فیلترینگ و محدودیت اینترنت در دنیا تا دوسال دیگر منسوخ می شود

تعدادی از ماهواره‌های نسل دوم استارلینک به سخت افزار اتصال مستقیم به شبکه موبایل مجهز خواهند شد که می‌تواند فیلترینگ را برای همیشه منسوخ کند.

فیلترینگ و محدودیت اینترنت در دنیا تا دوسال دیگر منسوخ می شود

درخواستی از شرکت اسپیس ایکس به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده ( FCC) ارسال شده که به موجب آن برخی از ماهواره‌های نسل دوم استارلینک به سخت افزار اتصال مستقیم به شبکه موبایل مجهز خواهند شد که می‌تواند فیلترینگ را برای همیشه منسوخ کند.

آنطور که گفته می‌شود این سخت افزار عامل ارتباط بین ماهواره‌های استارلینک و گوشی کاربران است که اینترنت پرسرعت را برای آنها فراهم می‌کند و دیگر فیلترینگ در دنیا برای همیشه منسوخ می‌شود.

اسپیس ایکس از سرویس دهی اینترنت ماهواره‌ای با کمک T-Mobile تا سال 2024 خبر داد: «استارلینک برای افزایش 10 هزار ماهواره کوچک مدار پایین زمین به صورت فلکی استارلینک طی چند سال آینده چراغ سبز دریافت کرده است.»

امکان منسوخ شدن فیلترینگ برای همیشه وجود دارد؟

تعداد کشورهایی که بحث فیلترینگ و ساماندهی فضای مجازی در آن‌ها مطرح نیست، بسیار کم است. چراکه تقریبا تمامی دولت‌ها تا حدودی از محتوای داخل اینترنت را مدیریت و کنترل می‌کنند.

اینکه جزئیات اینترنت نسل دوم استارلینک چیست و آیا با چرخش این ماهواره‌ها بر مدار زمین، فیلرینگ برای از همیشه از بین می‌رود، احتمالا با کمی اغراق روبه رو است. چراکه رها کردن فضای مجازی می‌تواند فاجعه آور باشد. اما در کشورهایی مانند ایران و چین که کاربران از حق استفاده از یک پلتفرم مانند اینستاگرام هم برخوردار نیستند و مدام در معرض فیلترینگ‌های شدید قرار می‌گیرند؛ این فناوری می‌تواند به معنای پایان فیلترینگ باشد.

در تابستان 1400، تصویب طرح صیانت از فضای مجازی حاشیه‌ها و انتقادات فراوانی را نیز به دنبال داشت. همزمان با گلایه‌های کاربران، تعدادی از نمایندگان مجلس هم خواستار لغو این طرح شدند. چرا که به عقیده آن‌ها طرح صیانت موجب قطع ارتباط مردم با جهان خواهد شد.

با وجود اینکه طرح صیانت به‌دلیل مخالفت‌های گسترده‌ای که با آن شد، مسکوت ماند، اما مسئولان ذیربط به طرح‌های دیگر و اعمال فیلترینگ شدیدتر ظاهرا طرح صیانت از فضای مجازی را اجرا کردند، چراکه وضعیت کنونی اینترنت ایران با اجرای طرح صیانت تفاوت چندانی ندارد.

منبع : تجارت نیوز

ارسال نظر