ماهواره مهدا به فضا پرتاب شد

در جدیدترین رکورد صنعت فضایی کشور ماهواره «مهدا» به همراه دو محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر «سیمرغ»، پرتاب و سیگنال‌های آن دریافت شد.

ماهواره مهدا به فضا پرتاب شد

به گزارش کلیک، امروز یکشنبه 8 بهمن ماه ماهواره‌بر «سیمرغ» که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است، ماهواره «مهدا» و دو محموله تحقیقاتی را از پایگاه امام خمینی (ره) با موفقیت در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه ۴۵۰ کیلومتر و ارتفاع بیشینه ۱۱۰۰ کیلومتری زمین تزریق کرد.

این برای نخستین بار است که پرتاب همزمان موفق یک‌ماهواره به همراه دو محموله تحقیقاتی ایرانی، با ماهواره‌بر «سیمرغ» انجام می‌شود و ماهواره «مهدا» به همراه ۲ محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر «سیمرغ»، پرتاب و با موفقیت در مدار تزریق شد.

ماهواره «مهدا» ماهواره‌ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام و آماده پرتاب شده‌ است.

ماهواره «مهدا»، یک ماهواره ۳۲ کیلوگرمی از سری ماهواره‌های سبک وزن پژوهشگاه فضایی ایران است که به منظور آزمایش زیرسامانه‌های توسعه‌یافته ماهواره‌ای طراحی و ساخته شده‌ است.

ماموریت اصلی این ماهواره، بررسی صحت عملکرد ماهواره‌بر «سیمرغ» در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا است.

ماهواره‌بر سیمرغ یک، ماهواره‌بر سوخت مایع دو مرحله‌ای است که در هفتمین پرتاب تحقیقاتی خود توانست با تزریق چندگانه ماهواره‌ها، دریچه‌ای جدید به روی پرتاب‌های فضایی کشور باز کند.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر