توانایی بز رباتی شرکت کاواساکی در حمل انسان و بار + فیلم

ربات بکس شرکت کاواساکی از قابلیت حمل انسان و بار برخوردار است و نحوه حرکت روی پاهایش نسبت به  ناهمواری‌ زمین تغییر می‌کند.

توانایی بز رباتی شرکت کاواساکی در حمل انسان و بار + فیلم

بِکس، بز رباتی کمپانی کاواساکی

ربات اسپات (Spot) شرکت بوستون داینامیکس طی چند سال گذشته شاهد رشد محبوبیت خود بوده است، به ویژه زمانی که انجام وظایف مربوط به اقدامات متقابل کووید-19 را بر عهده گرفت. اسپات به خاطر چهارپا بودن و اندازه خود به عنوان یک «سگ رباتی» شناخته می‌شود.

اما به‌رغم تمام تطبیق‌پذیری خود، هنوز کارهایی وجود دارند که ربات اسپات نمی‌تواند انجام دهد. از این رو، شرکت کاواساکی از حیوانی دیگر برای طراحی یک ربات که نه تنها می‌تواند برای حمل بار استفاده شود، بلکه توانایی حمل انسان را نیز دارد، الهام گرفته است.

بُز، احتمالا آخرین حیوانی است که به عنوان یک عنصر الهام‌بخش برای ساخت یک ربات دوستدار انسان مدنظر قرار می‌دهید. در برخی کشورها بزها به عنوان جانورانی با توانایی بالا برای حمل بار شناخته می‌شوند.

این باور، با دیدگاه شرکت کاواساکی در مورد ربات خود به نام بکس (Bex) مطابقت دارد. این نام از واژه آیبکس (Ibex) به معنای بز کوهی گرفته شده که گونه‌ای بز وحشی بزرگ با تحرک بالا است.

بزهای کوهی به‌واسطه توانایی خود در بالا رفتن از مسیرهای کوهستانی با شیب تند معروف هستند و هنگام انجام این کار، به نظر می‌رسد قوانین فیزیک را به راحتی نادیده می‌گیرند.

عبور از زمین‌های ناهموار روی چهار پا کاری است که ربات‌هایی مانند اسپات بوستون داینامیکس نیز قادر به انجام آن هستند و تقریبا یک مساله حل‌شده برای بیشتر شرکت‌های فعال در زمینه تولید ربات است. بکس نیز قطعا می‌تواند این کار را انجام دهد اما ترفندی در پاهای خود پنهان کرده است.

زمانی که زمین صاف و هموار است، ربات بکس کاواساکی می‌تواند به جای حرکت روی پاهای خود، زانو زده و از چرخ‌هایش برای حرکت به سمت مقصد استفاده کند. این نه تنها تعادل بهتری برای ربات ایجاد می‌کند، بلکه فرد سوار بر ربات نیز راحتی بیشتری را تجربه می‌کند.

این ویژگی، دومین تفاوت بزرگ بین بکس و اسپات به حساب می‌آید که به توانایی ربات شرکت کاواساکی برای حمل انسان اشاره دارد. نمونه اولیه ربات بکس همچنان برای سواری دادن به انسان گزینه راحتی محسوب نمی‌شود.

ربات کاواساکی به صورت ماژولار طراحی شده و به اپراتورها و مالکان اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم حین تولید انبوه، تغییرات دلخواه را روی آن پیاده‌سازی کرده و قابلیت‌های بُز را افزایش دهند.

منبع: عصر ایران

حجم ویدیو: 15.08M | مدت زمان ویدیو: 00:04:49 | دانلود ویدیو
ارسال نظر