فناوری که با آن سرقت خودرو غیر ممکن می شود

امروزه سیستم های اندازه گیری زیستی در بخش های مختلفی از دنیای صنعت مورد استفاده بوده و ساده ترین نمونه آن سیستم شناسایی چهره و اثر انگشت توسط تلفن های همراه است. به تازگی یک شرکت فعال در حوزه خودرو، این سیستم را برای پیشگیری از سرقت در خودروها طراحی کرده است.

فناوری که با آن سرقت خودرو غیر ممکن می شود

شرکت مشهور کانتیننتال (Continental) که در حوزه ساخت تجهیزات خودرو فعالیت می کند مدعی است آخرین و موثرترین روش را برای جلوگیری از سرقت خودرو طراحی کرده است. این فناوری شامل یک سیستم شناسایی بیومتریک پیچیده است. این سیستم تقریباً مشابه همان فناوری تشخیص چهره است که ما در تلفن های همراه خود از آن استفاده می کنیم.
گفتنی است، سیستم های اندازه گیری زیستی و شناسایی بیومتریک، دانشی کامپیوتری محسوب می شود که با استفاده از ویژگی های بیولوژیکی قادر به تشخیص افراد است.
این سیستم با تشخیص رابطه منحصر به فرد بین ساختارهای صورت، عنبیه یا شبکیه چشم، وریدها یا اثر انگشت عمل کرده و حتی می تواند برای تشخیص الگوهای حرکتی، مانند راه رفتن فرد، استفاده شود.

شرکت کانتیننتال این فناوری جدید را با کمک شرکت Trinamix و فناوری اختصاصی آن با نام Trinamix Face Authentication توسعه داده است. به این ترتیب کلیدها، کد ها یا هر وسیله مورد نیاز برای حرکت خودرو تنها تا شناسایی صورت فرد پشت فرمان فعال شده و در صورت عدم شناسایی شخصی که در صندلی راننده نشسته است، خودرو روشن نخواهد شد.
این سیستم توسط یک دوربین نصب شده در صفحه نمایش پشت فرمان هدایت می شود که برای نظارت بر سطح توجه راننده نیز مورد استفاده بوده و شرایط غیر هوشیار بودن و خواب آلودگی را تشخیص می دهد.
همچنین سامانه فوق علاوه بر ثبت و شناسایی ویژگی ‌ها و نسبت‌ های منحصر به فرد صورت راننده با استفاده از تشخیص دو بعدی، از تجزیه و تحلیل پروفایل پرتو برای جلوگیری از فریب خوردن استفاده می‌ کند.به گزارش سیناپرس،هنگامی که راننده سوار ماشین شده و سعی می کند آن را روشن کند، یک منبع نور نامرئی، امواجی را ساطع می کند که چهره فرد را با یک الگوی نقطه ای روشن و شناسایی می کند.
در ادامه انعکاس هر نقطه توسط یک دوربین مادون قرمز گرفته شده و داده های تصویر توسط الگوریتم های نرم افزاری تجزیه و تحلیل می شوند. به این ترتیب، سیستم می تواند بین پوست انسان و مثلاً یک ماسک سیلیکونی سه بعدی تفاوت قائل شود.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر