بازدید از کعبه در متاورس ممکن می‌شود

مقامات عربستان سعودی محیط شبیه‌سازی‌شده کعبه را در فضای متاورس طراحی کرده‌اند و قصد دارند برای بازدید، در اختیار عموم قرار بدهند.

بازدید از کعبه در متاورس ممکن می‌شود

به گزارش نیوعرب (The New Arab)، عربستان سعودی هفته گذشته در یک طرح جدید، مقدس‌ترین مکان دین اسلام را وارد فضای متاورس کرد. با این طرح مسلمانان می‌توانند در خانه‌های خود حجرالاسود، سنگ سیاه‌رنگ نصب‌شده بر دیوار کعبه را به صورت مجازی تماشا کنند.

طبق اعلام حساب رسمی حرمین در فیس‌بوک که نهاد مسئول رسیدگی به امور کعبه است، طرح حجرالاسود مجازی این امکان را در اختیار مسلمانان قرار می‌دهد تا بتوانند حجرالاسود را قبل از زیارت مکه، به صورت مجازی تماشا کنند.

عبدالرحمان السدیس، رئیس کمیته مدیریت این مساجد، این طرح را روز دوشنبه افتتاح کرد. بخشی که السدیس مدیریت آن را بر عهده دارد جدا از سازمان حرمین است، اما با آن همکاری می‌کند. سازمان امور موزه‌ها و نمایشگاه‌های عربستان این پروژه را با همکاری دانشگاه ام‌القری اجرا کرده است.

السدیس در افتتاح این برنامه گفت آن‌ها به دنبال شبیه‌سازی بودند که نه‌تنها بینایی و شنوایی بیننده را درگیر کند، بلکه حس لامسه و بویایی او را هم به کار بگیرد. او توضیح داد که مساجد مکه و مدینه نوعی میراث تاریخی و اسلامی محسوب می‌شوند، در نتیجه باید تمام افراد بتوانند به صورت دیجیتالی به آن دسترسی داشته باشند.

چند مقام دانشگاهی و دولتی دیگر هم در مراسم افتتاحیه این طرح حضور داشتند. از میان این افراد می‌توان به ترکی بن سلیمان الامرو اشاره کرد. او رئیس دانشگاه ام‌القری است و در ایجاد پروژه حجرالاسود مجازی نقش داشته است.

هنوز مشخص نیست که عموم مردم چگونه و چه زمانی می‌توانند به این فناوری مبتنی بر واقعیت مجازی دسترسی داشته باشند.

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر