گوشی های اندرویدی جدید در ترکیه بدون سرویس های گوگل فروخته می شوند

رسانه کلیک - شرکت گوگل به دلیل مجادله با مقامات ترکیه، امکان دسترسی به سرویس های خود برای گوشی های اندرویدی جدید فروخته شده در ترکیه را منع کرد.

گوشی های اندرویدی جدید در ترکیه بدون سرویس های گوگل فروخته می شوند

ظاهرا کمپانی گوگل صدور جواز برای گوشی های اندرویدی جدید فروخته شده در ترکیه را متوقف کرده است. به بیان دیگر، گوشی های فروخته شده در ترکیه دیگر قادر به استفاده از سرویس های گوگل نیستند. آغاز این مجادله به زمانی بر می گردد که کمپانی گوگل به دلیل نقض قانون رقابت، از سوی دولت ترکیه مبلغی معادل با 17.4 میلیون دلار جریمه شد. ظاهرا دلیل این مجادلات، پیش فرض بودن موتور جستجوگر و عدم امکان تغییر آن در گوشی های اندرویدی بوده است.

شرکت گوگل به شرکای خود گفته که درخواست جواز برای گوشی های اندرویدی جدید برای بازار ترکیه را تایید نمی کند. به بیان بهتر، کاربران گوشی های اندرویدی ساکن در ترکیه دیگر نمی توانند به پلی استور یا اپلیکیشن های دیگری مثل جی میل یا یوتیوب دسترسی داشته باشند. البته این محدودیت فقط برای گوشی های جدید اعمال می شود.

ظاهرا کمپانی آمریکایی در تلاش است تا این مشکل را با قانون گذاران ترک حل کند. گوگل همچنین از شرکای تجاری خود خواسته تا وزیر بازرگانی ترکیه و مقامات رقابتی این کشور را وادار به تجدید نظر و همراهی کنند. این شرکت حتی قراردادهای مربوطه را به نحوی تغییر داده که بارگذاری اپلیکیشن های درآمدزای گوگل با انعطاف پذیری بیشتری روی دستگاه های شرکای سخت افزاری صورت گیرد.

مقامات رقابتی ترکیه از سال 2017 و پس از ثبت شکایت نامه یاندکس علیه گوگل، به تحقیق و بازرسی در مورد این کمپانی آمریکایی پرداخته اند. پس از اتمام تحقیقات، شرکت گوگل در سپتامبر سال 2018 به پرداخت جریمه و همینطور یک فرصت شش ماهه جهت حل مشکلات مربوطه محکوم شد. با این حال پس از تغییر قراردادهای این شرکت در اوت سال 2019، مقامات رقابتی ترکیه باز هم نسبت به کافی نبودن تغییرات شکایت کرده و تا زمان حل مشکلات، گوگل را به 0.05 درصد از درآمد روزانه جریمه کردند.

ارسال نظر