شهر پترا را بیشتر بشناسید؛ شهر عجایب در کشور اردن

رسانه کلیک - شهر پترا در اردن یکی از غنی ترین شهرهای منطقه خاورمیانه به لحاظ تاریخچه محسوب می شود. در این مطلب به بیان 10 دانستنی جالب و عجیب درباره این شهر می پردازیم.

شهر پترا را بیشتر بشناسید؛ شهر عجایب در کشور اردن

پترا شهری تاریخی و باستانی در جنوب اردن است و در زبان عربی البتراء خوانده می شود. این شهر دارای آثار معماری سنگی بی نظیر و سیستم لوله کشی آب جالبی است که موجب حیرت گردشگران می شود. پترا به دلیل رنگ بناهای سنگی که در آن به وفور دیده می شود به "شهر رزهای قرمز" نیز شهرت دارد.

در ادامه همراه کلیک باشید تا با 10 مورد از دانستنی های جالب در مورد شهر پترا که نقطه عطفی در صنعت گردشگری خاورمیانه محسوب می شود، آشنا شوید.

1- مشهور ترین بنای پترا به لحاظ معماری ساختمان خزانه داری آن است. باستان شناسان قدمت این بنا را بیش از 2 هزار سال تخمین زده اند.

2- بادیه نشینان صحرای عربستان در گذشته تعدادی از با ارزش ترین کنده کاری های دیوارهای خزانه داری را نابود کرده اند. جالب است بدانید که آن ها از این کنده کاری ها به عنوان هدف هنگام تمرین تیر اندازی استفاده می کردند!

3- سازه اکثر بناهای دارای ارزش باستان شناسی در این شهر توسط نمک های دریاهای خشک شده، تضعیف شده است. این نمک ها روی ستون بناها تبدیل به بلور شده اند.

4- گفته می شود این شهر در دوره بیزانس و بین قرن های 5 و 6 میلادی ساخته شده است. در آن زمان این شهر یکی از مراکز مهم در آیین مسیحیت به شمار می رفت.

5- در شهر پترا بیش از 800 مقبره کنده کاری شده وجود دارد.

6- یکی از علت های شهرت این شهر وجود 800 یادمان از جمله ساختمان ها، مقبره ها، حمام ها، سالن های خاکسپاری، معابد، دروازه های طاق مانند و خیابان های سرپوشیده در آن است. اکثر این یادمان ها دارای کنده کاری های خیره کننده ای هستند.

7- این شهر برای اولین بار در 312 سال پیش از میلاد پایه گذاری شد؛ بنابراین یکی از قدیمی ترین کلان شهرهای جهان نیز به شمار می رود.

8- شاه آرتاس در پترا حکم دستگیری پولس را پس از گرویدن به آیین مسیحیت، صادر کرد.

9- یکی از جالب ترین جاذبه های دیدنی پترا مجسمه ماسه سنگی 950 کیلویی ذوشرا بوده که در گذشته یکی از مهم ترین خدایان مرد این شهر بوده است.

10- پترا یکی از شواهدی است که نشان می دهد منطقه خاورمیانه در قرون وسطی تا چه اندازه با اهمیت و تاثیر گذار بوده است.

در مجموع، پترا جواهری است که با گشت و گذار در آن تاریخچه ای تصویری از قرون وسطی را تجربه خواهید کرد. بدون تردید این شهر زیبا و تاریخی ارزش دیدن خواهد داشت!

ارسال نظر