستان های این شهر و وقایع آن در سال 2004 ساخته شده است. شهر تروی نیز یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان محسوب می شود.

14- تیسفون، عراق

شهر گمشده تیسفون پایخت امپراتوری باستانی پارت ایران بوده و در آن زمان یکی از بزرگترین شهرهای جهان به شمار می رفته است. امروزه تنها بخش باقی مانده از این شهر، طاق کسری بوده که به عنوان دروازه تیسفون نیز شناخته می شود.

این طاق بزرگترین طاق آجری تقویت نشده دنیا محسوب می شود. پیش از حمله آمریکا این طاق مرکزی پر رونق در جامعه محسوب می شد اما اکنون مانند سایر نقاط شهر گمشده تیسفون، رها شده و در حال تخریب است. با این حال، شهر تیسفون نیز یکی از بهترین شهرهای گمشده جهان محسوب می شود.

15- هوالسی، گرینلند

جزیره هوالسی در گرینلد تعدادی خرابه اسکاندیناویایی را در خود جای داده که سکونتگاهی متعلق به وایکینگ ها را تشکیل می دادند. گفته می شود این خرابه ها که قدمتشان به قرن دوازدهم باز می گردد، توسط خانواده ای اسکاندیناویایی در گرینلند بنا شده اند. در میان این خرابه ها یک کلیسا، دو سالن سنگی و 14 خانه وجود داشته است.

ارسال نظر